ödevime yardımcı olurmusunuz?

Konu 'Biyoloji 9. Sınıf' bölümünde reyhan184 tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. reyhan184

  reyhan184 Üye

  Katılım:
  25 Ekim 2009
  Mesajlar:
  7
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  enzim , yapısı , görevleri , canlılar için önemi , insan vücudundaki bulunana ezimler ve bunların görevlerini araştırınız.bir de 20 tane soru cevap lazım...yardım ederseniz sevinirim:(
 2. Hera.

  Hera. Kuşlara takılıp gidiyor aklım. Yönetici Moderatör

  Katılım:
  11 Kasım 2008
  Mesajlar:
  6.715
  Beğenileri:
  806
  Ödül Puanları:
  113
  Yer:
  Eskişehir.
  Enzimlerin Yapısı

  Tüm enzim proteinleri genler tarafından şifrelenir. Dolayısıyla amino asit dizilimi kendine özgüdür (bir gen-bir enzim kuralını hatırlayınız). Bazı enzimler (pepsin ve üreaz gibi) yalnız proteinden oluşmuştur. Fakat diğer çoğunluğu iki farklı kısımdan meydana gelmiştir. Bunlar:
  a) Protein Kısmı (enzimin Apoenzim kısmı): Bu kısım enzimin hangi maddeye etki edeceğini saptar.
  b) Koenzîm Kısmı: Organik ya da inorganik, çok defa fosfattan meydana gelmiş, protein kısmına göre çok daha küçük moleküllü bir kısmıdır. Enzimde işlev gören ve esas iş yapan kısım bu kısımdır. Koenzim kısmı genellikle protein kısmından ayrılabilir ve analizlerinde birçok vit***** bünyesinde bulundurduğu (thiamin, niacin, riboflavin vs.) görülmüştür. Buradan şu genelleştirmeyi yapabiliriz: Bütün vitaminler hücrede enzimlerin koenzim kısmı olarak ödev görürler. Ne koenzim ne de apoenzim kısmı yalnız başına etkindir. Bazı enzimler ortama yalnız belirli iyonlar eklendiğinde etkindirler, örneğin bazı enzim zincirine ancak Mg++ iyonu eklenince glikozu laktik aside çevirebilir. Tükrükteki amilaz nişastayı yalnız Cl iyonlarının bulunduğu ortamda parçalayabilir. Canlı bünyesinde bulunan eser elementler, Mn, Cu, Zn, Fe ve diğer elementler bu enzimatik işlevlerde aktivatör olarak kullanılır. Bazen enzimin iş görebilmesi için bir metal iyonuna gereksinim vardır. Yani koenzim kısmı metal iyonu ise (Ca++, K++ Mg+, Zn++) buna "Kofaktör" denir. Enzimin etkinlik göstermesi için gereksinme duyduğu organik moleküllere "K o e n z i m" denir. Bazı durumlarda koenzim kısmı apoenzim kısmına kuvvetlice (kovalent) bağlanmıştır; bu sıkı bağlanan kısma "Prostetik Grup"; prostetik grupla apoenzim kısmının her ikisine birden de "Holoenzim" denir. Koenzimlerden önemli olanların bazılarını hücre metabolizmasında göreceğiz.
  Enzimlerin bir kısmı sitoplazmaya serbestçe dağılmış olarak, diğer bir kısmı da hücredeki bazı yapılara sıkıca bağlanmış olarak bulunur. Laktik asit, amino asit ve yağ asitlerinden türeyen maddeleri karbondioksit ve suya kadar parçalayan solunum enzimleri, mitokondri zarlarının yapışma katılır. Keza ribozomların işlevsel bütünlüğüne katılan enzimler de bu tiptir. Dokulardaki enzimler değişik yöntemlerle saptanabilir.

  Enzimlerin Sınıflandırılması


  Her enzimin 4 rakamlı bir numarası vardır, örneğin, 3.6.1.3. "ATP fosfohidrolaz" da birinci numara sınıfını, ikinci numara alt sınıfını, üçüncü numara grubunu, dördüncü numara da kendine özgü sıra numarasını) verir. Buna göre enzim sınıfları şunlardır:
  1. Oksidoredüktazlar: Redoks tepkimelerini katalizler.
  a) Dehidrogenazlar: Elektron kazandırıcı tepkimeleri etkilerler.
  b) Oksidazlar: Elektron kaybeden tepkimeleri etkilerler.
  c) Redüktazlar: Substratı bir redüktör aracılığıyla indirgeyen enzimlere denir. örneğin asetaldehit redüktaz, asetaldehiti alkole redükler.
  d) Transhidrogenazlar: Bir molekülden diğerine hidrojen taşıyarak onu redüklerler.
  e)Hidroksilazlar: Substratlarına bir hidroksil ya da su molekülü katan enzimlere denir, örneğin, fenilalanin hidroksilaz bir hidroksil grubunu fenilalanine ekleyerek onu tirozine dönüştürür.
  Transferaz Enzimler: Hidrojenin dışında bir atomun veya atom grubunun (metil, kar***sil, glikozil, amino, fosfat grupları) bir molekülden diğerine aktarılmasını sağlarlar.
  Dekar***silazlar: Kar***silik asitlerden CO2 çıkmasını sağlarlar.
  3. Hidrolaz Enzimler: Bir molekül su sokmak suretiyle ya da su molekülü aracılığıyla moleküllerin yıkılmasını sağlayan enzimlerdir. Ester, peptit, asitanhidrit ve glikozidik bağlarına etki ederler.
  a) Esterazlar: Ester bağım yıkan enzimlerdir (lipaz, ribonükleaz, fosfataz, pirofosfataz, glikozidaz).
  b) Proteazlar: Peptit bağım yıkan ezimlerdir (proteinaz).
  4. Liazlar: Su molekülü çıkarmadan molekülleri yıkan enzimlerdir, örneğin C-C bağı, aldolaz ve dekar***silazla yıkılır. Keza C-0 ve C-N bağım yıkanlar da vardır.
  5. izomerazlar: Molekül içinde değişiklik yaparak onun uzayda dizilişin! değiştiren enzimlerdir. Örneğin razemaz, epimeraz.
  6. Ligazlar (= Sentetazlar): Enerji kullanarak substrat moleküllerinin birbirine bağlanmasını; örneğin amino asitlerin ve yağ asitlerinin aktifleşmesini sağlarlar.
  reyhan184 bunu beğendi.
 3. Hera.

  Hera. Kuşlara takılıp gidiyor aklım. Yönetici Moderatör

  Katılım:
  11 Kasım 2008
  Mesajlar:
  6.715
  Beğenileri:
  806
  Ödül Puanları:
  113
  Yer:
  Eskişehir.
  Enzimlerin Canlılar İçin Önemi

  Enzimler, tüm canlılardaki kimyasal reaksiyonları hızlandıran moleküllerdir. Enzimler olmadan bu reaksiyonlar yavaş, çok yavaş gerçekleşir ya da hiç gerçekleşmez ve bu şekilde bir yaşam mümkün değildir. İnsan vücudunda binden fazla enzim vardır. Her türün belirli bir görevi vardır. Enzimler olmadan insanlar, nefes alamaz, göremez, hareket edemez ve besinleri sindiremezler.

  Enzimlerin, vücuttaki doğal işlevlerine ek olarak birçok başka kullanım alanları da vardır. Üreticiler, enzimleri, birçok ürünün imalatında kullanır. Bazı deterjanlar, pas*lanmaya yol açan yağları veya proteinleri parça*layan enzimler içerir. Enzimler ayrıca, antibi*yotik, bira, ekmek, peynir, kahve, şeker, sirke, vitamin ve diğer birçok ürünün imalatında kullanılır. Doktorlar, yaraları temizlemek, kan pıhtılaşmalarını çözmek, kan kanserinin belli türlerini tedavi etmek ve penisiline karşı alerjiyi kontrol etmek için enzimleri ilaç olarak kullanır. Doktorlar ayrıca, kandaki ve diğer vücut sıvılarındaki bazı enzim ölçümlerini, anemi, kanser, kan kanseri, kalp ve karaciğer yetmezliği gibi belli hastalıkların teşhisinde kullanırlar.

  Enzimler gelecekte, atık suyun üretime kazandırılmasında kullanılabilir. Enzimler ayrıca, göllere ve denizlere dökülerek çevreye büyük zarar veren petrolü temizlemek için de kullanılabilir. Enzimler petrolü, deniz hayvanları için bir besin hâline getirebilir.
  reyhan184 bunu beğendi.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş