Nüfus - Sorular

Konu 'Coğrafya 10. Sınıf' bölümünde seran tarafından paylaşıldı.

1. seran

seran Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0

1- Türkiye'de nüfus artış hızının en düşük olduğu dönem ve nedeni? ÇÖZÜLDÜ

2- Türkiye'de nüfusun sektörel dağılımı 1927'den sonra hangi sektörler ile lehine gelişmiştir?

3- Nüfusun cinsiyete göre dağılımı üzerinde etkili olan etmenler nelerdir? ÇÖZÜLDÜ

4- 1960 ile 1965 yıllarında nüfus artış hızının azalmasının nedenleri nelerdir? ÇÖZÜLDÜ

5- Türkiye'de eğitim seviyesindeki ve okuryazar oranındaki artışın nedenleri nelerdir? ÇÖZÜLDÜ

:330:
  2. Lethe

Lethe Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    8.201
    Ödül Puanları:
    113
    1 ) En düşük nüfus artış hızı 1940-45 arası dönemde. Bu durumun nedeni II. Dünya savaşı koşulları.
    burak1994 ve seran bunu beğendi.
  3. metetan

metetan Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    1-) Bu sorunun cevabı II.dünya savaşı değildir diye biliyorum zaten Türkiye bu savaşa girmedi o yüzden nüfus artışı düşmedi...

Türkiye de nüfus artışının en düşük olduğu zaman kıbrıs çıkarması olabilir ya da kurtuluş savaşından sonra Cumhuriyet kurulduğun da ülke de erkek sayısı az olduğu için nüfus artışı azdır ve son olarak kore çıkarması da olabilir ilk iki seçenekden biri olduğunu hatırlıorum...
    seran bunu beğendi.
  4. seran

seran Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Teşekkürler, ikisini de yazarım öğretmen hayır derse diğerini söylerim :)

Diğerlerini yapan var mı arkadaşlar?
  5. ~Dryad

~Dryad Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    512
    Ödül Puanları:
    36
    3- Ülkemizde kadın erkek sayıları arasında genel bir denge vardır. Nüfusun bu cinsiyet dengesi göçlerle değişir. Göç veren bölgelerde kadın sayısı, göç alan bölgelerde erkek sayısı daha fazladır. Çok göç veren iller arasında bulunan ve bu nedenle devamlı olarak kadın nüfus fazlalığı olan Rize, Trabzon, Gümüşhane ve Giresun bu konu için iyi birer örnektir.
    seran bunu beğendi.
  6. ~Dryad

~Dryad Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    512
    Ödül Puanları:
    36
    4- 1960-1965 yıllarında 200 bin kadar işçinin yurt dışına çalışmak için gitmesi nüfus artışında bir yavaşlamaya neden olmuştur.
    seran bunu beğendi.
  7. seran

seran Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Tamamdır, 2 ve 5 kaldı yanlızca :)
  8. metetan

metetan Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    5-)Türkiyede ki eğitim seviyesinde ki ve okur yazar sayısında ki artışın nedeni;

-Köyden kente göçün artması ve çocukların şehirlerde eğitim alabilmesi.
    -Köylerde ki az miktarda bulunan öğrencilerin taşımalı sistemle bir köy okulunda eğitim görmeleri.
    -Eğitim ve öğretimde 8 yıl zorunlu öğrenim görme yasası.(Bu yasa liseyide kapsayacak yakında yani 12 yıl eğitim zorunlu olacak.)
    -Ülkemizin sosyal ve kültürel olarak gelişmesi,herkese okuma bilincinin aşılanması için yapılan kampanyalar,yaşlılara okuma dersleri ve yardıma muhtaç öğrenci ailelerine devlet yardımının sağlanması.
    -Birde insanlar çocuğunun ileride aç kalmayıp iş bulabilmesi için artık ne bulursa okutuyor...

Aklıma gelenler bunlar bildiklerimi yorumladım...
    burak1994 ve seran bunu beğendi.
  9. metetan

metetan Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Aslında 2. soru hakkında birşey diyemem 1927 yılı Cumhuriyetin yeni kurulduğu zamanlar.Mantık yürütürsek Mustafa Kemal ATATÜRK'ün yurdun dört bir yanında açmaya çalıştığı fabrikalar yani sanayii sektörü ile nüfusun sektörel dağılımı lehine gelişmiştir demek mantıklı...
  10. seran

seran Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Teşekkürler arkadaşlar, bir tek 2. soru kaldı :)

Sayfayı Paylaş