Okul alışverişi velinin cebini yakacak ...

Konu 'Güncel Haberler' bölümünde Moderatör Güleda tarafından paylaşıldı.

1. Moderatör Güleda

Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    4.563
    Ödül Puanları:
    113

Okul alışverişleri velilerin keselerini zorlarken, okul çantalarının fiyatı geçen yıla göre yaklaşık yüzde 30 arttı.

Ana Okulları ile İlköğretim 1. sınıflar bayramdan sonraki ilk Pazartesi olan 13 Eylül'de eğitim öğretime başlayacağı için okul alışverişlerinin de bayram öncesi yapılması gerekiyor.

Bu durum hem bayram hem de okul alışverişini aynı zamanda yapacak pek çok ailenin kesesi zorlanırken, okula yeni başlayacak bir ilköğretim okulu öğrencisi için geçen yıl 60 lira olan giyim harcaması, bu yıl 70-80 lira arasında değişiyor.

EN UCUZ ALIŞVERİŞ 75-100 LİRA DÜZEYİNDE

En ucuz ürünler seçilerek yapılan kırtasiye alışverişinde okula yeni başlayacak bir öğrenci için toplam harcama 75-100 lira aralığında değişiyor.

Kırtasiye ürünlerinde kalem, defter, silgi, sulu boya, kuru boya, cetvel, sayma çubuğu gibi pek çok üründe geçen yılın Eylül ayındakiyle şuanki fiyatlar hemen hemen aynı düzeyde bulunuyor.

Okula yeni başlayacak çocukların aileleri için en önemli harcama kalemlerinden biri olan önlük fiyatında ise yaklaşık yüzde 8 oranında artış yaşandı. Geçen yıl yine okulların açıldığı dönemde standart bir mavi önlük 26 liradan satılırken, bu yıl aynı önlüğün fiyatı 28 liraya çıktı.

Okul ürünleri içinde en büyük artış ise okul harcamalarının en büyük kalemi olan çantalarda yaşandı. Geçen yıl en fazla 45 lira olan standart okul çantaları bu yıl yaklaşık yüzde 30 oranında artış göstererek 60 liraya çıktı.

Birçok mağaza, vatandaşın bayramla birlikte zorlanacağını düşündüğü için okul alışverişlerinde taksitlere ve kampanyalara başladı.

OKUL KIYAFETİ VE KIRTASİYE FİYATLARI

Konya'nın çeşitli semtlerinden alınan rakamlara göre, geçen yıl ve bu yılki okul kıyafeti ve kırtasiye fiyatları karşılaştırmalı olarak şöyle:
    ÜRÜN ADI GEÇEN YILKİ FİYATI(2009) BU YILKİ FİYATI (2010)
    Önlük 26,00 28,00
    Gömlek 10,00 13,00
    Etek 18,00 23,00
    Hırka 18,00 21,00
    Pantolon 20,00 25,00
    Kravat 1,25 02,00
    Tişört(Lacoste tipi) 8,00 10,00
    Okul Çantası 45,00 60,00
    Defter (Standart) 3,50 3,50
    Harita Metod 5,50 5,50
    Kurşun Kalem 6,00 6,00
    Sulu Boya 22,5 22,50
  2. vulnerable

vulnerable Üye

Beğenileri:
    299
    Ödül Puanları:
    0
    Maşallah resmen soygun yapıyorlar ;D
  3. Moderatör Özlem U.

Moderatör Özlem U. Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    4.280
    Ödül Puanları:
    0
    Okul Çantası 45,00 60,00
    Defter (Standart) 3,50 3,50
    Harita Metod 5,50 5,50
    Kurşun Kalem 6,00 6,00
    Sulu Boya 22,5 22,50
    bence bunların hepsi yalan ben okul çantamı 20 tl ye alıyorum standart diye adlandırılan defter spralli galiba yoksa ben 1,5 liraya bir defter alabiliyorum harita metod doğru olabilir ama kurşun kalem nasıl 6 milyon ya ben 5 tane alıyorum 1 tl ye bir tane de uçlu 1 tl olur 2 tl bir silgi 25 krş birde kalem tıraş 2,50 rahat hepsinin toplamıdır sulu boya geçen sene biraz pahalıya kaçayım dedim 5 liraya aldım gerçekten bu veriler can yakıyor veliler sakın üzülmesin dışarıda fiyatlar daha değişik
  4. Moderatör Güleda

Beğenileri:
    4.563
    Ödül Puanları:
    113
    Defter konusunda sana katılmıyorum tatlım :) ...
    Bende defterlerimi 3,5o civarından alıyorum .. :)
    Kurşun kalem derken .d Evet uçlu orj. kalemler öyle .d
    Gamze** bunu beğendi.
  5. Moderatör Özlem U.

Beğenileri:
    4.280
    Ödül Puanları:
    0
    eda abla ben bir telli defteri rahat 2,5 alırım bu fiyatlar uçmuş ama yerden yere değişir
  6. Gamze**

Gamze** Forumdan Uzaklaştırıldı

Beğenileri:
    1.527
    Ödül Puanları:
    0
    Hem bende 20 tl ` ye çanta alabilmiş değilim henüz :)

Tabi yerden yere değişir ;)
  7. Moderatör Özlem U.

Beğenileri:
    4.280
    Ödül Puanları:
    0
    pazardan almayı denedin mi hemde kaliteli ben 4 senedir aynı çantayla gidip geliyorum :)
  8. Persephone

Persephone Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    492
    Ödül Puanları:
    83
    Metro Real gibi alışveriş merkezlerinde okul açılmadan önce kırtasite malzemelerinde ucuzluk oluyor toptan alınca..Bütçeye uygun..

Konudaki fiyatlar bizim buralara uymuyor.Yoksa biz mi kalitesiz kullanıyoruz acaba
    :D
  9. Moderatör Güleda

Beğenileri:
    4.563
    Ödül Puanları:
    113
    Bu takıntıya uyuz olurum.
    Yok kalemim orjinal yok defterim şu marka , ay çantamı şurdan şu fiyata aldım.

Arkadaşım ikiside orjinalide normalide aynı işi görmüyor mu ?
    Okula gösteriş için mi gidiyorsun ?
    Alan var alamayan var ... O kadar anlayışsız öğrenciler var ki ...

Ve böylelerini çoğunun da dersleri kötü olur ... :)
    Buna hiç şaşmam.
    vulnerable bunu beğendi.
  10. Moderatör Özlem U.

Beğenileri:
    4.280
    Ödül Puanları:
    0
    bende sana katılıyorum eda ablacım arkadaşım geliyor f.....c.... marka ucun var mı ya da şu şu şu marka çantan var mı ya da c...... marka ayakkabın var mı var diyorum çünkü var ama kalite olarak düşük diyor ki ama senin ki çakma mal kızım ben 109,99 dan alıyorum diyor ben illa ki o markayı giymek zorunda mıyım şu an giydiğim ayakkabım 20 tl 15 tl civarı sen pahalı giyerek hava atmak istiyorsan ben ne yapayım ama mütevaziliği severim fazla hava atmayı sevmem

Sayfayı Paylaş