ölçek

Konu 'Coğrafya 9. Sınıf' bölümünde Moderatör Remzi tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Remzi

  Moderatör Remzi Üye

  Katılım:
  19 Ekim 2011
  Mesajlar:
  507
  Beğenileri:
  487
  Ödül Puanları:
  64

  ÖLÇEKLER

  Ölçek Tanımı: Bir çizimde görülen uzunluklarla bu uzunlukların ifade ettiği gerçek uzunluklar arasındaki orandır.

  Ölçeğin Önemi: Teknik resim ve mobilya çizimlerinde büyüklüğü resim kâğıtlarına sığmayacak kadar büyük resimler veya gerçekte çok küçük resimler, belirli oranlarda büyültülerek veya küçültülerek resim kâğıtlarına çizilebilecek durumlara getirilerek çizilirler. Bu oranlar rastgele değil belirlenmiş standartlara göre uygulanır. Çizimlerin anlaşılır olması sadece ölçülendirmeye bağlı olmayıp ölçekli çizim de önemlidir. Kâğıda uygun ölçekte çizilmiş resim, büyüklük olarak kendisini en iyi ifade eden resimdir.

  Ölçek: Çizim uzunluğu / Gerçek uznluk

  Ölçek Çeşitleri:

  1. Küçültme Ölçekleri: Mobilyayı gerçek ölçüleri ile kâğıt üzerinde çizmek mümkün değildir. Tahmin edileceği gibi mobilya boyutları çok büyük olduğundan bu işlem için masa, kağıt vb. çizim araçları yeterli gelmez. Bu sebeple mobilya, tefriş, bina planı vb. tüm projelerin çiziminde belirli oranlarda küçültme yapmak gerekir.

  2. Gerçek Büyüklük: Ölçeklerde gerçek büyüklük 1/1 olarak ifade edilir ve çizilen resmin büyüklüğü ile işin büyüklüğü aynı olur, bu ölçeklere gerçek büyüklük ölçekleri denir.

  3. Büyültme Ölçekleri: Aynı şekilde, küçük bir makine parçasının, elektronik bir aletin vb. küçük ebatlı parçaların ayrıntılı olarak çizilip, ölçülerinin verilmesi, kendi boyutunda yapılan çizimi üzerinde imkansızdır. Bu çizimlerde de belirli oranlarda büyültme yapmak gerekecektir. 2/1, 5/1, 10/1 ölçekleri daha çok kullanılan büyültme ölçekleridir.  Ölçeklerin pratik hesaplamaları:

  Ölçek Çizim Uzunluğu
  1/1 Gerçek ölçünün aynısı
  1/2 Gerçek ölçünün yarısı
  1/5 Gerçek ölçü 10' a bölünür ve iki katı alınır
  1/10 Gerçek ölçü 10'a bölünür
  1/20 Gerçek ölçü 10'a bölünür, yarısı alınır
  1/50 Gerçek ölçü 100'e bölünür ve iki katı alınır
  1/100 Gerçek ölçü 100'e bölünür
  1/200 Gerçek ölçü önce 100'e bölünür, sonra iki ye bölünür
  1/500 Gerçek ölçü önce 1000'e bölünür, sonra iki katı alınır
  1/1000 Gerçek ölçü 1000'e bölünür

Sayfayı Paylaş