neden benim çalışma isteğim yok

Konu 'Psikolojik Danışma - Rehberlik' bölümünde okan! tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. okan!

okan! Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

selam arkadaşlar bu sene 12.sınıfa geçtim,zorunlu stajım da var.ama şu zamanada kadar hiç test filan çözmedim doğru dürüst,temelimde yok en basit matematik konularını bile bilmiyorum.5.sınıf matematiğini biliyorum sadece.yoksa sınavda kazanma şansım elimden kaçtımı ? Kafama girdi.bu sene üniversite sınavına girip güzel bir yerlere gelmek istiyorum.Buna mecburum artık :( Dedim ya temelim çok zayıf nasıl kapatıcam bu yılların açığını.ne yapmam gerekir şu sınavı kazanmak için lütfen detaylı birşekilde şu kardeşinizede açıklayın nerden başlıyım? nasıl çalışmalıyım ? ders çalışma isteğini nasıl kazanabilirim? ,ygs sınavında neler ile karşı karşıya geleceğim?.nasıl test çözülür?. Konu anlatımlı kitap mı alıp öğreniyim ?(hangi yayınınki güzel) yada istabula gelip dershaneyemi yazılayım ? hiç bilmiyorum derhane yüzüde görmedim bulunduğumuz yerde yok çünkü.herkes bir yorum göndersin lütfen :(( meslek lisesinde sayısalcıyım.
  2. Piraye|

Piraye| Üye

Beğenileri:
    160
    Ödül Puanları:
    0
    Bazen benim çalışma hevesim kaçar/dı
    Ama konuları görünce çalışma isteğin kendiliğinden geliyor.

Şimdi senin hatan ne biliyor musun?
    Her şeyi böyle son ana bırakmak. Artık son sınıf olduğun için son an oluyor.
    Daha önceden başlasaydın eksik konulara daha iyi olacaktı senin için.

Her neyse bundan sonra yapman gereken oturup çalışmak.
    bu saatten sonra istek mistek bekleme

Bak mesela dün akşam ben bir strese girdim, çalışasım gelmiyor.
    Ama kendime gaz vermeye çalıştım. Devam ettim.
    Yapacak bir şey yok yani.

Olay şu: Kendine acımasız davranacaksın!
    Bak kendime acımasız davrandığım için bana çok kızıyor ailem.
    Çünkü gerçekten acımasız davranıyorum.
    Mesela iki gündür gözlerim kan çanağı gibi 10 saatlik uykuyu 5 saate indirdim.
    Zaman yaratmaya çalışıyorum, çünkü zaman çok hızlı geçiyor.

Demişsin ki matematiğim hiç yok.
    Bence Karekök ün matematik sıfır kitabını al. Onu kullanmadım ama sanırım sana yardımcı olur, yinede sen bir incele.
    Matematiği yaptıktan sonra diğerlerini yapman için önündeki engel kalkmış olur.
    Yayın olarakta bence; Karekök, Birey. Sonra kendini zorlamak daha iyi gelişmek içinde final. Yalnız finali başta çözme! Bütün hevesin kaçar çünkü finalin soruları yenilir yutulur cinsten değil. Ve bence finali de Ygs için değil Lys için çözmelisin.
    Çünkü ben Ygs de o kadar zaman alıcı ve zorlayıcı sorular çıkacağını sanmıyorum.
    Hımm bir de Fem vardı. Onun sorularını genellikle kolay gördüm ben.
    Körfez var sonra aslında Körfez in yayınları gayet iyiydi. 3 sene önce en son ben körfez çözmüştüm. Şimdi yalnız ben de coğrafyası var daha başlamadım, bilmiyorum nasıl soruları.

Dershane demişsin sonra. Yani insan dershane moduna girince daha hızlı çalışıyor sanki. ister istemez.
    Yani böyle bir imkanın varsa bence değerlendir.

Bence hiç konu anlatımlı kitap filan alma. Konu anlatımı her yerde bulunan bir şey.
    Bir de Celal Aydın Yayınları var. Onu da söylemeden geçemeyeceğim aklıma gelmişken.
    O da güzel yardımcı olur.

Başkada bir şey ne diyeyim ben? Böyle yani.
    Ve mutlaka da bir hedef belirle.

Sorun olursa sorabilirsin
    Başalarılar
    (Okan) ve okan! bunu beğendi.
  3. Moderatör Özlem U.

Moderatör Özlem U. Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    4.280
    Ödül Puanları:
    0
    Dediğin gibi senin temelin yok temel olmadan nasıl olur bilemem.
    En küçük bir matematik konusunda bile 6.7. sınıf matematiği işe giriyor.
    Zaman da az var en iyisi dershaneye kayıt ol.
    Ya da bir sene beklet seneye daha çok çalışarak sınava gir.
    okan! bunu beğendi.
  4. okan!

okan! Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

Bazen benim çalışma hevesim kaçar/dı
    Ama konuları görünce çalışma isteğin kendiliğinden geliyor.

Şimdi senin hatan ne biliyor musun?
    Her şeyi böyle son ana bırakmak. Artık son sınıf olduğun için son an oluyor.
    Daha önceden başlasaydın eksik konulara daha iyi olacaktı senin için.

