Nizip Savaşı Neden kaybedildi

Konu 'Sosyal Bilgiler 8. Sınıf' bölümünde zekamatik tarafından paylaşıldı.

 1. zekamatik

  zekamatik Üye

  Katılım:
  15 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  7
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0

  ya arkadaşlar nizip savaşının neden kaybedildiğini biliyorsanız lütfen yardım edin çok önemli çok acil:confused::confused::confused:
 2. busra_91

  busra_91 Üye

  Katılım:
  25 Eylül 2008
  Mesajlar:
  17
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  1
  Nizip Savaşı

  Hafız Mehmed Paşa komutasındaki Osmanlı kuvvetleri ile Kavalalı Mehmed Ali Paşa'nın oğlu İbrahim Paşa komutasındaki Mısır kuvvetleri arasında yapılan savaş.

  Kütahya Antlaşması'na rağmen, Mehmed Ali Paşa'nın Osmanlı padişahının emirlerini dinlememesi ve en son da tek taraflı olarak istiklalini ilan etmesi üzerine, Sultan II. Mahmud, 21 Haziran 1839'da bu asi paşanın yola getirilmesi için bir ferman yayınladı. Osmanlı kuvvetlerinin başına Hafız Mehmed Paşa getirildi. Harekete geçen Hafız Mehmed Paşa, Mayıs 1839 sonlarında Fırat'ı atlayarak Nizip Çayı ile bu çaya karışan Orul Suyu kenarında ordugahını kurdu. 21 Haziranda Halep'ten yola çıkan İbrahim Paşa iki koldan Birecik doğrultusunda yürüyüşe başladı. İki gün sonra da Osmanlı kuvvetleriyle karşılaştı. 23 Haziran günü Osmanlı ordusuna yanlardan başlatılan Mısır saldırısı, Halid Paşa, Miralay İbrahim Bey kendi kıtalarının; Hafız Paşa da Hassa Alayı'nın başında olarak verdikleri savaşta geriye püskürtüldü. Fakat 24 Haziran günü akşama kadar süren çarpışmada, Mısır süvari birliklerinin baskısı altında Osmanlı kuvvetleri ezildi ve Hafız Paşa çekilme emrini vermek zorunda kaldı. Geç verilen bu emir, ordu saflarının dağılmasına ve Mısır kuvvetlerinin galibiyetine yol açtı. Hafız Paşa bu durumda kurtarabildiği kuvvetleri ile Rumkale-Besni üzerinden Malatya'ya çekildi.

  Böylece Mısır meselesi sonuçlandırılamadı ve 1841 yılına kadar önemini arttırarak devam etti.
  uqurböceqi bunu beğendi.
 3. !!..déméT..!!

  !!..déméT..!! Üye

  Katılım:
  3 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  4
  Beğenileri:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  1839 yılında zamanın Mısır valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşa Osmanlı Devletine isyan etmiştir.Suriye’ye saldıran Kavalalı mühim askeri harekatlar neticesinde kısa sürede bütün suriyeyi ele geçirmeyi başarır.Bunu üzerine padişah I.Abdülmecit Kavalalı’ya karşı bizzat Ordu-u Hümayun’u gönderir. (Suriyedeki savaşlarda yerel güçlerle Mısır ordusu savaşıyordu)Ordu-u Hümayun’a Osmanlı paşalarının yanında Prusya generalleri de komuta etmektedirler.Gaziantep’in Nizip ilçesinde iki ordu karşı karşıya gelir.Mısır ordusu donanım açısından oldukça yeterizdir hatta çadırları bile yoktur, Mısır askerleri toprak üzerinde yatmaktadırlar, Osmanlı ordusu ise iyi donatılmıştır ve eksiği yoktur.Böyle bir durumda Alman komutanların hemen saldırılması fikrine karşı Osmanlı komutanları Cuma günü savaşmanın caiz olmadığını ve savaşın ertesi gün yapılmasını savunurlar.Bunun üzerine savaş ertesi güne bırakılır fakat bu arada Mısır ordusu gece yanlara açılarak Osmanlı sağ ve sol kanadını kuşatacak pozisyonu almıştır.Alman komutanların geri çekilerek kuşatmadan kurtulunması fikrini de reddeden Osmanlı komutanları ordunun saldırı için hazırlık yapmasını emrederler, bir gün de saldırı hazırlıklarıyla geçer.Ve nihayet ertesi gün Mısır ordusu Osmanlı ordusunu kuşatmayı tamamlar ve saldırıya geçer.Osmanlı ordusunu imha eden Mısır kuvvetleri Kütahya önlerine kadar ilerlemesini sürdürür ve ancak İngiltere’nin araya girmesiyle barış yapılır.

  Sonuç:

  1-Osmanlı yenildi ve büyük paralar ve yıllar harcayarak hazırladığı modern ordusu perişan oldu.

  2-Kavalalı tarihte görülmemiş olarak Kütahya’ya kadar geldi ve adeta devlete meydan okudu.

  3-Osmanlı ordusunun işinin bittiğine bütün dünya inandı ve Rusya Osmanlı’yı bitirme planlarına hız verdi.

  4-Mısır ve Suriye özerk duruma getirildi ve Kavalalı Mısır hükümdarı oldu.



  teşekkür butonununa basmanız yeterli ..!!
  uqurböceqi ve by_serseri bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş