Okullarda Kıyafet Serbestliği

Konu 'Milli Eğitim Bakanlığı' bölümünde Moderatör Barış tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Barış

  Moderatör Barış Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

  Katılım:
  7 Eylül 2011
  Mesajlar:
  2.587
  Beğenileri:
  1.459
  Ödül Puanları:
  113

  Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Emin Zararsız, okullarda kıyafet serbestliği getiren düzenlemeye ilişkin, "Bu yıl çocuklar için alınan giysiler gelecek yıllarda da okulda giydirilebilir. Biz, okulda tanımlanmış bir giysi düşüncesini ortadan kaldırıyoruz. Onun dışında, çocuğun zaten giymekte olduğu süveteri, gömleği, ceketi varsa bunları yine giyebilir. Bunu yasaklayan bir durum yok. Bu, kişinin tercihine bırakılmış bir konu" dedi.

  AA muhabirinin konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Zararsız, bugün yayımlanan yönetmelikte temel olarak "Tek tip kıyafet giymeye zorlamak yasak" ve "Prensip olarak ilkokul, ortaokul ve liselerde kıyafet serbest" ifadelerinin tanımlandığını vurguladı.

  Ancak bu serbestliğin sınırsız bir serbestlik de olmadığını ifade eden Zararsız, şöyle devam etti:

  "Birtakım sınırlamalar hakim bu serbestliğe. Belirli simgelerin, armaların, rozetlerin takılması yasak. Öğrenci sadece bir okul rozeti varsa takabilir. İnsan sağlığını olumsuz yönde etkileyecek, mevsim şartlarına uygun olmayan giysilerin giyilmesi de yasak. Yırtık, delikli, şeffaf, insanın iç kıyafetlerini ve tenini gösterecek kıyafetler de yasak. Vücut hatlarını gösteren, çok dar tayt, şort gibi kıyafetler, siyasi sembol içeren kıyafetler yasak. Ayrıca özellikle kız öğrencilerin makyaj yapması da yasak.

  Burada genel olarak bir serbestlik hakim. Ancak bu söylediğimiz kısıtlamalara da uygun olmak zorunda. Günlük hayat içerisinde kullanılabilecek her türlü giysi giyilebilir."

  "Kot pantolon giyebilecekler mi" sorusuna Zararsız, "Giyilebilir. Bunda bir sakınca yok" yanıtını verdi.

  Bu yıl için çocukların formalarının alındığının ve dolayısıyla bunun için harcama yapıldığının altını çizen Zararsız, bu nedenle uygulamanın 2013-2014 eğitim öğretim yılından itibaren başlayacağını söyledi.

  Zararsız, çocuklar için bu yıl alınan giysilerin gelecek yıllarda da okulda giydirilebileceğini belirterek, "Biz, okulda tanımlanmış bir giysi düşüncesini ortadan kaldırıyoruz. Onun dışında çocuğun zaten giymekte olduğu süveteri, gömleği, ceketi varsa bunları yine giyebilir. Bunu yasaklayan bir durum yok. Bu, kişinin tercihine bırakılmış bir konu" diye konuştu.

  "Bu tür kararların genelde Milli Eğitim Şurası'nda alındığının" hatırlatmasına karşılık Zararsız, 1981'de çıkan yönetmeliğin Bakanlar Kurulu onayıyla çıkması nedeniyle değişikliğin de ancak Bakanlar Kurulu kararıyla olması gerektiğini anımsattı.

  -Ailelere yük getirecek mi--

  Yeni uygulamaların ailelere daha fazla maddi yük getireceği iddialarının hatırlatılması üzerine Zararsız, "Doğrusu bunu anlamakta zorlanıyorum. Bu çocuk zaten bir şeyler giyiyor evinde. Kişi ya da ailenin gelir seviyesine göre bir şeyler giyiyor ve bu giydiği şeyle okula devam edecek. Niye ilave bir şey gelsin ki" ifadelerini kullandı.

  Zararsız, "Kıyafet serbestliğinin öğrenciler üzerindeki etkisine yönelik uzmanlardan görüş alındı mı" sorusuna da çocuğun psikolojisini olumlu ya da olumsuz etkilediğine yönelik birçok şey söylendiğini vurguladı.

  Bu konularda bir fikir birliği bulunmadığını dile getiren Zararsız, diğer ülkelerin uygulamasına bakıldığında ise ülkelerin tam***** yakınında tek tip şeklinde okul kıyafeti belirlenmiş ve onunla okula giden öğrenci uygulamasının bulunmadığını bildirdi.

  Zararsız, "Biz de şimdi bunu kendi ülkemizde hayata geçirmiş bulunuyoruz" şeklinde konuştu.
 2. Lethe

  Lethe Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  12 Nisan 2010
  Mesajlar:
  8.551
  Beğenileri:
  8.202
  Ödül Puanları:
  113
  Gereksiz ve kötü bir uygulama.
 3. Moderatör Gül

  Moderatör Gül Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  3 Kasım 2009
  Mesajlar:
  2.216
  Beğenileri:
  973
  Ödül Puanları:
  0

  her ne kadar okul çagım geçmişde olsa ılımlı bakıyorum serbest kıyafet konusuna.ögrencileri tek bir kıyafet içerisine bürümek mantıklı gelmemiştir zaten.çogu insanlar zengin şunu giyer fakir şunu giyer diye yaklaşıyor olaya.zaten gerçek hayatta zengini o kıyafetlerle,fakiride o kıyafetlerle görmeye alışkın gözler.sonuçta üniversitede bir okul ve ordada zengin fakir var.kıyafet serbest olunca sınavlarda kıyafetler degil kalemler konuşacak yine.
 4. Moderatör Güleda

  Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  7.623
  Beğenileri:
  4.563
  Ödül Puanları:
  113
  Türkiye de uygulanmaması gereken bir sistem.
  Meclisten önce velilere sormaları gerekirdi... Her sistemin kurbanı öğrenciler, veliler , çocuklar . Kararı verenler rahatlık içinde.
 5. Özel Üye Ahmet

  Özel Üye Ahmet Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  14 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.010
  Beğenileri:
  315
  Ödül Puanları:
  83
  Üniversite ile ilköğretimin karşılaştırılması doğru bir tutum değil bana göre. İstisnalarıyla birlikte üniversite öğrencilerinin kişilikleri oturmuş durumdadır yahut olaylardan daha asgari etkilenirler ancak bir ilköğretim düzeyindeki bir öğrencinin kişiliği yeni olurmaya başladığından dolayı etkilenme payı artacak kendini arkadaşlarıyla kıyaslayacak ailesine küsecektir belkide.

  Kesin çizgilerle bir serbestlik olacağını düşünmüyorum yumuşatılacaktır yumuşatmanında zararlı olacağını zannetmiyorum.
  Lethe bunu beğendi.
 6. Moderatör Taner

  Moderatör Taner Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  12 Ocak 2009
  Mesajlar:
  3.361
  Beğenileri:
  3.519
  Ödül Puanları:
  113
  Yer:
  Ankara
  Bende şahsen kararı doğru bulmuyorum. İlköğretim ve ortaokullarda olmaması gerek. Liseler için iyi birşey olabilir ama bu seferde öğrencilerin ne giyip gideceğim diye kaygıları olacak. Zengin öğrenciler renk renk gelirken , fakir öğrenciler giydiği kıyafetten belki rahatsız olacak. En azından psikolojik olarak böyle düşünecekler. Kendilerini başka öğrencilerle kıyaslayanlar olacak, ailesine baskı yapanlar olacak. Bakalım neler olacak bunu zaman gösterecek, ne gibi sorunlar ortaya çıkacak. Ama şimdilik önyargılarımız öğrencilerin birbirlerini kıyaslayıp zor durumda kalmamaları
 7. Moderatör Gül

  Moderatör Gül Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  3 Kasım 2009
  Mesajlar:
  2.216
  Beğenileri:
  973
  Ödül Puanları:
  0
  bunu yapan çocuk bunu zaten dışarda yapıyordur.okulla alakası olamaz bunun.yani geliri düşük ailenin çocugu,yüksek gelirli ailenin çocugu ile aynı çantayı takmıyordur,bunu okul kıyafetinin içindede sorun edebilir çocuk.

Sayfayı Paylaş