Obsesyon yani takıntının tedavisi

Konu 'Psikolojik Destek' bölümünde Moderatör Gül tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Gül

  Moderatör Gül Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  3 Kasım 2009
  Mesajlar:
  2.216
  Beğenileri:
  973
  Ödül Puanları:
  0

  Duygusal temizlik gerekli
  Bu ve benzer durumda yapılması gereken , sorunun kaynağı olarak ön plana çıkan olumsuz yaşam olaylarının beraberinde getirdiği rahatsız edici karşıt reaksiyona yol açan duygusal birikimi ortadan kaldırmaktır.
  Bu da ancak terapötik müdahaleler içeren etkili bir terapi ile gerçekleştirilebilir.Kişinin iç dünyasında var olan bu birikim ortadan kaldırılmadan uygulanacak tedaviler semptomları (belirtileri) ortadan kaldırmaya yönelik olacak ve sorunun yeniden tekrarlama ihtimali söz konusu olacaktır.
  Değişim obsesyon tedavisinde de gerekli
  Yukarıda değinilen adımlar atıldıktan sonra terapinin diğer önemli bir aşamasına geçilir “Değişim Aşaması”.Bu aşama kişide var olan ve aileden edindiği işlevsel olmayan davranış biçimlerini , tavır ve tutumlarını değiştirmeyi içermektedir.

  Bu güne kadarki değişim çabalarının istenen neticeyi vermemesi duygu düşünce ve davranışlarımızın oluşumunda son derece önemli bir rol oynayan bilinçaltını kapsamamasından kaynaklanmaktadır.Sadece farkında olduğumuz ve kontrolümüz altındaki kişilik parçamıza yönelik değişim çabaları bilinçaltını kapsamadığı sürece başarısızlıkla sonuçlanmaya mahkumdur.

  Bilinçaltı ile iletişim obsesyon tedavisinde olmazsa olmaz bir zorunluluk
  Peki bilinçaltı neden bize zarar veren anlamsız ve saçma bir tutumu ısrarla sürdürmeye çalışmaktadır.O bu tutumun zararlarını görmemekte aksine ona yüklediği işlev üzerine odaklanmaktadır da onun için . Eğer bilinçaltı ile iletişime geçerek bu davranışın işlevsel olmadığını bunun da ötesinde zararlı olduğunu göstermeyi başarabilirsek bilinçaltı bu davranışı ortadan kaldıracak yada daha işlevsel olan başka bir davranış ile değiştirmeyi kabul edecektir.

Sayfayı Paylaş