"Okulda Diyabet Programı" Çalışması

Konu 'Milli Eğitim Bakanlığı' bölümünde Moderatör Barış tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Barış

  Moderatör Barış Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

  Katılım:
  7 Eylül 2011
  Mesajlar:
  2.587
  Beğenileri:
  1.459
  Ödül Puanları:
  113

  Van'da, Mili Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında imzalanan 'Okulda Diyabet Programı' çerçevesinde Halk Sağlığı Müdürlüğü ve İpekyolu Devlet Hastanesi'nin ortak çalışması kapsamında okul idarecileri ve rehber öğretmenlerine diyabet hakkında çeşitli eğitimler veriliyor.

  Koç İlköğretim Okulu salonunda yapılan toplantıya İpekyolu Devlet Hastanesi'nden Diyetisyen Özlem Ulaş ile Sartar Önal, diyabet konularında çeşitli bilgiler verdiler. Kent merkezinde bulunan okulların rehber öğretmenleri ile okul idarecilerinin katıldığı toplantıda, diyabet (şeker) hastası çocukların takibi, acil olarak yapılması gerekenler, çocuklarda diyabetin belirtileri, Tip-1 Diyabet ve Tip-2 Diyabet nedir ve belirtileri nelerdir? gibi konular ele alındı.

  Diyabet hakkında bilgiler veren İpekyolu Devlet Hastanesi'nde görevli Diyetisyen Uzmanı Özlem Ulaş; öğretmen, öğrenci, okul yöneticileri ve okul personelinin diyabet konusunda bilgili ve bilinçli olması için böyle bir çalışma yapıldığını söyledi. Ulaş, "Okullarda diyabet, çocukluk çağının sık görülen kronik hastalıklarından biri olup, 7 gün 24 saat bakım gerektirmektedir. Öğretmenlerin, öğrencilerin, okul yöneticilerinin, okul personelinin diyabet konusunda bilgili ve bilinçli olması, diyabetli çocuğun hayatını kolaylaştıracak ve oluşabilecek ağır komplikasyonların oluşmasının da önüne geçilmesini sağlayacaktır. Okulda diyabet programı Çocuk Endokrin ve Diyabet Derneği'nin çalışma grubunun önerisi ile Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı'nın işbirliği ve ortak protokol ile gerçekleştiriliyor" dedi.

  Programın üç amacının bulunduğunu belirten Ulaş, "Tip-1 Diyabet konusunda okullar ve öğretmenler aracılığıyla farkındalık oluşturmak, bu sayede okul çağındaki Tip-1 Diyabet erken tanısını sağlamak ve diyabetik ketoasidoz sıklığını azaltmaktır. Okul çağındaki diyabetli çocukların bakımlarını güçlendirmek ve yaşadıkları sorunları çözmek, ayrıca okul çağındaki sağlıklı beslenme tutumu oluşturulması amaçlanmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü 2025 yılında dünyada 300 milyon kişide diyabet hastalığının gelişeceğini düşünmektedir. İlginç olanı ise daha çocukluk yaşlarda diyabetin artık sık görülmeye başlanmasıdır" ifadesini kullandı.

  Toplantının sonunda diyabet ve fiziksel aktivitelerle ilgili CD ve broşür dağıtıldı. - VAN
  rapgirl bunu beğendi.
 2. rapgirl

  rapgirl Üye

  Katılım:
  5 Nisan 2009
  Mesajlar:
  754
  Beğenileri:
  222
  Ödül Puanları:
  0
  Tip 1 başlangıç evresi ama en çok bu etkiliyor insanı.
  Kendim de olduğundan biliyorum.
  Şeker düşmeye başlayınca insan neye uğradığını şaşırıyor valla.
  Moderatör Barış bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş