Neden Linux Sunucu? Masaüstü

Konu 'Bilişim Teknolojileri' bölümünde Red tarafından paylaşıldı.

 1. Red

  Red Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  15 Kasım 2009
  Mesajlar:
  816
  Beğenileri:
  1.033
  Ödül Puanları:
  0

  Neden Linux Sunucu?

  * Çok kullanıcılı, çok geniş, güvenli ve sağlam ağlar için tasarlanmıştır.

  * Hemen her servisi ve standardı destekler. Esnektir, her duruma uyum sağlar.

  * Açık kaynak kodlu olduğu için, güvenliği onbinlerce programcı tarafından denetlenir ve düzenlenir.

  * Uzaktan yönetimi çok güçlü ve kolaydır. Sunucuya fiziksel müdahele gerektirmeyen (donanım parçası eklemek gibi) her şeyi uzaktan yapabilirsiniz.

  * Linux her durumda servis vermeye devam etmek için tasarlanmıştır. Bir program kurduğunuzda ya da ayarlarını değiştirdiğinizde bazı işletim sistemlerinde olduğu gibi makinayı kapatıp-açmanız gerekmez. Sadece işletim sisteminin kalbi olan kernel'ı değiştirmeniz durumunda reboot etmeniz gerekir.

  Neden Linux Masaüstü?

  * Değişik pencere yöneticileri (KDE, GNOME, Windowmaker, vb) kullanabiliyor. Tek bir görünüş ve pencere sistemine saplanıp kalmıyorsunuz.

  * Mp3, DivX ;-), VCD, Flash gibi "modern" multimedya uygulamalarını destekliyor.

  * Linux'ta virüs yok. Aldığınız bir e-posta'nın üzerine iki kere tıkladınız diye, bilgisayarınız dağılmıyor. Arkadaşlarınıza kendi adınızdan virüsler yollamıyorsunuz.

  * Çok geniş bir yelpazede hızlı geliştirilen özgür yazılım desteği var. Her gün onlarca linux programının yeni sürümü piyasaya çıkıyor.

  * Birçok gelişmiş programda Türkçe menüler bulunuyor. Sadece işletim sistemi değil, kurduğunuz birçok programı da Türkçe kullanabiliyorsunuz.

  * Aynı bilgisayarı n tane kullanıcı, birbirlerinin masaüstü ayarlarına ve dosyalarına hiç dokunmadan kullanabiliyor. Sistem yöneticisi tarafından erişim hakları kesin ve aşılamaz bir biçimde ayarlanabiliyor.

  * Linux terminalleri güçlü bir ana sunucuda tüm programları çalıştırıp, sadece görüntüsünü kendine aktararak çalışabiliyor. Böylece, disksiz / düşük güçte masaüstü bilgisayarları yüksek performansla kullanılabilir.

  Yazar: Anonim
  shooter bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş