Olmak ya da Olmamak İşte Bütün Mesele Bu !

Konu 'Sosyal Bilgiler 7. Sınıf' bölümünde busra_gfb tarafından paylaşıldı.

1. busra_gfb

busra_gfb Üye

Beğenileri:
    73
    Ödül Puanları:
    0

Olmak ya da olmamak işte bütün mesele bu! Shakespeare. Sizce bu sözde ne denmek istenmiştir düşündüm düşündüm bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim. :)
  2. ~Dryad

~Dryad Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    512
    Ödül Puanları:
    36
    *shakespeare hamlet karakterine bu sözü söylettiği anda karakterinin iplerini elinden kaçırdığının farkında olmadan onu dibi görünmez bir kuyuya atmıştır. ölmek mi, yoksa uyumak mı? hayatta kalmak mı, yoksa bütün sorunları cani bir şekilde halletmek mi? hamlet bu soruların hepsini kendi kendine sorar ve kendi cevap bulmaya çalışır.

*varoluş felsefesi çizgisine yakın olan bir söz. insanın seçimleriyle herhangi bir eylemin içinde olmayı ya da olmamayı seçmesi olarak ele alınabilir.

*bu dünyanın sıkıntılarıyla mı yaşamalıyız yoksa olmayıp ne olduğunu hiç bilmediğimiz ölümle bu sıkıntılara son mu vermeliyiz?

*aslında dünyada varolan birçok ideolojinin de merkezidir bu karasızlık cümlesi. bana kalırsa hayatı özetliyor.hayat zaten seçeneklerden ibaret değilmidir? iki yol var ama hangisi?

*bu soz dilimizdeki karsiliginin tam tutmamasi sebebiyle konuyla ilgili kesin bilgiye sahip olmayan insanlarca biraz eksik yorumlanmistir. yani olmak ya da olmamak cumlesi kiside varolmak ya da varolmamak gibi bir dusunce uyandirir ama soylenen sozun amaci cok daha geneldir.

*yani yapmak ya da yapmamak, sevmek ya da sevmemek, istemek ya da istememek, mucadele etmek ya da birakmak, savasmak veya uzlasmak vs. gibi genele acilan bir anlami vardir.yani butun fiiliyatlari genelleyen bir tumcedir bu soz. zaten bu yuzden cok evrenseldir ve tarihi bir anlami vardir.

böyle birşeyler bulabildim :eek:
    busra_gfb bunu beğendi.
  3. busra_gfb

busra_gfb Üye

Beğenileri:
    73
    Ödül Puanları:
    0
    Teşekkür ederim :)
  4. ~Dryad

~Dryad Özel Üye Özel Üye

Beğenileri: