Ömer Seyfettin'in Yüz Akı Öyküsü

Konu 'Dil ve Anlatım 12. Sınıf' bölümünde seker_kız tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. seker_kız

  seker_kız Üye

  Katılım:
  18 Mart 2008
  Mesajlar:
  8
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  1

  Arkadaşlar Ömer Seyfettin'in "Yüz Akı" öyküsünü okuyan varsa bana yardım edebilir mi? öykü tahlil ödevim var salı son gün bilen varsa bana yardım edebilir mi? o olmazsa Ferman,Asiller Kulübü,İlk Düşen Ak öyküleri olabilir... Amacım ödevimi size yaptırmak degil ben yaptım yarısını ama yetişemiyorum ödevlere hangi ödevleri yapacagımı çaşırdım. haliyle ÖSS de var.umarım birazda olsa yardımcı olursunuz.:confused::confused:
 2. sef@

  sef@ Üye

  Katılım:
  31 Mart 2008
  Mesajlar:
  91
  Beğenileri:
  19
  Ödül Puanları:
  6
  özet falan mı istiyorsun tam olarak anlamadım ?
 3. seker_kız

  seker_kız Üye

  Katılım:
  18 Mart 2008
  Mesajlar:
  8
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  1
  ya özeti kitabı inceleyecegim işte inceleme tahliline uygun özeti,konusu gibi yardımcı olursanız sevinirim
 4. sef@

  sef@ Üye

  Katılım:
  31 Mart 2008
  Mesajlar:
  91
  Beğenileri:
  19
  Ödül Puanları:
  6
  buyur arkadaşım FERMAN ın özeti ;)

  Sefere çıkmış Osmanlı ordusu yağmur altında kalmıştır. Ordu mola verir. Konak yerine geldikleri hâlde, padişahın ça*dırı yoktur. Otağcılar da ortada bulunmamaktadır, herkes, padişahın çadırının kaybolduğunu söylemektedir. Ordunun önde gelenlerinden yiğit Tosun Bey, bu duruma çok şaşırır. Hiddetinden inlemektedir. Koskoca padişaha layık olmayan bir durumdur çünkü. Mahmut Çelebi ve Perviz Efendiye: “İki konak arasında bir otağı yapamayan biri nasıl devleti idare eder?” der. Tosun Bey, normalde padişahını çok seven biri*dir. Hiddetinden bu şekilde konuşmuştur.
  Sadrazam, bir süre sonra Tosun Bey’i çağırır, ona bir fer*man verir. Niş beyine götürmesini söyler. Tosun Bey, fermanı yolda okur. Fermanda kendisinin idam edilmesi yazılmak*tadır. Önce çok sinirlenir, kendisi gibi eşine ender rastlanan, vatanı için çalışan birinin nasıl olur da idam edileceğini anla*yamaz. Sonra vatanına itaat eder ve fermanı hiç okumamış gibi Niş beyine götürür. Niş Beyi onu hürmetle karşılar. Ona kıymak İstemez. Bunun Mahmut Çelebi ve Perviz Efendi gibi entrikacıların padişahı kandırmasından kaynaklandığını an*lar. Tosun Bey, tüm teslimiyeti ile padişahın emrinin yerine getirilmesini söyler.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş