Niye, Nasıl ve Neyle Fransızca

Konu 'Fransızca Ders Notları' bölümünde sumeyra tarafından paylaşıldı.

 1. sumeyra

  sumeyra Üye

  Katılım:
  3 Mart 2009
  Mesajlar:
  1.561
  Beğenileri:
  790
  Ödül Puanları:
  0

  Nasıl Bir Dil?

  Dil Ailesi: Hint-Avrupa
  Alt Grup: Latin Kökenli.
  Ülke Profilleri: Fransızca

  Benin, Burkina Faso, Kamerun, Merkezi Afrika Cumhuriyeti, Çad, Kongo Cumhuriyeti, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Cibuti, Gabon, Guinea, Fildişi Sahili, Madagaskar, Mali, Moritanya, Nijerya, Ruanda, Senegal, Tago, Cezayir, Tunus, Fas.
  Afrika'daki Fransızca konuşulan toplam yerleşim alanı ABD'den daha büyüktür. Fransızca'nın resmi dil olarak konuşulduğu 18 Afrika ülkesi vardır. Bu ülkelerdeki toplam nüfus 254.000.000 kadardır. Diğer ülkelerin, mesela Mısır'ın 'Agence Intergouvermentale de la Francophonie' ile resmi bağlantıları vardır. Frankofon Afrika'nın ÇOĞU KISMINDA Fransızca doğrudan ya da dolaylı olarak bu büyük kıtada çeyrek milyar insanın iletişim aracıdır.

  Neden Fransızca?
  Fransızca eğitimi size çok uluslu edebi eserlerle karşılaşma olanağı sağlar ve böylece edebiyat, tarih, felsefe ve sanata karşı hayranlığının artmasına neden olur.

  Fransızca dünyanın en çok bilinen dillerinden biridir, uluslararası toplumların ve diplomasinin dili olarak tek rakibi İngilizce'dir. Fransa'da konuşulmasının yanı sıra Belçika, İsviçre ve Kanada, Lüksemburg, Haiti, 15'ten fazla Afrika ülkesi, St. Pierre ve Mıquelon (New-foundland'ın dış kıyısı), Guadelope ve Martinique (Karayipler'de), Fransız Guyanası (Güney Amerika), Reunion (Hint Okyanusu), Yeni Kaledonya ve Tahiti (Güney Pasifik)'nin resmi dillerinden birisidir. Ayrıca, Fransızca birçok ülkenin resmi olmayan ikinci dili olarak konuşulmaktadır, bunların arasında Fas, Tunus, Cezayir, Lübnan, Suriye, Kamboçya, Laos ve Vietnam yer alır. 75 milyon insanın anadilidir, kayda değer bir seviyede de ikinci dil olarak konuşulmaktadır.

  Fransızca, Latince kökenden gelen Roma dillerinden biridir. Fransa'da Latince'nin izlerinin ilk olarak görülmesi (sonradan Gaul denildi) Sezar'ın b**geyi M.Ö. 58-51 periyodunda istila etmesine dayanır. Gaul Roma İmparatorluğu'nun en önemli ve en zengin b**gelerinden biri olmuş ve Latince, çeşitli Keltik (Gaulish) lisanlarının yerini almıştır. Birçok yeni ağız ortaya çıkmış, fakat tarih kuzeyin tarafını tutmuş ve Paris 12. yy'da Fransa'nın başkenti olmasıyla birlikte Fransızca diğer diller yanında daha fazla öneme sahip olmustur. 17., 18. Ve 19. yy'da Fransızca bir dil olarak üstündü, fakat 20. yy'da İngilizce tarafından kısmen karanlığa gömüldü. Fransızca Birleşmiş Milletler'in altı resmi dilinden biridir.

  Fransız alfabesi İngilizce ile aynıdır, 'w' sadece yabancı kelimelerde görülür. E harfi üzerinde uzatma işareti kullanılır. Mesela, pe're-father, e'te'-summer, e'le've-pupil, a'me-saul. "Ç" harfi kullanılır ve a, o ya da u'dan önce gelirse k sesi yerine s sesini verir (leçon-lesson-ders).

  Fransızca'da sessiz harfler çoktur, özellikle kelimelerin sonlarında (Hommes 'um', amient 'em' olarak telaffuz edilir). Fakat, normal olarak okunmayan son sessiz harf, sesli harfle başlayan bir kelimeyle devam ederse genellikle okunur. Bu süreçte (bitişme) sessiz harf, takip eden kelimenin ilk hecesinin bir parçası olur. Böylece 'il est assis' (he is seated) 'e-le-ta-se' şeklinde telaffuz edilir. Fransızca telaffuzun İngilizce'ye oldukça benzeyen kurallar gerektirmesine rağmen, bu dilin gerçek seslerinin çıkarılabilmesi İngiliz bir konuşmacı için oldukça zordur. İyi bir Fransızca aksanı kolaylıkla elde edilebilecek bir meziyet değildir.

  Batı dünyasının iki önemli dili olarak Fransızca ve İngilizce doğal olarak bazı kelimeleri birbirlerine kazandırmışlardır. Norman Fransızcası'nın İngiliz dili üzerindeki büyük etkisi zaten tartışılmakta olan bir konudur. Fransızca'nın İngilizce'ye son yıllardaki etkisi -Fransızca telaffuza en yakın şekilde- şu kelimeleri ve ifadeleri içerir: hors d'ouvre, a'lacarte, table d'hote, en route, en masse, rendezvous, carte blanche, savoir-faire, fauxpas, fait accompli, par excellence, bon vivant, joie de vivre, raison d'e'tre, coup d'e'tat, nouveau riche, esprit de corps, laissez faire, charge' d'oftaires, pie'ce de re'sistance ve R.S.V.P.

  Fakat son yıllarda olay tersine gelişmeye başladı. Dilde kesinliği destekleyen grubu dehşete düşürecek şekilde Fransızca o kadar çok fazla sayıda İngilizce kelime tarafından istila edildi ki, ortaya çıkan bu yeni anlaşılmaz dile 'franglais' adı verildi; francois (fransızca) ve anglais (İngilizce)'nin birleşimi. Yüzlerce örnekten bazıları: le hamburger, le drugstore, le week-end, le strip-tease, le pull-over, le tee-shirt, les chewing gum, les black jeans, le snack-bar, ve la cover-girl. Bunlardan çoğu Fransız Akademisi tarafından reddedildi, fakat orada bile kabul edildiği görülebiliyor. Son zamanlarda Akademi 'le pipeline' ve 'le bulldozer'in Fransızca'ya girmesini onayladı, fakat katı kurallara göre. Tabii ki bunlar peep-leen ve booldo-zair şeklinde telaffuz edilecektir.

  Fransızca'nın konuşulduğu ülkeler:
  Cezayir, Belçika, Benin, Bora Bora, Burkina Faso, Burundi, Kamboçya, Kamerun, Kanada, Merkez Afrika Cumhuriyeti, Çad, Zaire, Kongo Cumhuriyeti, Fildişi Sahilleri, Cibuti, Avrupa Adası, Fransa, Güney ve Atlantik Fransız Toprakları, Gabon, Gloriso Adaları, Guadeloupe, Guernsey, Guinea, Haiti, İtalya, Jersey, Juan de Nova Adası, Laos, Lübnan, Lüksemburg, Madagaskar, Mali, Martinique, Mauritius, Mayotte, Monako, Morokko, Yeni Kaledonya, Nijerya, Reunion Adası, Ruanda, Senegal, Seychelles Adaları, St Pierre ve Miquelon, İsviçre, Tahiti, Togo, Tunus, ABD, Vanuatu, Vietnam, Virjin Adaları ve Zaire.

  FRANSIZCA BİLMEK ÜZERİNE
  Fransızca'nın Latince'den ayrı olarak görülmesi 813 yılında olmuştur, fakat daha önce Fransızca milli bir dil olarak kullanılmaktaydı. Benzer olarak; Anglo-Norman dilini işgal sayesinde İngilizce dilinin gelişebilmesi gibi, 'ile de france' dili de işgal ve anlaşma yapılarak elde edilen kazanımlardan sonra b**gedeki diğer diller üzerindeki etkisini arttırdı. Dilin etkisi; keşifler, kolonileşme, yeni fetihler, diplomatik, ekonomik ve kültürel merak sayesinde arttı.
  Post-sömürgesel dünyada Fransız dili önemini aşağıdaki sebepler sayesinde korumaktadır:
  - Beş kıtadaki pek çok ülkede yerel dil, eğitim, devlet ve ticaret dili olarak geniş bir alanda kullanılıyor.
  - Diplomaside ve önemli uluslararası organizasyonlarda kullanılan temel diller arasında yer almaktadır.
  - İnternette en çok kullanılan dillerden iki ya da üçü arasındadır.
  - Frankofon ülkelerindeki bazı kesimler Fransız dilinin destekleyicisidir ve Fransızca konuşanlar dünya genelinde kendi dilsel gruplarının ruhunu yaymaya çalışır.
  - Anlambilimdeki güvenilirlik ve sa****k, fiillerdeki güç ve Latin kökenli ifade dilin olumlu özellikleridir.

