Okula yeni başlayacak olan çocuk okula nasıl gönderilir?

Konu 'Okul Öncesi Eğitim' bölümünde Lethe tarafından paylaşıldı.

 1. Lethe

  Lethe Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  12 Nisan 2010
  Mesajlar:
  8.551
  Beğenileri:
  8.202
  Ödül Puanları:
  113

  [​IMG]

  İlk önce kendiniz gerilmeyin okulla ilgili tartışmalar maddi konuşmalar yeni okula başlayan çocuklar için endişe verici olabilir.


  Neşeli heyecanlı ve yapıcı olun kıyafetlerini eşyalarını geniş bir zaman içinde aceleye getirmeden çocuğun da zevkleri doğrultusunda seçin.

  Okul günü gelmeden okulu çocuğunuzla beraber gezin lavobaları sınıfları koridorları gösterin çocuğunuza rehberlik yapın.


  Çocuğu okula mümkünse siz götürün çocuğa gözyaşları içinde veda etmeyin, el sallayın öpücük yollayın gülümseyin, sarılıp bir daha görüşemeyecekmiş gibi davranan anne sayısı çok...

  Okula başlamadan önce çocuğa temel kimlik bilgilerini öğretin: telefon numarası, anne baba adı gibi bilgiler çocuk için önemlidir.


  Okulda bunu yapmak yasak gibi kuralları öğretmeyi öğretmene bırakın.

  Geceden hazırlanın, sabah koşuşturması içinde geçen ilk günler çocuğu da yorabilir.


  Okul öğretmen ve çocuğunuzla ilgili endişeleriniz varsa kendinize saklayın çocuğun önünde öğretmen ya da okul yönetimi ile tartışmayın. Bazen ilk günlerde ufak tefek aksamalar olabiliyor öğretmene sınıfa ve okula zaman tanıyın...

  Çocuğunuz sabah kahvaltı yapmasını akşam erken yatmasını sağlayın.


  Beslenme saatleri için abartıdan kaçının, bir sandviç, bir meyve ve bir kutu süt genelde yeterli oluyor. Öğretmen büyük ihtimal beslenme listesi verecektir, bunların dışına çıkmayın. Çocuğa ilk günlerde sakın para vermeyin.

  Okul çıkışında çocuğu siz alacaksanız mutlaka saatinde hazır olun, servisle gelecekse evde ya siz ya da birisi mutlaka olmalıdır. Sevdiği bir kek ya da kurabiye eşliğinde gününün nasıl geçtiği hakkında sohbet edebilirsiniz. Anlattıklarına ilgili ve duyarlı olun, soru sorun heyecanınız karşılıklı çoğalacaktır.


  Bunların yanı sıra bir de ekstra alışkanlıklar var çocuğun güvenliği için temel bilgiler ileriki günlerde çocuk yürüyerek gidip gelecekse dikkat etmesi gereken durumlar, olur ya servisi kaçırırsa ne yapması gerek ya da yine olur ya kaybolursa neler yapması gerek daha sonraki günlerde yavaş yavaş çocuğa öğretilmeli.

Sayfayı Paylaş