"Okullar Hayat Olsun Projesi" Tanıtımı Yapıldı

Konu 'Milli Eğitim Bakanlığı' bölümünde Moderatör Barış tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Barış

  Moderatör Barış Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

  Katılım:
  7 Eylül 2011
  Mesajlar:
  2.587
  Beğenileri:
  1.459
  Ödül Puanları:
  113

  Milli Eğitim Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Türkiye Belediyeler Birliği ve Katılımcı Gönüllü Belediyeler işbirliğinde geliştirilen "Okullar Hayat Olsun Projesi" tanıtım toplantısı, Endüstri Meslek Lisesi konferans salonunda yapıldı.

  Toplantıya; Vali Yardımcısı Erdoğan Kanyılmaz, İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, Belediye Başkan Yardımcısı Fevzi Yücetepe, Orman İşletme Müdürü Fadıl Topdağ, Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Proje Yürütme Kurulu Üyesi Murat Tanrıkoloğlu, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Hüseyin Aslıhan, ilçe milli eğitim müdürleri, okul müdürleri ve öğretmenler katıldı.

  Tanıtım toplantısının açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü İlci, şunları söyledi: "Bu proje ile Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olarak faaliyet gösteren Şanlıurfa ili sınırları içinde yer alan tüm okulların eğitim-öğretim saatleri dışında hafta sonlarında ve yaz aylarında dersliklerinin, kütüphanelerinin, bilgi teknolojisi sınıflarının, çok amaçlı salonlarının, konferans salonlarının, spor salonlarının ve okul bahçelerinin belediyeler işbirliği yapılarak velilerin mahallerinin ve çevrenin hizmetine açılması, okulların öğrenciler ve yetişkinler için birer hayat boyu öğrenme merkezi ve eğlenme ve dinlenme aktivitelerine imkan veren, yaşayan güvenli alanlar haline dönüştürülmesi amaçlanmaktadır. Yapılan protokol ile okul bahçeleri fiziki yapılarına uygun projelere göre yeniden düzenlenerek Orman ve Su İşleri Bakanlığı, belediyeler ve ilgili sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği içinde peyzaj ve tasarımının yapılması, ağaçlandırılması, ekolojik okul bahçelerinin oluşturularak çevrenin yararlanabileceği alan haline getirilmesi hedeflenmektedir."

  Daha sonra bir konuşma yapan Orman İşletme Müdürü Fadıl Topdağ, "Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan projenin memleketimize hayırlı olmasını diliyorum. İmzaladığımız protokoller gereğince üzerimize düşeni yapacağız. Proje kapsamında belirlediğimiz 5 okul için ağaçlandırma çalışmalarımız başlayacaktır ve fidanlar Mardin ve Diyarbakır illerinden gelecektir, okullar ağaçlandırılacaktır. Milli Eğitim Bakanlığı'nın taşra teşkilatı ile yapacağımız bu proje kapsamında okullarımız yeşillenecek, oksijen olarak hava zenginleşecektir" dedi.

  Belediye Başkan Yardımcısı Fevzi Yücetepe ise şu ifadeleri kaydetti: "Hayat Boyu Öğrenme Projesi'ne 2005 yılından itibaren katkılarımızı sunmaya başladık. Bir şehrin gelişimini sadece fiziki olarak değil sosyal ve projeler kapsamında geliştirmek gerektiğini düşünüyoruz. Demografik yapıya baktığımızda okuryazar sayısının oranı, istihdam oranları, hane halkı ile ilgili bilgiler ve özellikle de dezavantajlı grupların yer aldığı bölgelerde kadın destek merkezleri ve meslek edindirme merkezleri açtık ve bu kapsamda Sağlık Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü ve diğer kurumlarla ortak çalışmalar yapıyorduk. Küreselleşmenin getirdiği baskı, eğitimdeki beklentileri ve kazanımları değiştirme ve şahsı bilinçlendirme konusunda hayat boyu öğrenme ile örtüştüğünü gördük ve bu kentte birçok işin sağlıklı yapılması için diğer kurumlarla işbirliği yapılması gerektiğini gördük."

  Şanlıurfa Vali Yardımcısı Erdoğan Kanyılmaz da, şöyle konuştu: "Bu proje ile Orman İşletme Müdürlüğü'ne ve belediyelerimize düşen görevlerden ziyade okullara düşen görevler var bence. Çünkü en büyük sorunlarımızdan biri velileri okullara çekemememizdir. Okullar bu projede çok önemlidir. Müdürler ve öğretmenlerin bu konuda çok önemli bir görevi vardır. İnşallah proje etkili olur. Zenginleştirilmiş kütüphaneler bilgisayar sınıfları ve çeşitli faaliyetlerin artırılmasının etkili ve verimli olması lazım. Çok hızlı gelişen bir çağdayız ve veli ve öğrencilerin eğitimi çok önemlidir. Ciddiyetle ve önemle bu projenin üzerinde durmak gerekir. Bu projenin tüm kesimlere hayırlı olmasını diliyor teşekkür ediyorum."

  Konuşmaların ardından Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Proje Yürütme Kurulu Üyesi Murat Tanrıkoloğlu'nun proje tanıtımı ile ilgili sunumunun ardından, toplantı sona erdi. - ŞANLIURFA

Sayfayı Paylaş