ödev yarına !!

Konu 'Türkçe 8. Sınıf' bölümünde büşra) tarafından paylaşıldı.

 1. büşra)

  büşra) Üye

  Katılım:
  21 Mart 2011
  Mesajlar:
  38
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0

  lütfen yardım edin, teşşekür ederim konulu öykü yada hikaye yazarmısınız hic yazma yetenegim yoktur.
 2. büşra)

  büşra) Üye

  Katılım:
  21 Mart 2011
  Mesajlar:
  38
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  lütfen yardım edin gercekten yardımlarınıza cok ihtiyacım var ama hic yeteneğim yok dogru dürüst iki kelimeyi bir araya getiremiyorum yeni üye oldum hep beraber birbirlerimize yardım edelim:)
 3. büşra)

  büşra) Üye

  Katılım:
  21 Mart 2011
  Mesajlar:
  38
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  neden yardım etmiyosunuz bisi yazın bu ödev benim için çok önemli sadece bu ödev için üye oldum biz bir aileyiz birbirimize yardım edelim lütfen !!!!
 4. xqyzm

  xqyzm Üye

  Katılım:
  14 Aralık 2009
  Mesajlar:
  188
  Beğenileri:
  50
  Ödül Puanları:
  0
  bugün hava çok yağışlı ve kasabada her yer sele teslim. Yaşlı ve bi o kadarda huysuz olan ihtiyar ihtiyaçları gereği dışarıya çıkmak ister. Lakin evindeki şemsiyesi yırık, yamalı ve uçlarından kopyuk bir şekildedir. Huysuz ihtiyar buna aldırmadn üstünü , başını düzeltip evinde var olan kıyafetlerini üstüste giyerek dışarı çıkar. Çevresinde hiç sevilmeyen , yapılan iyiliklere bi teşekkür bile etmeyen bu kaba adamı yolda daha evinden çıkar çıkmaz köşe başındaki durakta şemsiyesi elinde ve diğer elindede birkaç şemsiyesi olan satıcı görür. Ona şemsiye satmak ister lAKİN İHTİYAR PARASI OLMADIĞINDA GURURLU DAVRANIP PARASININ OLMADIĞINI BELLİ ETMEMEYE ÇALIŞIR FAKAT ADAM DURUMU ANLAMIŞTIR ARKASINDAN KOŞARAK İHTİYARA YETİŞİP ŞEMSİYEYİ HEDİYE ETMEK İSTEDİĞİNİ SÖYLER İHTİYAR : - sanane benim hayatımdan hasta olursam sanane diyerek onu tersler ama içi içini yer bu kadar kötü ollmak oda istemiyordur lakin fakir olduğu için kimseyle konuşmak, selamlaşmak, olardan birsey almak istemez ihtiyar ilerlerken adam hala onun pesinden gelmektedir sonunda ihtiyar adamın onu hor görmediğini ona yardım etmek istediğini anlayınca hayatında uzun bi süreden sonra ilk defa adama teskkür etmiş ve semsiyeyi almıstır

  hayal gücümü sonuna kadar zorladım ve elimden bu kadar geliyor bu kadar sürede bunlar ortaya cıktı umarım beğenirsin :)
  İSMAİL SÖZEN ve büşra) bunu beğendi.
 5. büşra)

  büşra) Üye

  Katılım:
  21 Mart 2011
  Mesajlar:
  38
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  canım benim cok tesekkür ediyorum sana gercekten bu ödev benim icin önemliydi keşke biraz daha uzun yazmış olsaydın neyse. allah razı olsun , hersey gönlünce olsunn cok beğendim tekrar sagol :) :) :)
 6. xqyzm

  xqyzm Üye

  Katılım:
  14 Aralık 2009
  Mesajlar:
  188
  Beğenileri:
  50
  Ödül Puanları:
  0
  rica ederim canım yardımcı olabildiysem ne mutlu bana :) yazıyı okuduğumda çok acil olduğunu anladım ve hemen okuduktan sonra bir şeyler yazmaya başladım tabiri caizse bir şeyler karaladım aklıma o kadar geldi yoksa uzatırdım ama beğendiğine sevindim :)
  büşra) bunu beğendi.
 7. büşra)

  büşra) Üye

  Katılım:
  21 Mart 2011
  Mesajlar:
  38
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  evet cok acildi ama öğretmen okula gelmedi 2 gün sonraya kaldı ödev teşekkür ediyorum rica etsem biraz uzatırmısınız yada aklınıza birkaç şey varsa ekleyi verin olurmu gercekten benim icin cok önemli sınavlarım cok kötü belki bu ödevden yüksek alırsım notum yükselebilir size zahmet biraz uzatın yada aklınıza başka bişi geliyosa yazın sanada zahmet vermek istemiyorum ama tabi sen bilirsin nolur yardım et .
 8. büşra)

  büşra) Üye

  Katılım:
  21 Mart 2011
  Mesajlar:
  38
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  bana bi tek sen yardım etmişsin bir tek seninkini beğendim ama bu biraz basit kaçmış sana örnek göstersem ona benzer bişiler yazabilirmisin lütfen cnm :)  Teşekkür etmek zor mu? (Öykü)

  Soma B Termik Santralında çalıştığım zamanlar, her gün ki gibi vardiyalı çalışmam için; dört / on iki, vardiyasına gitmek üzere, eşimin bana hazırladığı sefer tasımla, yemek çantamı elime alarak kapıda helalleştik. Hayırlı işler diledi.Evimden ayrıldım.

  Apartmanımızdan dışarıya çıktığımda; bugün, beş yoldan (Semt adı) arabaya bineyim dedim. Yürümem gerekiyordu... Yani en az bir kilometre kadar yavaş yavaş... İnsanlarla, tanıdıklarımla selamlaşarak gidiyordum. Fakat biraz daha hızlı yürümem gerekiyordu; beş dakika kadar zamanım kalmıştı.

  Tam sendika binamızın yanına gelmiştim ki bir hanım efendi duvara yaslanmış kıvranıyordu. Ben de; ' ne oldu hanım efendi? yardımcı olabilir miyim? ' dediğimde; benim servis otobüsüm de gelmişti! Fakat, hanım efendi kıvranıyor, kimseler bir şeyler yapmıyor, gelip geçiyorlardı! ..

  Kendi kendime; 'Sami! hayırdır; yardıma ihtiyacı varsa, yap! ' dedim. Tekrar sorduğumda ise; Gözleri dönmüş bir vaziyette bana yalvarıyormuşçasına bakıyordu...
  O anda bana 'bey efendi hamileyim bana yardım ediniz' dedi.

  'Tabi kardeşim' dedim. Ve tam karşıdaki taksi durağından bir ıslık çalarak taksiciyi çağırdım.Hemen hastaneye dedim... acilen hastanede doğumhaneye alındı.

  Hemşire hanım bana; sizin mi? Dediğinde; 'yok hayır' ifademde, hemşire hanım biraz afalladı! '
  'Hayır bakın ben işe giderken gördüm,buraya getirdim, bayanı tanımıyorum' dediğimde; tamam dedi ve doğumhaneye alındı.

  Başka bir hemşire bana; ' bey efendi çocuğun eşyaları? '

  Ben ise; 'kardeşim ne eşyası ben bilmiyorum! ' desem de,O içeri giriyor.

  Ebe hanım dışarı çıkıyor; ' bey efendi çocuğunuzun kundağı ne bileyim ne getirdiyseniz verin' diyordu. ALLAH'IM! ...
  Durumu O'na izahat ettiğimden bir zaman sonra; hanım efendi çocuğuyla birlikte odaya getirildi. Nur topu gibi bir kız çocuğu olmuştu. Geçmiş olsun dileklerimle gözünüz aydın, ALLAH analı babalı büyütsün deyip tebrik ettim!
  Daha sonra hanım efendiye; 'eşiniz neredeyse telefonunu verebilir misiniz,ona müjdeyi vereyim haberi olsun' dediğimde,Bayan bana; ' ben Bergama' dan buraya misafirliğe gelmiştim' dedi ve bir numara verdi.Bende cebimden aradım.

  Bir süre sonra telefonu açan kişiye; 'Siz Mahmut bey misiniz? ' dedim.

  ' evet benim, hayrola siz kimsiniz? ' dedi.

  Bende her şeyi ayrıntılarına kadar anlattım;
  ' Gelmeniz gerekiyor' dediğimde, 'olur dedi'. Ve 2 saat sonra geldi!

  Bir telaş ve heyecanla eşiyle konuştu, hemşirelerle konuştu, gitti pastaneden birkaç hediyelik bir şeyler aldı, ebelere verdi, hanımını toparladı, geldiği taksiye bindi gitti!

  Ben olanları karşıdan seyrediyor, bazen de önüne geçiyor; beni görsün diyordum.O ise; ' bana telefon eden kimdir' diye merak edip sormadı bile...ve adam çekip gitti!

  ***** gibi orada kala kalmıştım.Fakat bu meyanda saat akşamın dokuz buçuğuydu.Ben ne işime gidebildim ne de izin alabildim.Öylece bakakalmıştım!

  Oradaki hemşire bana; 'ya bu adam kocası mıydı? '

  Evet dediğimde ise; 'neden sana bir teşekkür bile etmedi? '

  'Bilmiyorum' deyip; ben tekrar evimin yolunu tutmuştum.

  Eve girdim, hanımım bana; ' ya nerdesin? herkes seni işten arıyor ne oldu? sana bir şey mi oldu? ' dediğinde bende her şeyi anlattım. Üzüldü tabi...
  Ertesi günü işime gittiğimde, beni vardiya amirim; yanına çağırdı ve; ' dün nerdeydin? ' diye sordu,.!
  Bende O'na anlattım!

  O'da bana; 'Bana bak Sami! burası bir işyeri ve sorumlu olduğun bir işin var! sen ne haber, ne bir telefon ettin, senin yerine mesaiye adam bıraktım' dedi.

  Bende kendisine; ' ya şef ne yapabilirim? ' dedim,'yalvarır gibi yakardım; ne yapayım desem de bana son sözü şu oldu; 'o günkü yevmiyeni sıfırladım...üç günde ceza' yani üç yevmiyemde sıfırlandı ne diyebilirdim? ' çık ' dedi çıktım!

  Şimdi soruyorum dostlarım; ben mi kabahatliyim?

  Bir düşünün; o kadar yardımcı oldum; insancıllık n***** bir teşekkür çok görüldü! İş yerimden aldığım ceza, adalet, hak,hukuk, insanlık; neresinde bu işin? ben anlamadım!

  Her şey bir yana, tek üzüldüğüm; yevmiyeler asla değildi...Beyefendinin bana bir ' teşekkür ' bile etmemesi beni yaraladı ve çok üzüldüm...

  Şimdi size soruyorum; ' Teşekkür etmek etmek bu kadar zor mu ? ‘’
  esranur54 bunu beğendi.
 9. büşra)

  büşra) Üye

  Katılım:
  21 Mart 2011
  Mesajlar:
  38
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  nolur lütfen !!!
 10. büşra)

  büşra) Üye

  Katılım:
  21 Mart 2011
  Mesajlar:
  38
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  yardımcı olucakmısın ?

Sayfayı Paylaş