Her neyse bundan sonra yapman gereken oturup çalışmak.
    bu saatten sonra istek mistek bekleme

Bak mesela dün akşam ben bir strese girdim, çalışasım gelmiyor.
    Ama kendime gaz vermeye çalıştım. Devam ettim.
    Yapacak bir şey yok yani.

Olay şu: Kendine acımasız davranacaksın!
    Bak kendime acımasız davrandığım için bana çok kızıyor ailem.
    Çünkü gerçekten acımasız davranıyorum.
    Mesela iki gündür gözlerim kan çanağı gibi 10 saatlik uykuyu 5 saate indirdim.
    Zaman yaratmaya çalışıyorum, çünkü zaman çok hızlı geçiyor.

Demişsin ki matematiğim hiç yok.
    Bence Karekök ün matematik sıfır kitabını al. Onu kullanmadım ama sanırım sana yardımcı olur, yinede sen bir incele.
    Matematiği yaptıktan sonra diğerlerini yapman için önündeki engel kalkmış olur.
    Yayın olarakta bence; Karekök, Birey. Sonra kendini zorlamak daha iyi gelişmek içinde final. Yalnız finali başta çözme! Bütün hevesin kaçar çünkü finalin soruları yenilir yutulur cinsten değil. Ve bence finali de Ygs için değil Lys için çözmelisin.
    Çünkü ben Ygs de o kadar zaman alıcı ve zorlayıcı sorular çıkacağını sanmıyorum.
    Hımm bir de Fem vardı. Onun sorularını genellikle kolay gördüm ben.
    Körfez var sonra aslında Körfez in yayınları gayet iyiydi. 3 sene önce en son ben körfez çözmüştüm. Şimdi yalnız ben de coğrafyası var daha başlamadım, bilmiyorum nasıl soruları.

Dershane demişsin sonra. Yani insan dershane moduna girince daha hızlı çalışıyor sanki. ister istemez.
    Yani böyle bir imkanın varsa bence değerlendir.

Bence hiç konu anlatımlı kitap filan alma. Konu anlatımı her yerde bulunan bir şey.
    Bir de Celal Aydın Yayınları var. Onu da söylemeden geçemeyeceğim aklıma gelmişken.
    O da güzel yardımcı olur.

Başkada bir şey ne diyeyim ben? Böyle yani.
    Ve mutlaka da bir hedef belirle.

Sorun olursa sorabilirsin
    Başalarılar
    Genişletmek için tıkla...
    çok güzel anlatmmışssın çok teşekkür ederim sağolasında.dershaneye gitmeye imkanım yokki burda.Şimdi benim ygs sınavına hazırlanmam için yapmam gerekenler kitapçıya gidip konu anlatımla kitap alıp onu incelemek mi olucak daha sonrasında ne yapıcağım.hangi konulara çalışcagım.9.sınıf kitaplarınımı almam gerekir ? daha test çözmeyi bile bilmiyorum bu konuda banada yardımcı olabilirmisin ?birde bende bu pc oldukça pek ders çalışasım yok birde sürekli evde misafirler olur her gün diyebilirim hep pc başındalar dayımın oğulları oluyor bunlar.sınava çalışıcam diyorum ama yinede geliyorlar biri lise2 öğrencisi diyeri de10 yaşında onlara ne diyeyimde gelmesinler ?
  • Lethe

Lethe Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    8.201
    Ödül Puanları:
    113
    Meslek Liseleriyle ilgili pek bildiğim yok. LYS ye giriyor musunuz onu bile bilmiyorum ama daha fazla geç kalmadan hemen başla. Dershaneye gidemiyorum diye kendine bahaneler de üretme. Biraz beyninin farkına var.

Ve okullar açılana kadar birkaç tane kişisel gelişim kitabı alıp oku. Önce kendinin , beyninin , yapabileceklerinin farkına var. Sonra ders calısmaya kendiliğinden baslarsın.
    Kitap kısmını daha sonra konusuruz :)
    okan! bunu beğendi.
  • Moderatör Yasemin

Moderatör Yasemin Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    1.341
    Ödül Puanları:
    113
    Bence bahaneler üretmek yerine çözümler üret.
    ve gelmek istediğin yeri düşün.
    Ee tabii bu noktalara gelebilmek için ders çalışmak şart !
    Masaya oturman biraz zor olsa da zaman geçtikçe sen de dersi sevmeye başlayacak ve haz alacaksındır.
    Temelinin olmaması ve her şeyi sona bırakman hata olabilir ama her şeyin bittiği anl***** gelmez.
    Biraz fazla çalışırsın o kadar.
    Yani umarım ben bunları yazmadan önce günde en az 8 saat çalışmaya başlamışsındır.
    Başarılar ! Umarım istediğin yerde olursun...
    (Okan) ve ömerturhan bunu beğendi.
  • (Okan)

(Okan) Forumdan Uzaklaştırıldı

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    0
    Banada yararı oldu bu yazdığınız şeylerin teşekkürler daha farklı önerisi olan varmı aranızda ?
  • Konu Durumu:
    Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş