Nerede Türkçe'miz??

Konu 'Alıntı Yazılar' bölümünde .€yLüL. tarafından paylaşıldı.

1. .€yLüL.

.€yLüL. Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    0

"Karamanoğlu Mehmet Beyi arıyorum; göreniniz bileniniz duyanınız var mı? Bir ferman yayımlamıştı:
    Cevap: Nerede TÜrkÇemİz
    Bu günden sonra divanda dergâhta bargâhta mecliste meydanda; Türkçe'den başka dil konuşulmaya diye; hatırlayanınız var mı?

Dolanın yurdun dört bir yanını; çarşıyı pazarı köyü şehri; fermana uyanınız var mı?

Nutkum tutuldu şaşırdım merak ettim; dolandığınız yerlerdeki Türkçe olmayan isimlere; gördüklerine duyduklarına üzüleniniz var mı?

Tanıtımın demo sunucunun spiker; gösteri adamının showman radyo sunucusunun discjokey; hanımağanın first lady olduğuna şaşıranınız var mı?
    Dükkânın store bakkalın market torbasının poşet; mağazanın süper hiper gros market ucuzluğun damping olduğuna k*****nız var mı?
    İlân tahtasının billboard sayı tabelâsının skorboard bilgi alışının birifing bildirgenin deklarasyon merakın uğraşın hobby olduğuna güleniniz var mı?
    Bırakın eli özün bile seyrek uğradığı beldelerin girişinde **llcome çıkışında good-bye okuyanınız var mı?
    Korumanın muhafızın body-guard sanat ve meslek pirlerinin duayen itibarın saygınlığın prestij olduğunu bileniniz var mı?
    Seki'nin alanın platform merkezin center büyüğün mega küçüğün mikro sonun final özlemin hasretin nostalji olduğunu öğreneniniz var mı?
    İş hanımızı plaza bedestenimizi galleria sergi yerlerimizi center room show room büyük şehirlerimizi mega kent diye gezeniniz var mı?
    Yol üstü lokantamızın fast-food yemek çeşitlerimizin mönü olduğu yerlerde hesabını adisyon diye ödeyeniniz var mı?
    İki katlı evinizi dubleks üç katlı komşu evini tripleks köşklerimizi villa eşiğimizi antre bahçe çiçeklerini flora diye koklayanınız var mı?
    Sevimlinin sempatik sevimsizin antipatik vurguncunun spekülatör eşkiyanın mafya desteğe bilemediniz koltuk çıkmağa sponsorluk diyeniniz var mı?
    Mesireyi kır gezintisini picnic bilgisayarı computer hava yastığını air-bag pekâlayı oluru okey diye söyleyeniniz var mı?
    Çarpıcı önemli haberler flash haber yaşa varol sevinçleri oley oley yıldızları star diye seyredeniniz var mı? Vırvırık dağının tepesindeki köyde cafe-show levhasının altında acının da acısı nes-kaaave içeniniz var mı?
    Toprağımızı bayrağımızı inancımızı çaldırmayalım derken dilimizin çalındığını talan edildiğini özün el diline özendiğine içi y*****nız var mı?

Masallarımızı tekerlemelerimizi atasözlerimizi unuttuk şarkı sözlerilarımızı türkülerimizi ninnilerimizi kaybettik. Türkçemiz elden gidiyor dizini döveniniz var mı?

Karamanoğlu Mehmet Bey'i arıyorum göreniniz bileniniz duyanınız var mı?

Bir ferman yayınlamıştı....

Hayal meyal hatırlayıp da sahip çıkanınız var mı?"

Sayfayı Paylaş