Neden Linux Sunucu? Masaüstü

Konu 'Bilişim Teknolojileri' bölümünde Red tarafından paylaşıldı.

1. Red

Red Forumdan Uzaklaştırıldı

Beğenileri:
    1.033
    Ödül Puanları:
    0

Neden Linux Sunucu?

* Çok kullanıcılı, çok geniş, güvenli ve sağlam ağlar için tasarlanmıştır.

* Hemen her servisi ve standardı destekler. Esnektir, her duruma uyum sağlar.

* Açık kaynak kodlu olduğu için, güvenliği onbinlerce programcı tarafından denetlenir ve düzenlenir.

* Uzaktan yönetimi çok güçlü ve kolaydır. Sunucuya fiziksel müdahele gerektirmeyen (donanım parçası eklemek gibi) her şeyi uzaktan yapabilirsiniz.

* Linux her durumda servis vermeye devam etmek için tasarlanmıştır. Bir program kurduğunuzda ya da ayarlarını değiştirdiğinizde bazı işletim sistemlerinde olduğu gibi makinayı kapatıp-açmanız gerekmez. Sadece işletim sisteminin kalbi olan kernel'ı değiştirmeniz durumunda reboot etmeniz gerekir.

Neden Linux Masaüstü?

* Değişik pencere yöneticileri (KDE, GNOME, Windowmaker, vb) kullanabiliyor. Tek bir görünüş ve pencere sistemine saplanıp kalmıyorsunuz.

* Mp3, DivX ;-), VCD, Flash gibi "modern" multimedya uygulamalarını destekliyor.

* Linux'ta virüs yok. Aldığınız bir e-posta'nın üzerine iki kere tıkladınız diye, bilgisayarınız dağılmıyor. Arkadaşlarınıza kendi adınızdan virüsler yollamıyorsunuz.

* Çok geniş bir yelpazede hızlı geliştirilen özgür yazılım desteği var. Her gün onlarca linux programının yeni sürümü piyasaya çıkıyor.

* Birçok gelişmiş programda Türkçe menüler bulunuyor. Sadece işletim sistemi değil, kurduğunuz birçok programı da Türkçe kullanabiliyorsunuz.

* Aynı bilgisayarı n tane kullanıcı, birbirlerinin masaüstü ayarlarına ve dosyalarına hiç dokunmadan kullanabiliyor. Sistem yöneticisi tarafından erişim hakları kesin ve aşılamaz bir biçimde ayarlanabiliyor.

* Linux terminalleri güçlü bir ana sunucuda tüm programları çalıştırıp, sadece görüntüsünü kendine aktararak çalışabiliyor. Böylece, disksiz / düşük güçte masaüstü bilgisayarları yüksek performansla kullanılabilir.

Yazar: Anonim
    shooter bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş