Öğretmen Adayına Böyle Cevap Verdi

Konu 'Güncel Haberler' bölümünde Moderatör Güleda tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Güleda

  Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  7.623
  Beğenileri:
  4.563
  Ödül Puanları:
  113


  Öğretmen adayı Çilem Durgun'un atanamadığını söylemesi üzerine Bakan Binali Yıldırım ilginç bir cevap geldi.

  Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım , İzmir'de bazı muhtarların imarsız yapılara elektrik bağlanmasına izin verilmesini talep etmesi üzerine, böyle bir düzenleme yapılırsa büyük bir felaketin kapısının aralanmış olacağını, bunun yerine söz konusu yapıların daha emniyetli ve güzel hale getirilmesine çalıştıklarını, Kentsel Dönüşüm Yasası'nın bunun için çıktığını söyledi.

  Bakan Yıldırım, Buca ilçesinde sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve muhtarlarla kahvaltılı toplantıda bir araya geldi.

  Toplantıda muhtarların yaşadığı sorunları dinleyen Yıldırım, muhtarların özlük haklarıyla ilgili taleplerinin bulunduğunu belirterek, bu konuda yeni yasa hazırlığının olduğunu ifade etti.

  Yıldırım, şöyle konuştu:

  ''2014 seçimlerinden itibaren köy ve mahalle muhtarı ayrımı kalkıyor. 2014'de muhtarlık mevzuatı tamamen değişecek, elden geçecek ve yenilenecek. Yeni büyükşehir düzenlemesiyle muhtarlar daha da güçleniyor. Muhtarların yeni görev tanımları olacak. Özlük haklarında düzeltmeler olacak.

  Ana muhalefet partisi bu yasayı tenkit etti, 'Belediyeleri güçsüzleştiriyor' dedi. Şimdi de fazileti yüksek bir kanun olduğunu gelip sizlere anlatmaya çalışıyorlar. Amansız bir çelişki. Bir yandan Anayasa Mahkemesi'ne götürdü bir yandan çetin bir muhalefet yaptı, kanun çıktıktan sonra da rol almaya çalışıyor, 'Biz yaptık, biz ettik' diyor.''

  Bir muhtarın kaçak yapılara elektrik izni sağlanması konusunda taleplerin bulunduğunu belirtmesi üzerine Yıldırım, ''Kaçak yapılaşmayı teşvik mi edeceğiz, yoksa o yapıları tekniğe, fenne uygun güzel yapılar haline mi getireceğiz ? İmarsız yapılara elektrik izni verilir diye düzenleme yaparsak çok büyük felaketin kapısını aralamış oluruz. Bunu yapmayalım. Onun yerine bu yapıları daha emniyetli ve güzel hale getirelim. Kentsel Dönüşüm Yasası bunun için çıktı. Seçim yaklaşıyor diye af çıkarırsan imarsız yapılaşma çığ gibi artar. Meseleye günübirlik, popülist bir çözüm yerine topyekun nasıl düzeltiriz, bu çerçeveden bakıyoruz'' dedi.

  Öğretmen Atamaları

  Toplantıda İngilizce Öğretmenliği bölümünden mezun olan Çilem Durgun'un öğretmen olarak atanamadığını söylemesi üzerine Yıldırım, bu dönemde alınan öğretmen sayısının 80 yılda alınanın iki katı olduğunu, sayının 800 bine çıktığını belirtti.

  Öğretmen atamalarının KPSS sınavındaki başarı derecesine göre yapıldığını kaydeden Yıldırım, şunları kaydetti:

  ''Diyelim ki bu sene 50 bin öğretmen alınacak. 500 bin öğretmen adayı sınava giriyor puanlar sıralanıyor, 50 bine gelince kesiyor. 500 bini alırsak iş veremeyiz, çünkü yok böyle bir ihtiyaç. Memur alıp oturtmak ne kadar akla yakın bir şey? Sorun geçmişte bu yüksekokulların branşlarının iyi planlanmamasından kaynaklanıyor. Şimdi bunun sıkıntısını yaşıyoruz. Eski dönemlerde herkes inisiyatif kullanarak memur alıyordu. Böyle bir şey yok. Size 'Merak etmeyin siz de girersiniz' falan diye bir şey söylememi bekliyorsunuz ama böyle bir şey söyleme şansım yok. En yüksek puanı alacaksın yapacak başka bir şey yok.''

  Toplantıda bulunan İzmir 1 nolu F Tipi Kapalı Cezaevi Müdürü Ayhan Çapacı, cezaevinde İngilizce öğretmenine ihtiyaç duyduklarını, Çilem Durgun'a iş verebileceklerini dile getirdi.

 2. Lethe

  Lethe Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  12 Nisan 2010
  Mesajlar:
  8.551
  Beğenileri:
  8.202
  Ödül Puanları:
  113
  ya da dayından torpilin olacak. başka şansın yok.

Sayfayı Paylaş