Norveç Tarihi Yerler?

Konu 'Sosyal Bilgiler 8. Sınıf' bölümünde bilalekrem tarafından paylaşıldı.

 1. bilalekrem

  bilalekrem Üye

  Katılım:
  17 Nisan 2008
  Mesajlar:
  10
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  1

  Önceden Avrupa ülkelerininkini sormuştum ancak öğretmen birde Norveç'in kini istedi aslında Norveç de Avrupa Ülkesi ama bulamadım tarihi güzellik buldum ancak tarihi yerler olcakmış...
  Örneğin=Sultanahmet,Özgürlük Anıtı ...
 2. babygirl->seda

  babygirl->seda Üye

  Katılım:
  1 Mart 2009
  Mesajlar:
  657
  Beğenileri:
  235
  Ödül Puanları:
  44
  Güzellikler Ülkesi Norveç  Norveç topraklarının bir bölümü kuzey kutup dairesi içinde kalan ancak buna rağmen Golf Stream Akıntısı sayesinde batı kıyılarını neredeyse yıl boyu buzsuz görebileceğiniz bir güzellikler ülkesi. Ülkenin ziyaretçilerine sundukları da azımsanacak gibi değil; büyüleyici Bergen şehri, bir fanteziden fırlamışçasına Geirangerfjorden, bir başkentten beklediğiniz her şeye sahip Oslo, Trondheim ve katedrali, Dünya üzerindeki cennet; Lofonten Adası, her biri buzulların karaya çizdiği resimlere benzeyen fiyortlar …  Oslo  Oslo 500.00 kişilik nüfusu ile belki dünyanın büyük başkentlerinden olmayabilir. Ama ihtiyacınız olan her şeyi ve hatta fazlasını size sunabileceğinden emin olun. Gelişmiş bir şehir ama hemen yürüme mesafesinde bir orman, bir çok park sizi bekliyor.  Aker Brygge 100 yılı aşkın bir süre tersane olarak kullanıldıktan sonra iskelesi restoran, bar ve kafelerle donatılan, bugün yaz aylarında ülkeye gelen turistlerin ve Norveçlilerin ilk uğradıkları yer. Fiyatları biraz pahalı, eğer bütçenizi zar zor denkleştirip Norveç’e geldiyseniz yemeğinizi şehrin başka bir yerinde yiyip sadece gezmek için Aker Brygge’e uğrayın.  Kraliyet Sarayı şehrin en kalabalık caddesi Karl Johansgate’in hemen başında yer alıyor. 1824 – 1848 yılları arasında yapılan sarak aslında çok daha büyük tasarlanmış fakat parasızlıktan yapım aşamasında pek çok bölümü iptal edilmiş. Yine de oldukça görkemli bir yapı ve etrafı geniş parklarla çevirili. Yaz aylarında sarayı gezmek için rehberli bir tura katılabilirsiniz, tur yaklaşık bir saat sürüyor.  'Hovedøya' Oslo’nun hemen açığındaki 40 adadan ilki. Vippetangen’den kalkan feribotlarla adaya gidebilirsiniz. Adada 12. yüzyıldan kalma bir manastır kalıntısı var. Ayrıca piknik ve yüzmek için de pek çok plaj.  Bergen  Yedi dağ arasındaki şehir ya da fiyortlara açılan kapı olarak da anılan şehir gerçekten de farklı ve emsali olmayan bir doğaya sahip. Belki de bu sebeple Avrupa’da teknelerin en çok uğradığı limanlar arasında.  Håkonshallen, Kral Håkon Håkonsson tarafından 1250’de yaptırılmış Bu tarih Norveç’in Bergen’den yönetildiği tek dönemin de başlangıcı. Oldukça sade ama ihtişamlı bir bina. Limanın az ötesinde.  Holberg ismi çoğunlukla Danimarka edebiyatının başlatıcısı olarak anılsa da bu büyük yazar aslında Bergenlidir ve şehrin orta yerindeki kocaman heykel de bunu tüm dünyaya bildirir.  Pek çok Avrupa ülkesi gibi Norveçliler de uzun yüzyıllar cadı oldukları düşüncesiyle insanları yakmış. Bergen’deki anıt 1500-1750 yılları arasında yakılan 350 kurban anısına dikilmiş.

  Stave Kilisesi 1150 tarihinde yapılmış eşine az rastlanır bir ahşap kilise. Evet koca kilise tamamen tahtadan yapılmış. Uzun tarihi boyunca birkaç kez yanmış olsa da aslına sadık kalarak her seferinde yeniden yapılmış.  Lofonten Adası  Yüzüklerin Efendisi filmini seyretmiş olanlar bu adaya gittiklerinde kendilerini tanıdık bir coğrafya da bulacaklar. Adanın muhteşem doğası, sarp kayalıklar, yem yeşim çalılar ve karaya dört koldan hücum eden denizin benzersiz bir uyumunu sunuyor. Adada iki müze ülkenin balıkçılıktaki tarihini ve gelişmişliğini ortaya koyar nitelikte. Özellikle balıkçı köyü müzesindeki canlandırmalar etkileyici. Moskenes Kilisesi ile adını aldığı liman yerleşiminde 16. yüzyıldan beri hizmet veriyor.  Dikkat Edilmesi Gerekenler  *Çoğunlukla çekingen ve korumacı da olsa “hoggorm” adı verilen zehirli yılana karşı tetikte olmalısınız.

  *”Geyik çıkabilir” tabelası ülkede aşağı yukarı her yolda görülebilecek bir tabela. Öyle ki hediyelik eşya olarak bile satılıyor.

  *Tatarcık yaz aylarında oldukça sık görülen bir hayvan.

  *Norveç sarp doğası ve coğrafi engelleri nedeniyle oldukça dar yollara sahip. Bu sebeple dikkatli araba kullanmak gerekiyor.

  *Tüm kuzey ülkelerinde olduğu gibi Norveç’te de buzlanma genel sorunlardan biri.

  *Hypothermia adı verilen ani vücut ısısı düşüşü yaşamamak için yükseklere yolculuk etmeden ve yürümeden önce gereken önlemleri alın.
 3. bilalekrem

  bilalekrem Üye

  Katılım:
  17 Nisan 2008
  Mesajlar:
  10
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  çok teşşekkür ederim
 4. babygirl->seda

  babygirl->seda Üye

  Katılım:
  1 Mart 2009
  Mesajlar:
  657
  Beğenileri:
  235
  Ödül Puanları:
  44

Sayfayı Paylaş