Okul fobisi kızlarda daha çok

Konu 'Okul Öncesi Eğitim' bölümünde Desert Rain.* tarafından paylaşıldı.

 1. Desert Rain.*

  Desert Rain.* Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  6 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  3.421
  Beğenileri:
  2.918
  Ödül Puanları:
  0

  Okul fobisi kızlarda daha çok

  Psikiyatrist Prof Dr Arif Verimli, okul fobisinin en çok ilköğretim öğrencilerinde ve kız çocuklarda görüldüğünü açıkladı.Peki okul fobisinin tipik belirtileri neler?
  ANKA’ya açıklama yapan Arif Verimli, okul fobisinin çok şiddetli şekilde çocuğun okula gitmek istememesi ve ya okulla ilgili son derece isteksiz ve ilgisiz görünmesiyle başlayan bir çocukluk hastalığı olduğunu bildirdi.

  “Okul korkusu da diyebileceğimiz okul fobisi, hem psikolojik (ağlama, sinirlilik, saldırganlık gibi normal olmayan davranışlarla) hem de fiziksel (baş ağrısı, mide bulanması, iştahsızlık) gibi bir takım sorunlarla kendini gösterir" diyen Verimli, okul fobisinin en çok eylül, ekim aylarında ve okulun ikinci yarı dönemi başlamadan önce kendini gösterdiğini kaydetti.

  Verimli en çok ilköğretim öğrencilerinde görülen okul fobisinin tipik belirtilerini şöyle sıraladı:

  “Çocuk ‘okul’ kelimesini duyunca atağa geçer.
  -Okulla ilgili son derece ilgisiz ve isteksizdir.

  -Uyku düzeni bozulur.
  -Genellikle aile bireyleri dışındaki kişilerle olan ilişkilerinde utangaçtır.
  -Başarı ve takdir kaygısı taşırlar.
  -Öğretmenden ve evinin dışındaki yapıdan korkar.
  -Telaşlı, huzursuz ve içe dönük yaşamayı seçerler.
  -Okula gitmemek için herhangi bir fiziksel nedene dayanmayan asılsız hastalıklar ortaya atarlar.
  -Okul gereçlerine son derece itinasız davranır.
  -Arkadaş edinmez.
  -Okuldan korkar".

  OKUL FOBİSİNİ ÖNEMSEYİN


  6-11 yaş arası çocuklarda daha sık görülen okul fobisinin, kız öğrencilerde görülme oranının yüzde 13, erkek öğrencilerde görülme oranının ise yüzde 9 olduğunu bildiren Verimli, şöyle devam etti:
  “Okul fobisi, aşırı kollamacı, telaşlı, sarmalayan ailelerin çocuklarında, okula başlayana kadar ailesi dışında bir sosyal hayatı olmayan çocuklarda, boşanan ailelerin bir ebeveynine bağlı olarak yaşayan çocuklarda, ailesinden birini ölüm, hastalık, taşınma gibi bir sebeple kaybeden çocuklarda daha sık görülür. Okul Fobisinde öğretmen ve okul faktörü, çok kalabalık sınıflarda, sert mizaçlı bir öğretmenin sınıfında, baskıcı, ezberci, hırpalayan ve aşırı kuralcı eğitim sistemlerinde daha sık görülür. Eğer çocuğun okula karşı isteksizliği ve korkusu aile ve öğretmen tarafından önemsenmezse, okul fobisi kronikleşir ve yarıda kesilen bir okul hayatıyla sonuçlanabilir. Bu sebeple okula gitmek istemeyen ve okul kelimesi duyunca telaşla atağa geçen çocuklarınızı dikkate alın öğretmeninden ve bir uzmandan mutlaka yardım isteyin."  Milliyet

Sayfayı Paylaş