Okçuluk Nedir?

Konu 'Beden Eğitimi Dersi' bölümünde sedatgoc tarafından paylaşıldı.

 1. sedatgoc

  sedatgoc Üye

  Katılım:
  16 Aralık 2009
  Mesajlar:
  4
  Beğenileri:
  5
  Ödül Puanları:
  0

  OKÇULUK NEDİR ?

  İnsanlığın varoluşuyla eş zamanlı olarak ok ve yay insanla birlikte gelişmiştir. Ok ve yay ; insanın silahı,arkadaşı,sırdaşı ve güvencesi olmuş, her uygarlık ok ve yayı biraz daha geliştirmiş, günümüze kadar getirmişlerdir.Ama temelde çalışma prensibi değişmemiştir ; bir ağaç dalı iki ucundan bir sicimle gergin olarak bağlanıp ve daha ince ucu sivriltilmiş düz bir dalıda sicimin üstüne yerleştirip,dalın esneme gücü sayesinde sicimi çekerek dalı gerip sivri uçlu dal parçasını uzağa fırlatmak, ok atmaktır.Okçuluk; insan, yay ve oktan oluşur,amaç uzaktaki hedefi vurmaktır.Okçuluk günümüzde son derece modern malzemelerle ve kurallar çerçevesinde yapılan olimpik bir spor dalıdır.Ok atmanın en güzel tarafı uzaktaki bir cismi vurmanın hazzıdır.Okçuluk sporu yapılırken ilk önce emniyet tedbirleri alınmalıdır, ikinci olarakta ok ve yayın güvenilirliğinin denenmesi gelir.
  Dünya'ya okçuluğu öğreten Osmanlı'lar olmuştur.Avrupalı okçuların rekor ok atışları 300 m. iken, Osmanlılarda 600 m.ye ok atamayan okçu olamıyordu.Yıllarca Ok Meydanlarında talim yapılıp rekor ok atışları yapılmıştır.Osmanlılar zamanında kuralları konulup, bu günkü kulüp anlayışında dernekler kurulup,usta çırak ilişkisi esasına dayalı, hem sporcu anlamında hemde asker anlamında okçu yetiştirilmiştir.
  Günümüzde okçuluk sporu,açık hava okçuluğu ve salon okçuluğu olarak yaz kış yapılabiliyor.Açık hava okçuluk mesafeleri 90 m. ile 30 m. arasında değişmektedir.Salonda 18 m.den ok atışı yapılır.Tabii ki kurallara bağlı kalınarak yapılan okçuluk sporu olimpiyatlarda da yer almaktadır.Olimpik dalda Dünya'da en başarılı ülke Kore'dir.
  Okçulukta yaş sınırı yoktur,60 yaşında Dünya şampiyonu olmuş sporcular vardır,bu nedenle her yaş kesimi tarafından tercih edilir.
  Ok atmak istiyorum,ne yapmalıyım,nereye başvurmalıyım?... sorularına cevap vermek isterim.Okçuluk sporu günümüzde gelişmiş malzemelerle yapılmaktadır ve tekniğe dayalı bir spordur, bu nedenle ilk etepta tek başımıza ok atamayız bir antrenöre ihtiyacımız mutlaka olacaktır.

  İyi Akşamlar

Sayfayı Paylaş