ödevim ve performans ödevim

Konu 'Türkçe 8. Sınıf' bölümünde dila@ tarafından paylaşıldı.

1. dila@

dila@ Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0

yarın türkçe sınavım var ve hoca bizden teşekkür ederim adlı öykü yada deneme yazın dedi yardım edermisin lütfen bu siteyi bir arkadaşım önerdi birde performans ödevim var içimizdeki çocuk ile ilgili bir komposizyon yazın lütfen bu mart sonunda hocaya vermemiş lazımmış ama şimdi ödevime yardım edin teşekkür ederim adlı bir deneme yada öykü yazın ödev acil yarın sınavda soracak ilk sınavdan 30 aldım lütfen performans ödevine de bi bakın !
    sevim- bunu beğendi.
  2. sevim-

sevim- Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    bana da teşekkür ederim konulu deneme yada öykü lazım ama performans ödevleri yapılmıyomuş ama size ödev vermişler bizede performans ödevi .
    dila@ bunu beğendi.
  3. dila@

dila@ Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    ben bir deneme yazdım inşaaallah yardımcı olmuşumdur aynı ödevi bizede performans olarak verdiler abim istanbul üniversitesi türk dili ve edebiyat okuyo bana yardımcı oldu. bu siteyi beğenmedim çünkü performans ödevlerine yardımcı olmuyorlar ...

Teşekkür konulu bu denememe
    teşekkür kelimesinin sözlük anlamı ile başlamak istiyorum.Teşekkür kelimesinin manası
    ''Yapılan bir iyiliğe karşı duyulan kıvanç ve gönül borcunu anlatma'' şeklindedir.Bu anlamı Enis Behiç Koryürek'in şu iki dizesinde daha açık anlamlandırabiliriz:''Teşekküre geldim zarif hediyenize/Gücenmeyin biraz fazla güldümse size'' ya da Ömer Seyfettin'in şu cümlesi ile de kavramı daha iyi belirtebiliriz: '' Kızarıyor, morarıyor, terzi kadına teşekkürler ediyordu''.Arapça kökenli bu kelime asırlardır Türk dilinde kullanılmış ve kullanılmaktadır. Şimdi teşekkür kelimesinin bu anlamından bahsettikten sonra biraz da daha manevi olan insanlarda beliren yansımalarından sözetmek istiyorum.İnsanlar hayatta karşılaştıkları birçok durum karşısında kendilerinene has bir tavır içinde bulunurlar.Neticede bu davranışları ile yaptıklarının ahlaki dini geleneksel vs. açısından ya iyi bir değri ya da iyi olmayan olumsuz bir değeri olur.Her ne kadar yine bu değerler başkaları tarafından da farklı karşılanabilir olsada bazı olgular kanunlar örf ve adetler vs. vardır ki bir şeyin değeri değerlendirmesi hakkında belli bir genelleme yapılabilir.İşte böyle değişken kendine has değerlendirmeleri barındarın insanın sosyal yaşamında kullandığı kelimeler kurduğu cümleler kullandığı deyimler de olaylar ve olgular karşısında durağan değildir.Bu açıdan düşündüğümüzde teşekkür ifadesi oldukça böyledir.İnsan niye teşekkür eder?İlk olarak kelimenin anlamı ile bahse başlarsak insan hayatta başkalarının bir lütfu karşısında şükran duygularını iletecektir.Ancak sadece insan karşısında olmayıp ilahi bir boyutta da bunu görebiliriz.Mesela bir müslüman Allah'a bir putperestte puta şükranlarını sunabilir.Doğaya da teşekkürlerimizi sunarız.Çünkü doğanın varlığı ile insanoğlu varlığını devem ettirir.Bazen de teşekkürü karşımızdakine iğneleme maksadıyla da kullanabiliriz. Mesela bir durum karşısında birinden bir şeyi isteyebilir hatta sözünü de alabiliriz ama istediğimiz şey gerçekleşmeyince teşekkürü iğneleme maksadında kullanırız.
    Asırlardır kullandığımız teşekkür kelimesinin vasfı böyledir.Neticede daha çok minnet duygusunu ifade etmeye yakıştırılan teşekkür ifadesi hayatımızın her alanında kullanıdığımız bir kelimedir.
  4. dila@

dila@ Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    teşekkür ederim güzel olmuş abinin yazdığı belli çok işime yarar sağol, evet bu site performans ödevlerine yardım etmiyo :( eğer yapabilseydik zaten sormazdık yardıma ihtiyacımız var ki soruyoruz armut piş ağzıma düş yapmıyoruz bilemediklerimizi soruyoruz.
  5. dila@

dila@ Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    önemli değil aynen sana katılıyorum yapabilseydim zaten sormazdım yeni üye oldum üye olmadan önce abime sordum o da yaparım dedi ama bende bu siteden yardım almak istedim ama yardımcı olmadılar :( bende uğraştım ama yapamadığım için sordum

Sayfayı Paylaş