newton un 2.kanunu

Konu 'Teknoloji ve Tasarım' bölümünde fatma selen tarafından paylaşıldı.

 1. fatma selen

  fatma selen Üye

  Katılım:
  9 Mart 2010
  Mesajlar:
  9
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0

  newton un 2.kanunundan faydalanarak cismin kütlesinin bulunmasıyla ilgili her türlü bilgiyi paylaşır mısınız?
 2. Bü$rA_124

  Bü$rA_124 Üye

  Katılım:
  19 Nisan 2010
  Mesajlar:
  30
  Beğenileri:
  11
  Ödül Puanları:
  0
  burası teknoloji tasarım dersi fen yada fizik dersi değil.
 3. fatma selen

  fatma selen Üye

  Katılım:
  9 Mart 2010
  Mesajlar:
  9
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  ama bu ödev bize proje dersinden verildi bilgin olsun diye söylüyorum.
 4. ela deniz

  ela deniz Üye

  Katılım:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  zaman geçti galiba ama yinede yazıyım hem arkadaş terslemiş gibi bizde görüyoruz bu konuları artık iş eğitimi gibi değil teknoloji tasarım
  1) Eylemsizlik Kanunu


  Galileo Galile (1564-1642)  Newton'u eylemsizlik kanununa götüren şey Galileo'nun aşağıdaki deneyidir. Bu deneyde top sürtünmesiz ortamda hareket ettiğinden sürekli eski yüksekliğine çıkar. Düzlemlerin eğimi değiştiği halde bu kural değişmez. Eğer düzlem yataylaşırsa cisim yükselemeyeceğinden sonsuza kadar düzgün doğrusal hareket yapar. (lütfen başlat düğmesine basınız.)

  Galileo'nun deneyinden Newton'un çıkardığı sonuç (1. hareket kanunu) şudur:

  Bir cismin üzerine etki eden kuvvetlerin bileşkesi sıfır ise cisim hareket durumunu korur. Yani duruyorsa durmaya devam eder, hareket halindeyse düzgün doğrusal hareket yaparak hareketini sürdürür. Ama asla yavaşlamaz veya hızlanmaz veya hareket yönünü değiştirmez.
  2) Dinamiğin Temel İlkesi (Kuvvet İvme İlişkisi)

  Newton'un 1. kanunu cisme etkiyen net kuvvetin sıfır olduğu durumları açıklıyordu. Net kuvvet sıfır ise cismin ivmeside sıfırdır. 2. kanunu ise net kuvvetin sıfırdan farklı olduğu durumları açıklar. Cisme uygulanan net kuvvet cismin ivmesiyle doğru orantılıdır.


  F: Net kuvvet, m: kütle, a: ivme


  3) Etki Tepki Kanunu

  Evrendeki bütün kuvvetler kendi zıttı ile birlikte varolur. Örneğin Dünya Ay'ı çekiyorsa, Ay da Dünya'yı aynı kuvvetle çeker.  Şekildeki cisim yatay düzlemde duruyorken cisme W (ağırlık) ve N (normal kuvvet) kuvvetleri etki eder. Ağırlık Dünya'nın cisme uyguladığı çekim kuvvetidir. Dünya cismi W kuvvetiyle çekiyorsa, cisimde Dünya'yı aynı büyükülükteki G kuvvetiyle çeker.

  Cisim ağırlığı sayesinde zemine F kuvveti uyguluyorsa, zeminde cisme eşit büyüklükte N kuvvetini uygular. Yani , cisim zemine F kadar etki etmiş zemin de cisme N kadar tepki göstermiştir.

  Şekildeki kuvvetlerin uygulama noktaları önemlidir. W cismin ağırlık merkezine, N cismin tabanına, F zemine, G ise Dünya'nın kütle merkezine uygulanmıştır.


  Kısaca Newton'un 3. hareket kanununu şöyle özetleyebiliriz:

  Eğer bir A cismi bir B cismine kuvvet uygularsa, B cismide A cismine kuvvet uygular. Bu kuvvetler eşit büyüklükte ama zıt yöndedir.
  fatma selen bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş