ODTÜ'deki Olaylar

Konu 'YÖK' bölümünde Moderatör Barış tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Barış

  Moderatör Barış Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

  Katılım:
  7 Eylül 2011
  Mesajlar:
  2.587
  Beğenileri:
  1.459
  Ödül Puanları:
  113

  Iğdır Üniversitesi Senatosu'ndan yapılan açıklamada, üniversitelerin toplumun her kesimine ve her düşünceye açık, farklılıkların bir zenginlik haline getirilip, sorunların demokratik olgunluk içerisinde beraber ve özgürce çözüldüğü öncü kurumlar olması gerektiği belirtildi.

  Iğdır Üniversitesi Senatosu, Göktürk-2 uydusunun fırlatılması sırasında ve sonrasında ODTÜ'de meydana gelen olayları kınadı.

  Üniversitelerin toplumun her kesimine ve her düşünceye açık, farklılıkların bir zenginlik haline getirilip, sorunların demokratik olgunluk içerisinde beraber ve özgürce çözüldüğü öncü kurumlar olmasının önemi vurgulanan açıklamada, bu farklılıklar yaşanıp, ifade edilirken üniversitelerin asla terörizme alet edilmemesi, kamu vicdanında rahatsızlık hissi uyandırılmaması gerektiğine işaret edildi. Açıklamada şunlar kaydedildi:

  "Ülkemiz 18 Aralık 2012 günü Çin'den başarıyla uzaya fırlatılan Türkiye'nin ikinci milli yer ve gözlem keşif uydusu Göktürk-2'nin milli başarısını ülke halkı olarak gurur ve heyecanla yaşamıştır. Türkiye Cumhuriyeti'nin uzay bilimleri ve teknolojileri alanında göstermiş olduğu bu tarihi başarı, ne yazık ki ODTÜ'de bulunan bazı şahıslar tarafından sabote edilmek istenmiştir. Göktürk-2'nin uzaya fırlatılması törenine, tüm halkımızın coşkuyla katılmaları beklenirken, bilime ve gelişmeye karşı yapılan bu anlamsız protesto eylemini kınıyor ve kamuoyuna ilan ediyoruz."

  -Ahi Evran Üniversitesi öğrencileri

  Ahi Evran Üniversitesi'nde okuyan bir grup öğrenciyle Kırşehir Kent Konseyi Gençlik Meclisi üyeleri, Göktürk-2 uydusunun uzaya gönderilmesi töreni sırasında ODTÜ'de yaşananları kınadı.

  Gençlik Meclisi Başkan Vekili Abdürrezzak Soybaş, Anıt Meydanı'nda toplanan grup adına yaptığı basın açıklamasında, öğrencilerin fikir ve eleştirilerini şiddet yoluyla dile getirmemesi gerektiğini söyledi.

  Soybaş, Kırşehir Kent Konseyi Gençlik Meclisi ve Ahi Evran Üniversitesi öğrencileri olarak, ODTÜ'de yaşananları üzüntüyle karşıladıklarını ifade ederek,

  "ODTÜ'de Göktürk-2 Uzay Uydusu'nun fırlatılması esnasında yapılan eylemde amaç hak arayışı veya özgürlük değildir. Şiddet yoluyla illegal yapılara hizmet etmektir" dedi.

  Toplumun bir adım daha ileri gidebilmesinin, üniversite öğrencilerinin eğitim, araştırma ve sosyal sorumluluk faaliyetleriyle mümkün olacağını vurgulayan Soybaş, Türkiye'de heyecan uyandıran, tüm dünyanın ilgisini çeken bilimsel ve teknolojik başarının gerçekleştirilmesine katkı sağlayan bilim insanlarına ve yöneticilere teşekkür ettiklerini aktardı.

  -YÖK Öğrenci Konseyi-

  YÖK Öğrenci Konseyi'nce yapılan açıklamada, Türkiye adına ilk olma özelliği taşıyan Göktürk uydusunun uzaya atılmasından büyük heyecan ve sevinç duyulduğu belirtildi. Açıklamada, "Ancak üniversite gençlik düşüncesini yansıtmayan, ardı belli olmayan kaynaklardan beslenen sözde öğrenci gruplarınca Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yapılan hadsiz protestolar ve söylemler gelecek adına gençleri heyecanlandıran bu merasime gölge düşürmüştür" ifadesi kullanıldı.

  Alıntı

Sayfayı Paylaş