Öğretmenlere Alan Sınavı 2013'te

Konu 'Güncel Haberler' bölümünde Moderatör Barış tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Barış

  Moderatör Barış Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

  Katılım:
  7 Eylül 2011
  Mesajlar:
  2.587
  Beğenileri:
  1.459
  Ödül Puanları:
  113

  Bakan Dinçer'den, öğretmen atamaları, öğretmen adaylarının KPSS sınavı, SBS, dersaneler, Kürtçe ders gibi merak edilen konularla ilgili açıklama...

  Açılışını Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in himayesinde gerçekleştirilen Türkiye’de Hayat Boyu Öğrenmenin Geliştirilmesi Projesi Uluslararası Hayat Boyu Öğrenme Konferansı dün İstanbul’da başladı. Avrupa Birliği ile ortak yürütülen proje kapsamında yapılan konferans üç gün boyunca devam edecek.

  Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, konferans öncesinde gazetecilerle sohbet kahvaltısında bir araya geldi. Gazetecilerin sorularını cevaplandıran Bakan Dinçer, gelecek yıl eğitim sisteminde yapılacak değişikliklerin ipuçlarını verdi.

  SBS KALDIRILACAK

  Dinçer, önümüzdeki 2013-2014 eğitim yılından itibaren sekizinci sınıf öğrencilerinin girdiği SBS’nin kaldırılacağını ama bu SBS kaldırma işinin çok boyutu olan bir iş olduğunu söyledi.

  2013'DE DERSHANELER OLMAYACAK

  SBS’nin kaldırılmasının sadece SBS’ye yönelik çalışan dershanelerin durumunu da kapsadığını aktaran Dinçer, “Başbakanın öngördüğü dershanelerin kaldırılacağı 2013, Milli Eğitim Bakanlığı’nın da hedeflediği bir tarih. 2013’de dershaneler olmayacak. 2012 sonunda SBS’nin yerine gelecek sistem ve dershanelerle ilgili sistem ve çalışmalar açıklanacak” dedi.

  18 BİN ÖĞRENCİ KÜRTÇE'Yİ SEÇTİ

  Seçmeli dersler konusuna da değinen Dinçer, geçtiğimiz yıl seçmeli dersler arasına koyulan yaşayan diller ve lehçeler başlığı altında 18 bin öğrencinin Kürtçe’yi seçmeli ders olarak seçtiğini söyledi. Dinçer, genel tabloya bakıldığında ise, Türkiye genelinde ve bütün diller, lehçeler özelinde bu derslerin tercihlerinde bir azalma söz konusu olduğunu dile getirdi.

  ÖĞRETMENLERE BRANŞ SINAVI GELİYOR

  KPSS konusunda da açıklamalarda bulunan Dinçer, KPSS’de öğretmenler 2013’ten itibaren genel sorular yerine branşlara yönelik soruları cevaplayacak. 15 branşta sorular sorulacak” dedi.

  DÖNEM İÇERİSİNDE ATAMA VE NAKİL YOK

  Dinçer, atama ve nakil takvimlerinde ise bir değişiklik olmayacağını, dönem içerisinde atama, nakil gibi işlemlere sıcak bakmadığını belirtti.

  “OKUL PUANLARINI ŞİŞİRENLERİ AFFETMEM”

  Dinçer, SBS’de sıkıntı olduğu ve okul puanlarının yüksek tutulduğu hatta bazı okulların puanları şişirdiği ve bakanlık olarak bir yaptırım uygulanıp uygulanmayacağı sorusu üzerine ise “Bu çok tartışmalı bir konu, ben bu konuda uzman değilim ama uzman olan arkadaşlarım bunun telafi edilebileceği yönünde bana bilgi veriyorlar. Teminat da veriyorlar. Okul puanlarını Milli Eğitime farklı velilere farklı bildiren birilerine rastlarsam affetmem” dedi.

  “DOĞU’DA VE GÜNEYDOĞU’DA ÖĞRETMEN AÇIĞIMIZ YOK”

  Dinçer, doğuda son günlerde öğretmenlere ve okullara karşı yapılan saldırılar hakkında da konuştu. Dinçer, “Bu şiddetin birçok boyutu var tabii ki. Biz Doğu ve Güneydoğu’da öğretmen açıklarımızı doldurmaya çalıştık ve çalışıyoruz. Doğu’da ve Güneydoğu’da şu an öğretmenleşme oranımız normal kadroya göre yüzde 92 civarında” diye konuştu. - Aktifhaber
 2. baysedef

  baysedef Üye

  Katılım:
  3 Nisan 2010
  Mesajlar:
  537
  Beğenileri:
  384
  Ödül Puanları:
  64
  Sbs kaldırılıyor sbs'ye yönelik dershanelerde kaldırılıyor. Peki YGS-LYS ne olacak bu konuya bir türlü açıklık getirilmiyor. Ygs-Lys kaldırılırsa neye göre öğrenci alınacak? Kaldırılmasın dershaneler felan devam etsin her yıl bi kopya skandalı ortaya atılıyor. Hadi Ygs-Lys kaldırılmadı dershaneler kaldırıldı Meslek, İmam Hatip ve Diğer Liselerdeki öğrencilerin haksız yarışı ortaya çıkar. Allah öğrenciye yardım etsin!
 3. Murat AKSOY

  Murat AKSOY Türkçe Sevdalısı Özel Üye

  Katılım:
  25 Ekim 2007
  Mesajlar:
  49.558
  Beğenileri:
  886
  Ödül Puanları:
  38
 4. gözdeecem

  gözdeecem Üye

  Katılım:
  1 Ekim 2012
  Mesajlar:
  263
  Beğenileri:
  382
  Ödül Puanları:
  0
  inşallah :)
  baysedef ve Moderatör Barış bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş