Omü'de Bir Grup Öğrenci Yeni Yükseköğretim Yasa Taslağını Protesto Etti

Konu 'YÖK' bölümünde Moderatör Barış tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Barış

  Moderatör Barış Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

  Katılım:
  7 Eylül 2011
  Mesajlar:
  2.587
  Beğenileri:
  1.459
  Ödül Puanları:
  113

  Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde (OMÜ) bir grup öğrenci Yeni Yükseköğretim Yasa taslağını protesto etti.

  OMÜ Fen Edebiyat Fakültesi kafeteryasında bir araya gelen ve kendilerine Öğrenci Kolektifleri adını veren grup, "sermayenin üniversiteleri ele geçirdiği" yönündeki hazırladıkları oyunu sahneledi.

  Ardından grup adına basın açıklaması yapan Ezgi Aydemir, yeni yasada YÖK'ün sadece adının değiştiğini öne sürdü.

  YÖK için oluşturulan 11 kişilik heyette bir sermaye temsilcisinin yer almasının kar sağlamanın önünü açtığını iddia eden Aydemir, şunları kaydetti:

  "Yasada yer alan bilgi lisanslama ofisleri, ticari değerleri yüksek konularda araştırma yapılmasını ve ticari değeri olan bilgilerin pazarlanmasını sağlamak için kuruluyor. Bilim yuvası olan üniversiteler, halk yararına bilgi üretmesi gerekirken tamamen halk yararına olmaktan çıkartılıp patronların karlarına kar katmak için proje üreten yerler haline gelecek. Ticarethaneye dönüştürülen üniversitelerde akademisyenler, güvencesiz olarak çalıştırılacak. Patronların cebini doldurmayacak araştırmalar da proje araştırmacısı olarak yer alacak. Eğer proje bir yıl sonra son bulursa işine son verilecek. Özel üniversitelerin önünü açıyorlar."

  Anayasaya göre üniversitelerin kazanç amacına yönelik olmamaları şartının yer almasına rağmen yeni yasa taslağında yer alan "özel yüksek öğretim kurumu kurulması" ibaresinin, Anayasa'nın çiğnendiğinin göstergesi olduğunu ileri süren Aydemir, "Biz öğrenci kolektifleri olarak YÖK'te reform adı altında bulunan bu Anayasa taslağını da eski YÖK'ü de üniversitelerimizde istemiyoruz" dedi.

  Grup çeşitli sloganlar attıktan sonra dağıldı.

  Alıntı

Sayfayı Paylaş