Oogenez (Konu Anlatımı Arıyorum)

Konu 'Biyoloji 10. Sınıf' bölümünde ucaninek13 tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. ucaninek13

ucaninek13 Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    0

Arkadaşlar bana Oogenez konusunu anlatan bir bilgi bulabilir misiniz?
    Aşağıdaki linkteki konuya yönlendirmeyin beni lütfen. Oradaki bilgilerden yararlandım bile. Fakat bana daha kolay ve güzel bir anlatım gerekiyor. :)

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

2. ucaninek13

ucaninek13 Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    0
    Oogenez= kısaca "yumurta oluşumu"
    Oogenez= Yumurtalıklarda mayoz b**ünme sonucu yumurta hücresi oluşmasına denir. Yumurta hücresi spermden daha büyük ve hareketsizdir.

İşte yukarıdaki bilgileri kendim yazmıştım çalışmak için. Fakat bir de orada "Yumurta Ana Hücresinin Gelişimi" diye bir şekil var. Onu anlamadım. :)
  3. ucaninek13

ucaninek13 Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar tamamdır konuyu öğretmenime sordum. Anlattı. Ben de sizlere anlatayım. Oogenez'de ilk önce oogonyum denilen 2n kromozomlu eşey ana hücresi mitoz geçiyor ve sonra mayoz geçiriyor. Mayoz sonucunda 4 hücre oluşuyor. Bu 4 hücreden 3'ü küçük diğer 1'isi ise büyük oluyor. Küçük olan 3 hücre zamanla eriyip kayboluyor.
    Büyük hücrenin özelliği ise içeririnde çok fazla sitolazma sıvısı var.

İşte bu kadar arkadaşlar. Aslında kolay bir konu fakat MEB'in kitabı çok karışık. Umarım faydalı olmuşumdur sizlere. :)
    ancmaskea, etutcu_kız ve Gamze-o7 bunu beğendi.
  4. Gamze-o7

Gamze-o7 Forumdan Uzaklaştırıldı

Beğenileri:
    212
    Ödül Puanları:
    0
    Özür dilerim canım .
    Unutmusum
    Simdi baktım defterim okul dolabımda kalmış :) Sana kaynak kitabımdan yazıyorum :)

Oogenez ( Yumurta Oluşumu )

Dişi üreme organı olan yumurtalıklarda, yumurtanın oluşturulmasına oogenez denir. Dişi bireylerde yumurta hücresinin gelişimi dişi birey daha anne rahminde iken, üçüncü aydan itibaren başlar ve belirli bir yaşa gelinceye kadar sürer.
    Erkeklerde sperm sayısı sınırsız olmasına karşın , yeni doğmuş bir kız çocuğunun yumurtalıklarında birincil oosit durumundaki hücre sayısı yaklaşık üçyüzbin kadardır. Bu yumurtalar ergenlik dönemine kadar birincil oosit olarak bekler. Bu birincil oositlerin hepsi mayoz b**ünmenin profaz - I evresine ulaşmıştır. Dişi birey eşysel olgunluğa uaşıncaya kadar senelerce profaz-I evresinde beklerler. Ergenlik döneminden itibaren hormonların etkisiyle gelişimini tamamlarlar.
    Dişi bireylerde üreme hücrelerinin üretimi belirli dönemlerde gerçekleşir. Yumurtanın korunması ve beslenmesi yumurtalık sayesinde olur.
    Yumurtalıklarda cok sayıda folikül ( kesecik ) bulunur. Her folikülde bir tane birincil oosit vardır. Her ay genellikle bir yumurta hücresi olgunlaşarak d**lenmenin gerçekleşebilmesi için yumurtalığın dışına ( yumurtalık kanalına ) bırakılır.
    Yumurta oluşurken, spermlerin oluşmasından farklı olarak, her mayozda bir tane olgun gamet üretilir. 2n kromozomlu yumurta ana hücresi(oogonyum)nden Mayoz I sonunda n kromozomlu iki hücre oluşur. Bunlardan küçük olanına I. kutup hücresi , büyüğüne ikincil oosit denir. Bu hücrelerin Mayoz II yi tamamlamasıyla da üç küçük kutup hücresi ve büyük bol sitoplazmalı bir tane ootit meydana gelir.
    B**ünme sonrasında, oluşan kutup hücreleri eriyerek kaybolur. Ootit ise farklılaşarak olgun yumurta hücresini meydana getirir. Yumurtanın oluşmasında, mayozun yapılma nedeni kromozom sayısını yarıya indirmektir.

işine yarar umarım
    Bu arada abla demezsen sevinirim : )
    İyi çalısmalar.
    ancmaskea ve ucaninek13 bunu beğendi.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş