Nokia Çöküşü Geçti ... Zararı Açıkladı ...

Konu 'Bilişim Teknolojileri' bölümünde *ReBeL_ALTaiR* tarafından paylaşıldı.

 1. *ReBeL_ALTaiR*

  *ReBeL_ALTaiR* Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  17 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  202
  Beğenileri:
  118
  Ödül Puanları:
  0

  Dünyanın önde gelen mobil telefon üreticilerinden Nokia'nın ekonomik olarak yaşadığı kriz her geçen gün derinleşiyor. Şirketin piyasa değeri Şubat ayından bu yana yarıdan fazla düşerek 25 milyar dolara geriledi. Nokia yılın ikinci çeyreğinde ise zarar açıkladı.

  Şirketin rakipleri karşısında fiyat indirimine gidebileceği de belirtiliyor.

  Nokia CEO'su basına sızan notta ''İlk iPhone 2007'de piyasaya çıktı ve bizim hala iPhone'a yaklaşabilecek bir tecrübemiz yok. Android piyasaya sadece 2 yıl önce çıktı ve bu hafta akıllı telefon piyasasındaki satışlarda liderliğimizi elimizden aldılar. İnanılmaz'' diyerek şirketin durumunu özetliyordu.

  Akıllı telefon pazarında Apple'ın iPhone'u, Google'ın Android'ine bir rakip çıkaramayan Nokia, pazar payını kaybetmeye devam ediyor. Nokia ucuz ürünlerde de rakipleriyle rekabet edemiyor. Araştırma şirketi IDC'ye göre, Nokia'nın 2009 yılında yüzde 38 olan pazar payı, 2010 yılının sonunda yüzde 28'e geriledi, buna karşılık rakipleri Apple ve HTC'nin payının arttığı ya da korunduğu belirtiliyor.

  Yazılım devi Microsoft'un Nokia'nın mobil birimini satın alabileceği iddiası konuşuluyor. Yılın başlarında Windows'un cep telefonu yazılımını kullanmaya başlayacağını açıklayan Nokia, yılın son üç ayında bu cep telefonlarını piyasaya sürmeyi umut ediyor.

  Nokia'nın Windows yazılımı bulunan yeni cep telefonlarının, rakipleriyle başa çıkıp çıkamayacağını zaman gösterecek.

  Kibrit ve çizme de üreten Nokia'nın Finlandiya ekonomisi için rolü büyük. Ülkenin milli gelirinin yüzde 40'ını Nokia oluşturuyor. Nokia'nın hikayesi 1865’te Fredrik Idestam adlı mühendisin, bir kağıt hamuru değirmeni kurmasıyla başladı. O dönemin en önemli iletişim teknolojisi olan kağıdı üretirken 2000'lerin başında GSM devi olan Nokia'nın bu zorlu süreci nasıl atlatacağı merak konusu.
 2. * Tufan

  * Tufan Üye

  Katılım:
  19 Nisan 2010
  Mesajlar:
  380
  Beğenileri:
  375
  Ödül Puanları:
  0
  Symbian'da diretmeseydi böyle olmazdı.
  N9'a MeeGo koydular; ama gel gör ki Nokia, N9'un MeeGo'lu ilk ve son telefonu olacağını söyledi.
  Üstelik N9 ile büyük bir başarı sağlansa bile MeeGo ile yola devam edilmeyeceğini kaydetti.
  Bütün umudu Microsoft'a bağlamış durumda Nokia.
  Microsoft küçük bir şirket değil, Nokia büyük bir başarı da sağlayabilir.
  Bunu zaman gösterecek.

  Nokia, abur cubur gibi yeni yeni düşük özellikli modellere ayıracağı zamanla yeni bir işletim sistemi ile harika telefonlar çıkarabilirdi.

Sayfayı Paylaş