Noktalama İşaretleri

Konu 'Dil ve Anlatım Ders Notları' bölümünde sümeyyeelnazik tarafından paylaşıldı.

 1. sümeyyeelnazik

  sümeyyeelnazik Üye

  Katılım:
  20 Haziran 2009
  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0

  NOKTA:Tek başınadır, karizmatiktir, her cümleyi o bitirir, son söz ona aittir.
  Maxicep.com - noktalama işaretlerinin anlamı...

  VİRGÜL:Noktanın yandan yemişi, saçı uzunu, beli büküğü de diyebiliriz. Şekil itibariyle eleştiriye açıktır, cümlelerde kısa soluklar almak için kullanılır, ayrıca bir çiçek adı gibi durur.

  İKİ NOKTA ÜSTÜSTE:Üst üste olmaları onların kendi ahlaksızlığıdır. Alttaki noktanın problemleri bizi ilgilendirmez. Önemli olan işaretin işlevidir. Bir açıklama cümlesi için en uygun işarettir.

  ÜÇ NOKTA: Sıkı kankadır bu 3 ü. Ya hepsi birlikte yada asla! İki nokta yan yana nerde görülmüş? Zaten görülemez çünkü 2 nokta yan yana gelince rahat duramayıp üst üste çıkıyorlar. O yüzden en güzeli 3 nokta ). Cümlenin devamının var olduğunu anlarız. İsteğe bağlı olarak bir kaç nokta daha ekleyip halay ekibi oluşturulabilir

  NOKTALI VİRGÜL:Soslu makarna tamlaması gibidir. Virgül noktasızda işaretlik görevini idame edebilir ama nokta ayrı bir hava katar. Daha güçlü gösterir görsel açıdan birbirlerine yakışırlar.

  SORU İŞARETİ :Aynısından bitaneside karşı tarafında durursa kalp şekli çıkar, bu sizin üretkenliğinize bağlıdır. Soru cümlesi mi değil mi anlamadığımızdan(!) mütevellit sonuna bu işareti koyma gereği görmüşüzdür.


  ÜNLEM:Duygularımızı belirtirken kullanırız, "of be bu yazıda bitmiyo yeter artık" gibi. Sanki ünlem koymasak hangi duyguyu vurguladığımız anlaşılamayacak! Ama olsun, işaret işarettir. Hepsini koruyalım sevelim yeri gelince kullanalım.

  KESME İŞARETİ:Yalan!!! Ortada ne kesilen var ne biçilen! Hiç bişeyi kesmediğini ispatlayabilirim. Ahanda ispatlıyorum. Türk'üm, Türk'sün, Türk. Nooldu şiştinmi? Kesti mi heee??? Cevap ver bakalım?

  TIRNAK İŞARETİ: Buda yalan! Bi bakın bakalım tırnaklarınıza " na buna benziyomu? Iıh benzemiyo dimi? Yinede faydalı bir işarettir illa tırnağa benzemek zorunda değildir. Görüntüsü adıyla tezat olsa bile :tongue_ani::gap::p:D
  rüveydaa bunu beğendi.
 2. mc aslı

  mc aslı Üye

  Katılım:
  18 Aralık 2011
  Mesajlar:
  3
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  türkçe çalışma kitabı

  lütfen acele türkçe 3. ünitedeki sevgi şiirinin çalışma kitabı cevapları lütfen
 3. 4foreveR

  4foreveR Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2012
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  İsteği İncele

  Arkadaşlar bana acil olarak 1980'den beri ÖSS'de çıkmış ''Noktalama İşaretleri'' soruları lazım. Yardımcı olur musunuz Lütfen ! ( TeşekkürleR ) :confused: :)
 4. ANTI_VIRUS

  ANTI_VIRUS Üye

  Katılım:
  18 Şubat 2012
  Mesajlar:
  3
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Acill

  Coğrafi keşiflerin nedenleri lazımm 10.sınıff :(
 5. ANTI_VIRUS

  ANTI_VIRUS Üye

  Katılım:
  18 Şubat 2012
  Mesajlar:
  3
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Yaa bu site nasıll cevaplar nerde ben bulamıyom daa :(((((

Sayfayı Paylaş