  FRANSA VE DÜNYA- Fransa kapladığı alan olarak Avrupa'daki en büyük ülkedir.
  - Brüt milli hasılada dünyadaki 4. ülke konumundadır.
  - Ticari hava taşıtı üretiminde 2. sıradadır.
  - Tren üretiminde 1. Sıradadır.
  - En hızlı yolcu uçağını (Concorde) ve treni (TGV) üretir.
  - En fazla turist çeken ülkedir.
  - Elektronik eşya ve roket bilimde 3. sıradadır.
  - 4. büyük otomobil üreticisidir.
  - Dünyanın en büyük 5. motor araçları tüketicisidir.
  - Tüm endüstriyel üretimde Dünya genelinde 6. sıradadır.
  - AB'nin 1. tarım ürünleri üreticisidir.
  - Yabancı öğrenci kayıtlarında ABD'den sonra gelir.
  - Tarım ürünleri ihracatında dünyada 2.'dir.
  - Lüks eşya üretiminde ilk sıradadır.
  - ABD'deki üç önemli yatırımcı ülkeden biri.
  - ABD yabancı yatırımlarının en büyük alıcısıdır.
  - 1200'den fazla Fransız şirketinin ABD'de 400.000'den fazla Amerikalı'nın çalıştığı yan kuruluşları vardır.
  - Fransa'nın ABD'den alımı 1990'dan beri % 22 kadar artarken Fransa'nın satımı % 53 oranında artmıştır.
  - 1997'de ticari eşya satımında % 5.7 ve hizmet alanında da 10.7 oranında dünya ihracat pazarına katkıda bulunmuştur ve dünyada ihracat alanında 4. büyük ülke olmuştur. Bunların yanında Fransa'nın nüfus başına düşen ihracat payı Japonya'nınkinden fazladır ve Amerika'nınkinin de iki katından yüksektir.

  FRANSA'DA BİLİM
  Fransız düşünürleri icat ve keşiflerle adlarından bahsettirmişlerdir. Fizikçi L. N. Carnot (1796-1832), modern termodinamiğin kurucuları arasındadır. Claude Bernard (1813-1878) deneysel tıbbın kurucularındandır. Andre Ampere (1775-1836), elektrodinamik kurallarını ve kısa devre kuvvet kanununu formüle etmiştir. Charles A. Culomb (1736-1806), iki elektrik yükü arasındaki ters kare kuvvetini deneysel olarak göstermiştir. George Cuvier (1769-1832), paleontolojinin ve karşılaştırmalı anatominin kurucusudur. Rene Descartes (1586-1650) kartezyen koordinat kavramını bulmuştur ve analitik geometrinin kurucusudur. Antoine L. Lavo***r (1743-1794), modern kimyanın kurucusudur ve aynı zamanda da oksijenin bitki ve hayvan solunumundaki rolünü açıklamıştır.

  İngiltere'nin En Önemli Ticaret Partneri Olan Kanada'da Fransızca'nın Önemi:
  Kanada ile ticaret NAFTA sayesinde kolaylaştırılmıştır. Kanada'da iki dil konuşulur: İngilizce ve Fransızca, b**gesel olarak ticaret dili Fransızca'dır. Kanada nüfusunun % 25'inin ana dili Fransızca'dır ve Quebec'te yaşamayan Kanadalılar'ın % 5.2'sinin anadili Fransızca'dır. ABD ve Kanada arasındaki ticaret ilişkisi oldukça önemlidir. İhracat ürünleri ve hizmetlerinin karşılıklı alım-satımında yılın her günü yaklaşık 1 milyar dolar para akışı olur.

  Kanada'nın toplam ithalatında ABD'nin payı % 71 kadardır ve uzun zamandan beri Kanada'nın ihraç pazarında en üst sırada bulunur, Kanada'nın toplam satımının % 76'sını alır. 1993'ten beri Kanada'dan alımlarda ve Kanada'ya yapılan satımlarda etkin bir artış gözlenmektedir.

  Quebec dünyada Fransızca'nın en fazla konuşulduğu ikinci yerleşim yeridir. İngiltere'nin en önemli ticaret partneri olan Kanada'da yer alır. Quebec'in ekonomisi dünyada 17. sıradadır. Son on yılda Amerikalılar Quebec'te 11 milyar dolar tutarına kadar yatırım yapmışlardır (Yabancı yatırımın yaklaşık % 40'ı). ABD, Quebec'in ihraç ürünlerinin % 82'den fazlasını alır ve Quebec'in tüm ithal ettiği ürünlerin % 45'i ABD'dendir; bu yüzden ABD, Quebec'in en önemli ihracat-ithalat partneridir.

  İNGİLİZCE'DE FRANSIZCA'NIN VARLIĞIİlk Fransız dilleri de İngiliz dilinin gelişiminde önemli bir etkiye sahiptir. Bu diller 1066 yılı ile 14. yy'ın son zamanları arasında İngilizce'nin yapısını, onu Anglo-saxon kökeninden kurtararak tamamen değiştirmiştir. Fakat diğer taraftan Fransızca'ya benzeyen (Anglo-Norman) dil İngiliz asilzadelerinin resmi dili olarak kalmıştır. Fransızca'nın etkisi o dönemden sonra daha da fazla artış gösterdi, bazı temel alanlarda Fransız kelime yapıları tamamen benimsendi. Örnek olarak, Fransızca İngiliz mahkemelerinde 16. yy'a kadar hakimiyetini sürdürdü. İngilizce kelimelerin yaklaşık % 30'unun kökeni Fransızca ya da Anglo-Norman iken, 20 binden fazla İngilizce kelime Fransızca ile aynı kökten gelmektedir.

  CHAUCER'İN ROMANI "YABANCI KELİMELER"
  CHAUCER'dan SHAKESPEARE'e kadar DİL / Latin Kökenli Dillerin Etkisi
  Dile aktarılan yabancı kelimeler öğrenciler için iki şekilde faydalı olur: İyi bir İngilizce bilgisi Fransızca öğrenmeyi kolaylaştırır, Fransızca bilgisi ayrıca öğrencilere daha önce karşılaşmadıkları İngilizce kelimelerin anlamlarını ayırt etmede yardımcı olur. Kelime benzerlikleri özellikle posta ile bildirilen işlerde, dansta, sanatta, tarım işinde, biyoteknoloji ve nükleer teknolojide, besin maddelerinin hazırlanmasında, modada, hukukta ve otel yöneticiliğinde önemli bir yer tutar.
  Kolejlere Giriş Sınavı Kurulu'nun açıklamasına göre, Kolejli son sınıf (1992'deki SAT ve BAŞARI SINAVINA girenler) öğrencilerinden 4 ya da daha fazla dil eğitimi alanlar, SAT (Eğitimsel Yetenek Testi) sınavının sözlü kısmında, başka bir alanda eğitim alanlardan daha başarılı olmuşlardır. Yabancı Dil Eğitimi'nde öncü bir kuruluş olan ERKEN DİL EĞİTİMİ Programında sekreterlik yapan Nncy Rhodes, araştırmayı Lusiana'daki 3. ve 4. sınıf öğrencileri arasında gerçekleştirmiştir. Fransızca eğitimi alanlar İngilizce testinde kontrol grubunda (Fransızca bilmeyenler) olanlardan daha başarılı olmuşlardır. Yabancı bir dil eğitimi almak tabii ki size o dilin gerçek yapısını öğrenebilme imkanı verebilir ve Türkçe ile İngilizce'nizi mükemmelleştirmenize yardımcı olabilir, fakat neden Fransızca gibi İngilizce ile oldukça benzeşen bir dili öğrenmeyi denemiyorsunuz?

  OKUL VE İŞ HAYATINDA FRANSIZCA'NIN ÖNEMİTarihsel olarak Fransa ve Fransızca Amerikan toplumunda önemli bir etkiye sahiptir. Fransa ABD'nin ilk müttefiğiydi. 18.yy'da ABD'nin kurucuları arasında Fransızca önemli bir rol oynadı ve bugün hala post-yapısalcılık ve post-modernizm gibi düşünsel akımlarla Amerika'yı şekillendirmeye devam ediyor. Sosyal ve Beşeri Bilimlerde en önemli eserlerin çoğu Fransa'ya aittir. Fransızca bilen öğrenci ve araştırmacıların bu eserleri İngilizce'ye çevrilmeden daha önce de okuyabilme imkanları vardır. Bazı önemli eserler hiç çevrilmez, sadece o dili bilenler için ulaşılabilir olarak kalır. Buna ek olarak, çoğu Mastır Programı en azından bir yabancı dil bilinmesini zorunlu kılmaktadır ve Fransızca, İngilizce'den sonra en yaygın konuşulan dil olmaya devam etmektedir.

  İşverenler ve üniversiteler; adayları değerlendirirken, ilk önce listenin en altındaki taleplerini minimum düzeyde karşılayanları değil, listenin en tepesindekileri göz önünde bulundururlar. Lise öğrencileri en azından 4 yıllık bir yabancı dil eğitimi almayı düşünmelidirler. Kolej öğrencileri ya Fransızca'da az bir bilgiye sahip olmalı ya da Fransızca onlar için 1. ya da 2. sırada yer almalıdır.
  EndlessDream ve Mehmet Yurt bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş