Nereden Geliyorsunuz?

Konu 'Sizin Yazınız' bölümünde Payanda tarafından paylaşıldı.

1. Payanda

Payanda Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    0

Nereden Geliyorsunuz?

Siz, siz nereden geliyorsunuz?

Bulutlardan beyaz teninde, hiç bilmediğim canlılar pandomim yaparken rastladım. Hüzün giyinimli bir adamdım tabiata geldim geleli. Size ay çaldım, şarap çaldım pembe çocukların dudaklarından. Tanrılar diz çöker teziyle dizlerimi çürüttüm, çocukluğum; saksıda solup açan bir çiçeğin nam saldığı bakıcıdır hayatıma. Oksijenlerimi sürekli çalan; gecemiz savaş, sürekli kan. Size ben cennetten çiçekleri çaldım bir kat olsun atlamadan. Yağmurun cesedini kaldırırken uyuyan bir lamba kadar, erimiş kelebekler dolu göğsüm. Utanmayın, utanmak kelimesine tanım olarak geçtim ben yerinize. Sevmeyin, sevmek bu şehirden göç ediyor sürekli. Korkmayın, içimdeki kadavraları gizledim gözlerime, bakışlarım puslu bir akşamda vurulan balon sesi, susuz bir gökyüzü. Yıldızı aç, yıldıza aç saçlarınıza sarılacağım. Öperken elimdeki son kalbi yırtacağım, bir öncesi varmış gibi. Kâbuslardan kalkan martılar bir daha denize gelmez diye düşünürken balıklar, omuzlarında sargı bezleriyle yetim umutlarla geçeceğim düşlerinden. Kapıma soy adı verdim, cüzdanıma öldü dendi çok kez. Keman sesleri rıhtımımı terk etmedi. Güneşin avuçları ıslak, güneş aslında bir tanrı olabilir. Çünkü ona kimse ulaşamayacak. Güneş; gerçekten yalnızlığı seven bir çocuk, iyi tanıyın onu. Bana bu sebeple güneş diyebilirsiniz. Siz, siz nerede oturuyorsunuz? Ay ışığı, pembe panjurlu masallar, kurbağaların öpülüp işe yaramadığı sular. Kentaur içlerinde mevsimini kaybetmiş bir çocuğunuz mu var? Gökkuşağına yatılı gidelim bu akşam, siyahım ona ilginç gelecektir, ilaç gelecektir. Artık bütün çocukların uykuya ihtiyacı var...

Siz, siz nereden geliyorsunuz?

Yorgun bir bitkinin, adım atamadığı sahillerden mi yoksa? Kanı mavi olan insanların, bileklerini değil kalplerini kestiği geceleri hatırlayın. Tutuklanmıştım tetikleyici olduğum için bu suça, size de hep tutuktum, tetiktim. Gri salyangozlar arardım, hayatta iz bırakmak öğütlerindeydi çoğu, ah bir de mezar taşları eskimese adımızı söylüyorlardı. Bir papağan gibi, dudakları yapışık, dudakları estetik bütün kuşlar adının baş harfiyle soluyordu bütün havayı. O gece peygamberler bu aşka ağlıyordu, çünkü ben bir yaratan edâsıyla yaklaşıyordum o yerkürene, tümsekli ellerine, ellerindeki o derin uyku dolu çiçeklerin dudaklarında kanayan dikenlere. Kimimiz bastonuyla çarpa çarpa yürüyoruz engellere, siz siz madam, sesiniz bir şiirin dizesinin haykırdığı sevgi sözcüğü, intihara dâveti! Atlıkarıncalara geçmişimi bıraktım, oldukça dönmeli başları hâtırâların, hatırlandıkça etkisi olmalı. Kafesin içindeki bir kuş, kafesin dışındaki bir kuş değil... Siz, siz ve biz olgusu iç içe tutacak, iç hapis yapacak olan! Kanayan şehirlerden mi geliyorsunuz? Coğrafyama sığmayan tebessümler ülkesine kraliçe misiniz? Bu gece otel odalarında sabahlayıp içen yalnızlık devrimlerini mi yönetiyorsunuz? İntiharlardan geliyorum ben, yinelenen ölümlerden. Özlemlerin kesip tekrar kanattığı bileklerden...

Lütfen bana kızmayın;
    Bana kızmayın, hepiniz uyurken Dünya'yı değiştirmeye kalktım yakalandım. Bana kızmayın, caddeleri çıkmaz yapacaktım kaldırımlardan utandım. Haykıracaktım tutulu kaldım. Size ulaşamayacak bir şiirle değiyorum yalnızlığıma;

Gözleri yerde, ilkbaharın kucağında bir şehir/ dolaşıyor kanımda
    Sesi; tren istasyonlarına kapatılmış bir düdüğün titremesi
    Kolları; yeri yurdu belli olmayan bir sağanak.
    Utancımdan aşığım diyemedim
    Dökülürken başka şehir adı dudaklarından...

//Payanda
    berna_66 bunu beğendi.
  2. ~//ColourFul\\~

~//ColourFul\\~ Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    218
    Ödül Puanları:
    0
    yine döktürmüşsün xD
  3. Payanda

Payanda Üye

Beğenileri: