Neden İngilizce Öğreniyoruz!

Konu 'İngilizce 10. Sınıf' bölümünde ogti106 tarafından paylaşıldı.

 1. ogti106

  ogti106 Üye

  Katılım:
  3 Ekim 2009
  Mesajlar:
  17
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0

  Arkadaşlar konu bu. Basit ve kolay sözcüklerle uzun bir paragraf lazım.
  Yardımcı olursanız sevinirim.
 2. ucaninek13

  ucaninek13 Üye

  Katılım:
  27 Ekim 2009
  Mesajlar:
  52
  Beğenileri:
  41
  Ödül Puanları:
  0
  Aşağıdaki metni İngilizce'ye çevirebilirsin arkadaşım. Umarım yararlı olmuşumdur. :)

  Dünyada popüler olmus sarkıların hemen hemen tümü ingilizcedir.sinema filmleri ingilizcedir.günlük yasantımıza bile girmistir İngilizce.Hamburger,radyo,televizyon gibi kelimeler dilimize ingilizceden gecmistir.Ülkemizden bir bilim adamı baska bir ülkeye bilimsel bir faaliyet icin gittiginde orada ingilizce konusur.Yazılarını tüm dünyanın kabul etmesi icin ingilizce yazar.cünkü nereye gidersek gi****m uluslararası anlamda herkesin konustugu ortak dil ingilizcedir.
  mehmet.tskran bunu beğendi.
 3. Adenozin

  Adenozin Üye

  Katılım:
  4 Ekim 2011
  Mesajlar:
  960
  Beğenileri:
  276
  Ödül Puanları:
  64
  İngilizce bilmek neden önemlidir

  Son yıllarda tüm yaş gruplarında İngilizce somut bir gereklilik olmaya başlamıştır.

  Aslında İngilizce dünyanın en çok konuşulan dili değildir. İngilizce Çince ve İspanyolca’dan sonra en çok konuşulan üçüncü dildir. Sadece 400 milyon insan tarafından anadil olarak konuşulmaktadır.

  Peki o halde İngilizce’nin önemi nereden kaynaklanmaktadır

  Bu dili bu kadar önemli kılan özellik, diğer dillerin aksine sadece bir coğrafi bölgeyle sınırlı kalmamasıdır. İngilizce, dünyanın her köşesine yayılmış bir dildir. Bu lisan anadil olarak yalnızca Amerika, İngiltere, İrlanda, Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda ve İskoçya’da konuşulmasına rağmen 53’ü İngiliz milletler topluluğuna üye, toplam 73 ülkede ortak veya resmi dil olarak kullanılmaktadır.

  İngilizce’nin resmi dil olarak konuşulduğu ülkelerden birkaçı şunlardır: Singapur, Hindistan, Güney Afrika, İrlanda, Tanzanya, Filipinler, Kamerun, Hong-Kong, Jamaika, Kenya, Madagaskar, Papua Yeni Gine, Nijerya, Sri Lanka, Uganda, Zambiya, Gambiya, Malta, Somali, Bahama, Bermuda, Falkland Adaları, Fiji, Gana, Lesoto, Liberya…

  73 ülkede İngilizce’yi konuşan insan sayısı 1 milyar civarındadır. Bu rakama ilaveten bu dilin şu anda 1 milyar kadar insan tarafından da ya öğrenildiğini ya da ikinci yabancı dil olarak kullanıldığını belirtmek gerekir. Buradan da dünyanın hangi bölgesine gidilirse gidilsin mutlaka bu dili konuşan birisiyle karşılaşacağımızı çıkarabiliriz. İşte İngilizce’yi bu kadar önemli yapan sebeplerden birisi budur. Fakat bu dilin önemi yalnızca bununla da sınırlı değildir.

  Bu dil aynı zamanda ticaretin, bilimin, havacılığın, denizciliğin, diplomasinin, uluslararası iletişimin, sinema sektörünün ve internetin dilidir. Bu alanların herhangi birinde İngilizce ya kullanılan tek dildir (havacılık ve denizcilik) ya da yüzde 90 oranında hâkim dildir. Bilinen insanlık tarihinde ilk defa bir dil kendisine bu kadar çok kullanıcı ve yaygın bir kullanım alanı bulabilmiştir.

  İngilizce nasıl bu kadar tercih edilir olmuştur?

  Çoğu insan için bu sorunun cevabı İngilizlerin gerçekleştirdiği sömürgecilik faaliyetleridir. Aslında bu kısmen doğru, fakat aynı zamanda ek****** de. Zira en az İngilizler kadar dünyayı sömüren, dilini ondan daha fazla insana zorla öğreten, İspanyollar ve Fransızlar gibi başka milletler de vardır. Hatta Fransa İngiltere’nin sahip olduğundan çok daha fazla sömürgeye sahip olmuş ve II. Dünya savaşının sonu olan 1945’e kadar Fransızca dünyanın en çok öğrenilen yabancı dili olmuştur. (Türkçemizdeki yüzlerce kelime Fransızca kökenlidir) Fakat bu yıldan sonra ABD’nin tarih sahnesine çıkışı ve onun beraberinde getirdiği ekonomik ve kültürel etki, İngilizce’nin kaderini esas etkileyen faktör olmuştur. Öncelikle diplomasi alanında Fransızca’nın yerini alan İngilizce, sonra küresel iletişim imkânlarının da gelişmesiyle şu an ki noktaya gelmiştir. İnternetin yaygınlaşması ile de yerini iyice sağlamlaştırmış oldu.

  İnternet’i bizim için önemli kılan şey, bilgiye kolay ulaşma olanağıdır. Bugün dünyada her yıl üst üste konulduğunda 6000 km yüksekliğe erişecek sayıda CD’yi dolduracak miktarda ve aklımıza gelen ve gelmeyen her alanda bilgi üretilmektedir. Bu bilginin yüzde 80’i İngilizce’dir. Bu bilgiye ulaşmak için İnternetin anahtar dili de İngilizce’dir. Dolayısıyla dünyada bu lisana vakıf olmayan herhangi bir insan en başta bilgiden mahrum kalacaktır. Mahrum kalmasa bile birisinin lütfedip bilgiyi o kişinin anadiline çevirmesine muhtaçtır.

  Unutulmamalıdır ki bilgi güçtür ve içinde bulunduğumuz çağın adı da bilgi çağıdır. Demir çağında elinde bir bronz kılıcı bulunan bir kimse nasıl yenildiyse, günümüzde de bilgi üretemeyen ve bir de üretilene ulaşamayan toplumlar kolaylıkla başka milletlerin oyuncağı haline gelmektedir.

  Bugün sadece İngilizce bilen işadamları yurtdışına ihracat yapabilmektedir. Yalnızca İngilizce bilen bilim adamları yayınlarını yurtdışında yayımlayabilmekte ve alanlarındaki gelişmeleri takip edebilmekte, mühendisler yeni teknolojik gelişmelerden yararlanabilmektedir. Yüksek lisans veya doktorasını yapan bir akademisyen internet ortamındaki kaynaklardan İngilizce sayesinde faydalanabilmektedir. Doktor, hâkim ve savcı gibi meslek dallarını icra eden insanlar mesleklerinde daha ileriye gidebilmek için İngilizce’den istifade etmektedir.

  O halde herkesin bir yabancı dili en azından kendine yetecek kadar bilmesi gerekir.

  Bazı ülkelerde İngilizce’nin durumu

  Anadili olarak konuşulan yerler haricinde şu anda dünya da en çok İngilizce öğrenen insanın bulunduğu ülke Çin’dir. En çok anlayan ve konuşan insanın bulunduğu ülkeler sırasıyla Hindistan, Çin, Filipinler, Hollanda, Danimarka ve Almanya’dır.

  Ülkemizde ise bildiğiniz gibi İngilizce ilköğretim 4. sınıftan itibaren zorunlu olarak verilmektedir. Bunun yanında bazı özel okullar ise bunu 1. sınıftan hatta anaokulundan itibaren vermeye başlamaktadır. Bunun yeterli olmadığını düşünen ülkeler ve insanlar da vardır. Güney Kore de 0–6 yaş arasında çocuklar evde ebeveynleri veya kreşler tarafından ve 6 yaş itibariyle de okullarda devlet tarafından çok yoğun bir İngilizce eğitimine tabi tutulur.

  Günümüzde eğitimli hiçbir insan bir yabancı dili akıcı bir şekilde konuşmaksızın iyi bir işe girememektedir. Buna yüksek lisansını ve doktorasını yapanlar bile dâhildir.

  İngilizce artık gerçekten çok büyük bir öneme sahiptir ve bir insana ekonomiden teknolojiye bütün kapıları açabilen bir anahtar konuma gelmiştir. Bu yüzden eğitimine devam eden gençlerin İngilizce derslerine daha çok önem vermeleri gerekiyor.
 4. sindi70

  sindi70 Üye

  Katılım:
  29 Kasım 2011
  Mesajlar:
  9
  Beğenileri:
  7
  Ödül Puanları:
  0
  İNGİLİZCESİ
  people today both socially, and commercially, this is essential for the development of the academic field as well as English. English is the language of world communication. English, international relations, the media (advertising, radio broadcasts, movies, music), education, international transport, international relations, security and communication through the yayılır.Uluslararası used in English. scientific, artistic or political meetings all over the world need for participants from the practicalities of the existence of a common language. Academic and social life in the process thanks to the Internet we can reach the four corners of the world, communicate with people of different cultures in one language, English can go and come to the fore in this communication. The number of people using other than English native speakers to learn English 2 billion yakındır.Bütün considering they are becoming a necessity.


  TÜRKÇESİ
  Günümüzde insanların hem sosyal, hem ticari, hem de akademik alanda gelişebilmesi için olmazsa olmazlardan biri İngilizce'dir. İngilizce tüm dünyanın iletişim dilidir.

  İngilizce, uluslararası ilişkiler,medya,(reklamcılık, radyo yayınları,filmler, müzik) eğitim,uluslararası taşıma,uluslararası güvenlik ve iletişim yoluyla yayılır.Uluslararası ilişkilerde İngilizce kullanılır.

  Bilimsel,sanatsal ya da politik toplantılarda dünyanın her yerinden gelen katılımcıların ortak bir dil varlığının pratikliğine ihtiyaçları vardır. Akademik ve sosyal hayatımız sürecinde internet sayesinde dünyanın dört bir yanına ulaşabiliyoruz, değişik kültürden insanlarla iletişime girebiliyoruz ve bu iletişimde tek bir dil olarak ingilizce ön plana çıkıyor. İngilizce'yi anadil dışında kullanan kişilerin sayısı 2 milyara yakındır.Bütün bunlar dikkate alındığında İngilizce öğrenmek bir zorunluluk haline geliyor.
  mehmet.tskran bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş