Not Tutma Alışkanlığı..

Konu 'YGS - LYS Destek' bölümünde Cixx tarafından paylaşıldı.

 1. Cixx

  Cixx Üye

  Katılım:
  16 Kasım 2009
  Mesajlar:
  1.023
  Beğenileri:
  314
  Ödül Puanları:
  0

  [​IMG]

  Başarılı öğrencileri gözlemlediğimizde hemen hepsinde not tutma alışkanlığının yerleşmiş olduğunu görürüz. Ancak öğrencilerin büyük bir kısmı bu alışkanlığı gerçekleştirmede güçlük çekmektedirler. Buradaki en önemli sıkıntı, ya öğrencinin her şeyi aynen not almaya kalkması, ya da anlatılanlardan bağımsız not tutmaya çalışmasıdır. Öğrencinin not tutması öğrenmede esastır.
  Not tutma tekniğinin ilkeleri:

  * İyi not tutabilmek için, öğrencinin konu hakkında önceden bilgi sahibi olması gerekir. Çünkü anlatılanlar hakkında öğrencinin az da olsa bilgisi olmazsa iyi not tutamaz.
  * Not tutulurken aynen almak yerine, dinlenilen konulardan bir anafikir çıkarılmalı ve birkaç sözcük ile not tutulmalıdır. Gerekirse ileride anımsamada kolaylık sağlaması bakımından örneklendirilmelidir.
  * Not tutarken en önemli faktör, öğrencinin anladıklarım kendi ifadelerine çevirerek not tutmasıdır. Başkasının ifadelerini olduğu gibi not almaya çalışmak ezberlemeyi sağlar ki, bu da not tutmayı amacından saptırmış olur.
  * Not tutmada öncelik kısa olmasıdır. Ancak bu kısalık anlamayı güçleştirecek nitelikte olmamalıdır.
  * Not alırken ister istemez bazı yerler kaçırılabilir. Ancak bu kaçırılan yerlerin sonradan anımsanıp, yazılabileceği düşünülerek, not tutulan sayfada belli boşluklar veya aralıklar bırakılmalıdır.
  * Not tutarken önemli yerlere belli uyarılar verilmesi, notlara geri dönerken dikkati çekmesi bakımından önemlidir.

  </STRONG>
  ßßssRss bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş