Opera Sanatçıları

Konu 'Müzik' bölümünde Moderatör Güleda tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Güleda

  Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  7.662
  Beğenileri:
  4.569
  Ödül Puanları:
  113

  Opera Sanatçıları - Atilla Manizade

  Kıbrıs doğumlu olan sanatçı İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık bölümünden ve İstanbul Devlet Konservatuarı'ndan mezun oldu. Profesör A.Mayer'ın yanında opera eğitimi görmek için Almanya'ya gitti. Almanya'da çeşitli resital ve konserler verdi. Türkiye'ye dönerek İstanbul Devlet Operası'na katıldı. Halen aynı kurumda birinci erkek bas vokalist olarak görev yapmaktadır. 1980'de bir yıllığına İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nin yöneticiliğine atandı. Manizade halen operada görev yapmakta ve İstanbul Devlet Konservatuarı'nda ders vermektedir.
  Sayısız ülkede konser veren sanatçı çok geniş bir repertuara sahiptir.
  1998 yılında Kültür Bakanlığı'nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır.


  Opera Sanatçıları - Aydın Gün
  Aydın Gün; (d. 1917 Adana - ö. 30 Kasım 2007 - Berlin) Opera Sanatçısı Rejisör İstanbul ve Ankara Operası'nın kurucusu.

  Carl Ebert’in asistanı olan Tenor Aydın Gün Türkiye'de operanın gelişmesine çok büyük katkıları olan değerli bir kültür sanat insanıdır. 19 Şubat 1957’de Ankara Devlet Operasında sahnelenen ve Van Gogh’un hayatı üzerine kurgulanan operanın rejisi Aydın Gün’e aitti.
  Gün operayı Ankara dışına taşımak ve İstanbul'da ikinci bir opera oluşturmak için çok çalıştı. Türk operasına daha başından beri damgasını vuran kişilerden biri olan Aydın Gün yöneticiliğinin yanında birçok eserde başrolleri üstlenmiş ve eserler sahneye koymuştu. Aydın Gün bu birikimini İstanbul’a taşımış; İstanbul Belediyesi Şehir Operasını açmak için bütün hazırlıkları tamamlamıştı. 19 Mart 1960’ta Tepebaşı Tiyatrosunda "Tosca"'yı seslendirmek için perde açıldı. Dönemin Belediye Başkanı Kemal Aygün’ün de desteğiyle sanat hayatımıza kazandırılan İstanbul Operası bu tarihten sonra birbirinden güzel eserleri sahnelemeye başlamıştı.
  Aydın Gün 1950’li yılların sonlarından itibaren opera klasiklerinden yaklaşık 40 yapıtın rejisini yaptı ve yurtdışında operalar sahneledi.
  1951 yılında Rigoletto rejisiyle büyük başarı kazandı. Bunun üzerine devlet tarafından Viyana’ya gönderildi. 1957 yılında Klagenfurt Operası’nda Turandot ve Rigoletto’nun rejisörlüğünü üstlenmiştir. 1966 yılında Paris’te Giacomo Puccini’nin "La Funcuilla del West" operasını 1972 yılında Nantes kentinde Giuseppe Verdi’nin "Aida" operasını sahneledi.
  Aydın Gün Devlet Operası Genel Müdürlüğü ve Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nin Sanat Yönetmenliği gibi görevlerde bulundu Avrupa Konseyi Kültür Ödülünün yanı sıra 1988 yılında "Devlet Sanatçısı" unvanıyla onurlandırıldı.
  İKSV İstanbul Festivali'nin oluşumunda ve gelişiminde büyük katkıları olan ve bir dönem de CRR'nin Genel Sanat Yönetmenliği görevini üstlenen Gün 1990'larda Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.'nde Kültür-Sanat Danışmanı olarak çalıştı Yapı Kredi Sanat Festivali ve bankanın özel etkinlikleri çerçevesinde 1994-1997 döneminde gerçekleştirilen ikiyüzü aşkın başarılı uluslararası ve ulusal sahne performansının organizasyonunda çok etkin bir rol üstlendi. Aynı dönemde Yapı Kredi'nin yayınladığı "Büyük Besteler Büyük Ustalar" CD'leri başta olmak üzere çeşitli müzik projelerinde değerli müzisyen Bekir Sıtkı Sezgin'le eşgüdüm içinde çalışan Aydın Gün Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık tarafından gerçekleştirilen uluslararası resim sergilerinin projelendirilmesi sürecinde de değerli katkılar koymuştur.
  İlki 1995 yılında gerçekleştirilen Yapı Kredi'ye kültür-sanat organizasyonları alanında IPRA'dan altın madalya kazandıran ve bankanın 2000 yılında son verdiği Yapı Kredi Uluslararası Leyla Gencer Şan Yarışması'nın fikir babası ve kurucusu olan Gün 1990'ların sonunda eşi Azra Gün ve oğlu ressam Mehmet Gün'le Berlin'e yerleşti.
  Aydın Gün sahne sanatları ve resim başta olmak üzere kültürel ve sanatsal alandaki çalışmalarını Berlin'de sürdürmekteyken 90 yaşında yaşamını yitirdi.  Opera Sanatçıları - Ayhan Aydan

  Ayhan Aydan (1924 - 19 Şubat 2009 Çeşme İzmir) Türk opera sanatçısı. 1943 - 1944 yılları arasında Ankara Devlet Konservatuvarı Opera bölümünden mezun oldu. Bazı ufak tefek operalarda görev aldı. Bu sırada Carl Ebert'in kendisini farketmesiyle Figaro'nun Düğünü isimli operada Susanna rolüyle profesyonelliğe adım attı.[1] 19 yaşında orkestra şefi Hasan Ferit Alnar'la evlendi ve bu evlilikten bir oğlu oldu.[2] Carl Ebert Glyndebourne Opera Festivali'nde Mozart'ın operalarını sahneye koyduğu bir zamanda Ayhan Aydan'ı bu festivale katılması için İngiltere'ye götürmek istedi; fakat Aydan bazı nedenlerle gidemedi.[1]
  1949 yılında bir toplantıda Adnan Menderes ile tanıştı. Tanıştığı sırada eşinden ayrılmak üzereydi.[3] 27 Mayıs Darbesi sonrasında Yassıada Davaları'na çağırıldı; "Bebek Davası"'nda Menderes ile ilişki yaşamak ve bu ilişkisinden olan bebeği öldürmekle suçlandı. "Ben bu adamı sevdim" diyerek aşkını itiraf etti ve bebeğinin doğum sırasında öldüğünü anlattı.[4] Örtülü ödenek davasında ise Adnan Menderes'in Ayhan Aydan'ın eski eşine belli aralıklarla ödeme yaptığı anlaşıldı.[5]
  Uzun süre damar sertliği solunum yetmezliği gibi sorunlar yaşayan Ayhan Aydan 19 Şubat 2009 günü öğle saatlerinde İzmir'in Çeşme ilçesinde vefat etti.[6]
  Opera Sanatçıları - Ayhan Baran

  Ayhan Baran şan ve opera sanatçısıdır. (D.3 Nisan 1929-Ankara) Avrupa’daki etkinliklerine 1959 yılında Münih’te Bavyera Radyo Senfoni ve Hannover’de Niederrsachsen Senfoni orkestraları eşliğinde verdiği konserlerle başlamıştır. 1961 yılında “Enescu” ve 1963 yılında “Verviers” şan yarışmalarında ödüller kazanan sanatçı 1963 yılında “Harriette Cohen” altın madalyasına lâyık görülmüştür. 1967 ve 1969’da Düsseldorf ve Duisburg operalarında konuk sanatçı olarak sahneye çıkan Baran’ın 1968 yılında Londra’da Maria Rossi yönetimindeki orkestra eşliğinde seslendirdiği Verdi’nin “Les Vêpres siciliennes” operası İsviçre’de Sonic firması tarafından plak yapılmıştır. Budapeşte Filarmoni Orkestrası eşliğinde Adnan Saygun’un halk şarkılarını içeren dört plak ise 1985 yılında Fransız Plak Akademisi’nin ödülünü kazanmıştır.
  1987 yılında Devlet Sanatçısı unvanıyla onurlandırılan solist İstanbul Devlet Operası’ndaki görevini sürdürmektedir.
  Opera Sanatçıları - Azra Gün
  Azra Gün (d. 27 ocak 1929İstanbul) Türk opera sanatçısı soprano.
  Tenor ve opera yönetmeni Aydın Gün ile evlidir. Ankara Devlet Konservatuarı'nda Ferhunda Erkin'in öğrencisi olarak dört yıl piyona çalıştıktan sonra Şan bölümüne geçti. 1948'de konservatuarın opera bölümünden mezun oldu. Ankara Devlet Operası kadrosunda birinci solocu olarak yer aldı. Devlet Operası tarafından Viyana'ya gönderildi. Türkiye^'den başka Almanya Fransa Çekoslovakya vb. ülkelerde sahne aldı ve olumlu eleştiriler aldı.
  ayceNuR bunu beğendi.
 2. Moderatör Güleda

  Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  7.662
  Beğenileri:
  4.569
  Ödül Puanları:
  113
  Opera Sanatçıları - Bülent Bezdüz

  nkara'da doğdu Gazi Üniversitesi Müzik Eğitimi Bölümü'nden mezun oldu. Şan eğitimini Polonyalı tenor Roman Werlinski ile sürdürdü. İlk sahne çalışması konuk sanatçı olarak devam ettiği Mersin Devlet Opera ve Balesi'nde Verdi'nin "La Traviata" operasındaki Alfredo canlandırmasıdır. 1997 yılında Manchester'daki Avrupa Opera Merkezine devam ederken Avrupadaki ilk sahneye çıkışını Mozart´ın Lucio Sillaile'sı ile gerçekleştirdi. Bu opera ile İngiltere İrlanda ve Danimarka'da sahne aldı. Şu ana kadar Londra Dublin Amsterdam Köln Marsilya Renne Nansi ve Lozan şehirlerinde Teatro Regio di Parma Teatro Regio di Torino Portland Oregon Teatro Colón de Buenos Aires opera evlerinde söylemiştir. Bunun yanısıra birçok kez İstanbul Devlet Operası'nda ve Uluslararası Aspendos Opera Festivali'nde yer almıştır.
  Bezdüz'ün de solist olarak görev aldığı LSO Live adı altında canlı olarak kayıt edilen Berlioz'un Truvalılar operası 2001 yılında 44.Grammy ödüllerinden ikisine ve yine Verdi'nin Falstaff Operası 2006 yılı 48.Grammy ödüllerinden En iyi Opera Kayıdı kategorisinde ödüle layık görülmüştür.  Opera Sanatçıları - Cemal Sahir

  Cemal Sahir (1900-1973): Tenor rejisör ve oyun yazarı Mehmet Cemalettin Kehlibağcıoğlu (Cemal Sahir) İstanbul’da doğdu.
  Babası II. Abdülhamid’in Kehribarcıbaşısı Benli Mehmet Ali Bey’dir. İlk derslerini özel hocalardan aldı. Vefa İdadisi ve Rehber-i İttihadi Terakki’de eğitim gördü. 1914’te Darülbedayi’nin akşam derslerine katıldı. 1915’te Ticaret Ziraat Nezareti’nin sınavını kazandı ve Avusturya-Macaristan İmparatorluğu döneminin Budapeşte’sine gönderildi. Kısa bir süre sonra ticaret mektebinden ayrılıp Krallık Sanat Akademisi’nde oyunculuk ve şan eğitimi gördü. Bir yandan Ulusal Tiyatro’da sahnelenen operetlerde figüranlık yaptı. I. Dünya Savaşı sebebiyle öğrenci tahsisatının kesilmesi üzerine Viyana Tiyatrosu ve Burgtheater’de figüranlık yaparak geçimini sağladı. İstanbul’a döndü.
  1920’de alaturka müzikle operet temsilleri vermek üzere kurulan ilk ve tek topluluk olan İstanbul Operet Heyeti’yle sahne almaya başladı. Kısa zamanda ün yaptı ve hanımların hayranlığını kazandı. Batı müziği eşliğinde operet sahnelemeyi kafasına koyan Sahir parlak ününden faydalanarak Ertuğrul Sineması’nı kiraladı ve Sahir Opereti adıyla kendi topluluğunu kurdu. Bu tarihten itibaren Cemal Sahir ismini kullandı. 1921’de perdelerini açan topluluk ikinci prodüksiyonu Çardaş Fürstin’le olağanüstü ilgi uyandırdı. Birkaç kez dağılıp toplanan oluşum sadece yabancı topluluklara kiralanan Beyoğlu’ndaki Fransız Tiyatrosu’nda Kontes Mariça’yı başarıyla sahneledi.
  Bütün konsolosluklara gönderilen davetiyelerde; “memleketinizde bu eserler oynanıyor gelin bakın bunu türk gençleri de başarabiliyor” şeklinde bir ifade yer almıştır. Cemal Sahir ekonomik nedenlerden ötürü 1928-29 sezonunda Kadıköy’deki Süreyya Opereti’nde çalışmaya başladı. Burada hem şarkı söyledi hem de operetleri sahneye koydu ve Süreyya Opereti’ne altın dönemini yaşattı. Tekrar canlanan Sahir Opereti İzmir’li emprezaryo Nuri Genç’in organizatörlüğünde faaliyetlerini sürdürdü.
  Aralarında Cemal Sahir’in yanı sıra değişmez partneri Nuvart Hanım Sâlah Cehdi Mümtaz Ener ve Muammer Ruşen’in (Karaca) olduğu topluluk İzmir’de Elhamra Sineması’nda Kontes Mariça Çardaş Fürstin Leblebici Horhor ve Ayşe gibi eserleri sahneleyerek büyük başarılar elde etti. Nuri Genç topluluğu Adana Mersin ve Tarsus’a taşıdı.
  1933’de geçirdiği bir sahne kazası sonucu bel kemiği çatlayan ve sakat kalan yakışıklı jön Cemal Sahir bir daha sahneye çıkamadı. J.Strauss’un Yarasa F.Lehar’ın Şen Dul Lüksemburg Kontu Leo Fall’un İstanbul Gülü I. Kálmán’ın Çardaş Fürstin ve Kontes Mariça E. Audran’ın La Mascotte gibi pek çok klasik operetlerin yanı sıra Muhlis Sabahattin ve Musahipzade Celal’in müzikli oyunlarını ilk defa ülkemizde sahneleyen Sahir ne yazık ki ölümüne dek 40 yıl boyunca unutulmuşluk ve sefalet içinde yaşadı.  Opera Sanatçıları - Ertuğrul İlgin


  Ertuğrul İlgin (d. 1914 ö. 1993 - İstanbul) Tiyatro sinema ve opera oyuncusu yönetmen.

  Devlet Tiyatrosu ve Devlet Konservatuvarı'nın Türkiye'deki kurucularından Profesör Carl Ebert'in ilk öğrencisi ve asistanı olan Ertuğrul İlgin Galatasaray Lisesi öğrencisiyken Devlet Konservatuvarı'nın öğrenci arayan ilanına ailesinin karşı çıkmasına rağmen başvurmuş Fransız Papyon ilkokulunda okuyup dil bilmenin verdiği avantajla Ebert ve diğer öğrenciler arasında çevirmenlik yaparak iletişimi sağlamıştır. İlk dersler 1 Kasım 1936'da başlar. Böylece Karl Ebert anlattığı dersleri sanatçı İlgin'in sınıfa (İlk öğrencilerinden bilinenler; Melek Ökte - Gün Muazzez Lutas - Kurtoğlu Nermin Sarova Ertuğrul İlgin Esat Tolga Mahir Canova Nüzhet Şenbay Salih Canar) aktarmasıyla Türkiye'de ilk konservatuvar sanatçılarının (1941) yetişmesine büyük katkı sağlayan Ertuğrul İlgin'e dünya tiyatro oyuncularının tüm geleneklerini öğreterek onu asistanı yapar. İlgin konservatuvarın ilk mezunlarından biri olmuştur. Eğitimleri sonrası Muazzez Lutas - Kurtoğlu sanatçının ilk eşi olmuştur.
  Emekliliğinden sonra uzun süre yurtdışında yönetmenlik yapan sanatçı 1990 yılında 76 yaşındayken Devlet Tiyatrosu tarafından tekrar göreve çağrılır ve Moliere'in Cimri'sinde Harpagon'u Damdaki Kemancı'da çok önemli bir rolü üstlenerek başarıyla oynamıştır.
  Sanatçı aynı zamanda Türk tiyatro ve opera tarihi için iyi bir çevirmen olmuştur: Romeo-Juliet. Çevirisi: Ertuğrul İlgin. İstanbul: İnkilab Kitabevi 1939.
  1987 yılından 1990'a kadar dokuz sinema filminde rol alan sanatçı Madam Butterfly ve La Boheme gibi temsilleri savaş yıllarında (1943) tüm İzmir'de karartma uygulanırken özel izinle Fuar'da ışıklandırılmış ortamda başarıyla sahneye koymuştur.  Opera Sanatçıları - Güneş Gürle

  1975 İzmir doğumludur. Hans Gabor Belvedere Toti dal Monte gibi yarışmalarda elde ettiği başarılarla adını duyurmuş 1997'de II. Leyla Gencer Şan Yarışması'nda Jüri Özel Ödülü alarak Teatro Comunale di Bologna'ya davet edilmiştir. İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nde iki sene görev aldıktan sonra Düsseldorf Deutsche Oper am Rhein'da sahneye çıkmak üzere 2005'de Almanya'ya yerleşmiştir.
  Sanatçının İstanbul Düsseldorf Münih Treviso Strasburg Baden Duisburg gibi sahnelerde oynadığı roller arasında Giulio Cesare (Giulio Cesare in Egitto) Don Giovanni (Don Giovanni) Don Alfonso (Cosi fan tutte) Bartolo (Figaro'nun Düğünü) Colline (La Boheme) Angelotti (Tosca) Betto (Gianni Schicchi) Ferrando (Il trovatore) Charles V (Don Carlos) Tom (Un Ballo in Maschera) Montano (Otello) Gran Sacerdote (Nabucco) Panthee (Les Troyens) Panteus (Les Troyens a Carthage) Sir Buckingham (III. Richard) Zuniga (Carmen) Raimondo (Lucia di Lammermoor) Conte Robinson (Il Matrimonio Segreto) Horatio (Hamlet) Max (Fashion) Selim (Italya'da bir Türk) sayılabilir.


  Opera Sanatçıları - Hülya Kazan

  Sanatçı 1990 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü Opera Ana Sanat Dalı'na girdi. Doç. Rezzan Sökmen ile sürdürdüğü yedi yıllık eğitimin ardından Konservatuarın yüksek bölümünü 1996-1997 yılında Sahne Sanatları Bölümü "birincisi" olarak tamamladı ve "Prof. Dr. İhsan Doğramacı Üstün Başarı Ödülü'nü" aldı.


  Primadonna Devlet Sanatçısı Suna Korad'ın öğrencisi olarak Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Opera Ana Sanat Dalı'nda yüksek lisans eğitimini tamamladı. Uzun yıllar Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda Öğretim Görevlisi ve Müdür Yardımcısı olarak çalıştı.

  Sanat Yaşamı


  TRT tarafından 1998 yılında çekilen "Cumhuriyet" filminin Prof. Muammer Sun tarafından bestelenen müziklerinde soprano partilerini seslendirdi ve dünya prömiyerini yaptı. Eserin Bilkent Senfoni Orkestrası'nca yapılan CD kayıtları sırasında solist sanatçı olarak yer aldı. [1]


  1999 yılında Bilkent 6. Anadolu Müzik Festivali kapsamındaki konserlere önemli Devlet Sanatçıları ile birlikte Şef Gürer Aykal yönetiminde Solist Sanatçı olarak katıldı.


  Sanatçı 40. Uluslararası Bursa Kültür ve Sanat Festivali açılış konserinde ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığı organizasyonu ile Hattuşaş (Boğazkale) 'de yapılan Uluslararası 1. Kültür ve Sanat Festivali açılış konserlerinde solist olarak yer aldı.


  1999-2001 yıllarında Bursa Devlet Senfoni Orkestrası ile birlikte birçok konserde solist sanatçı olarak yer aldı ve turnelere katıldı.
  Hülya Kazan Türkiye Cumhuriyeti 'nin kuruluşunun 78. yılı kutlamaları çerçevesinde 20-25 Ekim 2001 tarihleri arasındaki K.K.T.C. Hükümetin'nce Bellapais Antik Manastırı'nda konser vermek üzere T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından davet edildi ve görevlendirildi.

  Sanatçı konser sonrasında bu ülkeye defalarca davet edildi ve konserler verdi. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Bursa Devlet Senfoni Orkestrası Bilkent Senfoni Orkestrası Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası gibi önemli orkestralara solist sanatçı olarak katıldı.


  Hülya Kazan Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde solist sanatçı olarak çeşitli operalarda rol aldı. Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali'ne solist sanatçı olarak katıldı. Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası ile Ahmet Adnan Saygun'un Özsoy Operası ve Selman Ada'nın Aşk-ı Memnu Operası'nda yer aldı.


  Sanatçı halen Ankara Devlet Opera ve Balesi solist sanatçısı. 2009 - 2009 sanat sezonunda Johann Strauss'un Venedik'te Bir Gece Operası'nda Annina karakterini oynuyor.


  Ayrıca Türkiye’nin dört bir yanında konserler ve resitaller vermekte. [2] [3]


  Birlikte Çalıştığı Şefler

  Gürer Aykal Hikmet Şimşek Rengim Gökmen Orhan Şallıel Emin Güven Yaşlıçam Jose Maria Florencio Bujor Hoinic Sunay Muradov İbrahim Yazıcı Winfried Müller Alfred Michorine Ertuğ Korkmaz Selman Ada Naci Özgüç.
  ayceNuR bunu beğendi.
 3. Moderatör Güleda

  Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  7.662
  Beğenileri:
  4.569
  Ödül Puanları:
  113
  Opera Sanatçıları - Jaklin Çarkçı

  Jaklin Çarkçı Ermeni asıllı Türk vatandaşı İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanatçılarından uluslararası alanda da ismini duyurmaya başlamış bir mezzo-sopranodur.
  18 Aralık 2005'de İtalya'nın Foggia kentinde ünlü İtalyan bestecisi Umberto Giordano'nun (1867-1948) adına düzenlenen uluslararası müzik müsabakasında 42 katılımcı arasında birincilik ödülünü almıştır. Ödülü Koreli tenor Lee Dong Hwa ile paylaşmaktadır. 11 yıldır verilen bu ödülü alan ilk kadın sanatçıdır.
  Özellikle Carmen "Amneris" (Aida) ve "Azucena" (Il trovatore) rollerindeki performansı ile göz kamaştırmış ve kulak okşamıştır.


  Opera Sanatçıları - Leyla Demiriş

  Leyla Demiriş 1945de İstanbul'da doğmuş soprano opera sanatçısıdır. 1964 yılında başlayan sanat hayatını ve baş solistlik görevini otuzdan fazla yabancı opera ve birçok Türk Operası’nda en büyük partileri yorumlayarak sürdüren sanatçı halen sanat yaşamını İstanbul Devlet Operası’nda baş solist olarak sürdürmektedir.
  Yaşamı ve sanatı


  Leyla Demiriş öğrenimine İstanbul'da Fransız okulunda başladı. Sonra müzik eğitimini İstanbul Şehir Konservatuarında konservatuvarında yaptı. Henüz konservatuvar öğrencisiyken yeteneği ve sesinin güzelliği ile dikkat çekerek İstanbul Operası’nda Turandot Operası’ “Liu” ile soprano olarak başroller söylemeye başladı. Turandot Operası’nda “Liu” rolünü seslendirdiği zaman henüz 19 yaşındaydı ve olağanüstü başarı kazandı. E.Cartis A.Florescu V.Campagnano N.Nikolov gibi dünyaca ünlü şan pedagogları ile çalışdı.
  İlk plağını 1986 yılında çıkardi.
  Soprano Leyla Demiriş yurtiçinde ve yurtdışında önemli başarılarla sanat gösterdi. Opera temsilleri senfoni orkestraları eşliğinde konserler resitaller bant plak CD kayıtları ve önemli birçok festival açılışı ile sanat yaşamı dolu geçti. Köroğlu IV. Murat Karyağdı Hatun Yusuf ile Züleyha isimli Türk Operaları ile Mevlâna Oratoryosu’nun Dünya Prömiyerlerindeki başarılı yorumu Türk Kültür ve sanatına yapmış olduğu çok değerli bir hizmet verdi. Sanatçı Çekoslavakya Romanya Amerika Birleşik Devletleri Yugoslavya Bulgaristan Almanya Polonya gibi dış ülkeler başkent ve önemli şehirlerinde Tosca Madam Butterfly Cavalleria Rusticana İl Trovatore Nabucco operalarındaki başarısı büyük ilgi topladı ve verdiği konser ve resitaller yankı yaptı.
  Soprano Leyla Demiriş’in oynadığı eserler ve rollerden bazıları şunlardır:
  G.Puccini: Tosca (Floria Tosca) Madam Butterfly (Butterfly) Turandot (Liu) La Boheme (Mimi) Suor Angelica (Suor Angelica)
  G.Verdi: Othello (Desdemona) Don Carlos (Elizabetta) İl Trovatore (Leonora) Nabucco (Abigaille)
  P.Mascagni: Cavalleria Rusticana (Santuzza)
  U.Giordano: Andrea Chenier (Maddalena)
  L.V. Beethoven: Fi****o (Leonora)
  W.A.Mozart: Don Giovanni (Donna Elvira)
  P.I. Tchaikovsky: Eugene Onegin (Tatyana)
  B.Smetana: The Bartered Bride (Marjenka)
  O.Nicolai: The Merry Wives of Windsor (Anna)
  E.Kalmann: The Gypsy Princess (Sylva)
  F.Lehar: Tebessümler Diyarı (Lisa)
  N.Kodallı: Atatürk Oratoryosu
  A.A.Saygun: Köroğlu (Günayım) Yunus Emre Oratoryosu
  O.Demiriş: IV. Murat (Kösem Sultan) Karyağdı Hatun (Yazgülü) Yusuf and Züleyha (Züleyha)
  A.D. Sinangil Mevlâna Oratoryosu... vs.


  Opera Sanatçıları - Melek Kobra

  Melek Kobra (d. 1915 İstanbul - ö. 26 Kasım 1939 İstanbul) tiyatro sinema ve opera oyuncusu.
  Tanınmış operet bestecisi ve emprezaryosu Muhlis Sabahattin Ezgi’nin kızı olan Melek Kobra 15 yaşındayken Cumhuriyet gazetesinin açtığı bir güzellik yarışmasına girerek hayata atıldı. İlk olarak 1931 yılında babasının oluşturduğu Muhlis Sabahattin'in Çocukları" adlı toplulukta operetlerde sahneye çıktı. Daha sonra Darülbedayi'ye giren sanatçı Toto Karaca İsmail Dümbüllü Şevkiye May gibi isimlerle çalıştı ünlü Ayşe Opereti'nde Ayşe rolünü oynadı. Bu süreçte seslendirme sanatçısı Ferdi Tayfur ile evlendi.
  1932 yılından sonra babasının Muhsin Ertuğrul'un filmlerine müzik yapmaya başlamasıyla kamera karşısına da geçerek sinemada oyunculuk yaptı.
  Eşi Ferdi Tayfur'un uyuşturucu bağımlılığından da etkilenerek uyuşturucu kullanan Kobra yaşamında "Ezgi" "Tayfur" ve en son kendi seçimi olan "Kobra" soyadlarını kullandı. Muhsin Ertuğrul'un Kral Lear rolünü oynadığı aynı isimli oyunda ağzından kan gelmesi üzerine tüberküloz olduğu belirlenmesiyle sahneden uzaklaştı. Cerrahpaşa hastanesi ve Yakacık Sanatoryumu'nda gördüğü tedavilerin ardından yaşamını yitirdi. **ümünden 69 yıl sonra anı defterleri Gökhan Akçura tarafından "Hatıratım" adıyla kitaplaştırıldı


  Opera Sanatçıları - Muammer Esi

  1957'de Tahta Çanaklar oyununda.

  Muammer Esi (d. 15 Mayıs 1919 - İstanbul ö. Ağustos 2007) tiyatro sanatçısı.
  1948 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı Opera bölümünden mezun oldu. Devlet Operası ve Devlet tiyatrosunda oyuncu olarak önemli roller oynadı yöneticilik yaptı konservatuvarlarda öğretim üyeliği yaptı ve birçok sanatçının yetişmesine katkıda bulundu.
  Muammer Esi meslek hayatı boyunca Devlet Tiyatrosu’ nda 52 oyunda Devlet Operası’ nda 20 eserde çalıştı. 3 Oratoryo’ da 19 Senfoni’ de söyledi. 3 yabancı 2 yerli müzikalde oynadı.

  Kaynak:Vedat Demirci; ‘Alnında Işığı İlk Hisseden Tiyatro Sanatçılarımız’ kitabı 1999  Opera Sanatçıları - Ruhsar Öcal İstanbul Devlet Opera ve Balesi kadrosunda solist olan Ruhsar Öcal Sadri Alışık Kültür Merkezi BKM gibi özel tiyatro topluluklarında da görev yaptı. 1995 yılından itibaren kamera karşısına geçerek sinema ve dizi filmlerde de çeşitli rollerde oynadı. 1996 yılında Gurbetçiler dizisindeki "Helga yenge" rolüyle çıkış yapan samatçı Hisseli Harikalar Kumpanyası'nın ikinci sürümünde rol aldı. Haldun Dormen'in yönetmenliğinde İstanbul Devlet Opera ve Balesi bünyesinde sanatçı Kubat'ın da katılımıyla Folklorama (bazı kaynaklara göre Folklorika) adlı bir projeyi hayata geçirdi.Filmografi

  Osmanlı Cumhuriyeti - 2008 Saliha Sultan
  Affedilmeyen - 2007 Kerime
  Vazgeç Gönlüm - 2007 Belgin
  Müjgan Bey - 2004 Hicran
  Azize - 2004 Verda
  Hayalet - 2004 Manolya
  Bir Tatlı Huzur - 2002
  Direklerarası - 1999
  Gurbetçiler - 1996 Helga
  Sahte Dünyalar - 1995
  Azmi - 1995
  ayceNuR bunu beğendi.
 4. Moderatör Güleda

  Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  7.662
  Beğenileri:
  4.569
  Ödül Puanları:
  113
  Opera Sanatçıları - Saadet İkesus Altan

  Saadet İkesus Altan ( d. 3 Mart 1916 - ö.12 Aralık 2007) Türkiye'de operanın kurucularından ilk kadın opera sanatçılarından Avrupa'da oynayan ilk kadın opera sanatçımız ilk kadın opera yönetmeni ilk şan pedagogu.


  Eğitimi


  Ankara Kız Lisesi Fen Bölümünden sonra girdiği Fen Fakültesini bırakan Altan Müzik-i Muallim Okulu'nda Nurullah Şevket Taşkıran Salih Canar Nüzhet Şenbay Raşit Rıza Ercüment Behzat Lav ile çalıştı.

  Ankara Devlet Konservatuarı'nı kazandıktan sonra burslu olarak şan eğitimi görmek için 1935 yılında Berlin’e gitti. Berlin Müzik Akademisi’nde Prof. Lohmann Prof. Solossnuss Prof. Maria Schulz'dan şan ve sahne dersleri alarak 1940 yılında mezun oldu. Wagner'in Liedler'inden oluşan ilk konserini Berlin Radyosu'nda verdi. Öğrencilik yıllarında Berlin radyosunda orkestra eşliğinde Wagner’in Wesendanklied'lerini Verdi'nin Aida Operası'ndan Amneris partisini seslendirdi.

  Sanat Yaşamı


  M.E.B. Aldığı bir yıllık izinle Almanya'da kaldı. Duisburg operasında görevlendirildi. Burada "Rigoletto" "Hansel ve Gretel" "Carmen" "Windsor’un Şen Kadınları" "Don Carlos" "Cosi fan Tutte" "Walküre" "Macbeth" "Tiefland" ve "Çingene Baron"'da başroller oynadı. Carmen rolüyle Regensburg Düsseldorf Essen operalarında konuk sanatçı olarak sahneye çıktı.

  Türk operası ve tiyatrosunun kurucusu Carl Ebert'in çağrısı üzerine 1941 yılında Türkiye'ye dönen Altan Ankara Devlet Konservatuvarında şan hocalığı yaptı. Opera çalışmaları hocalığı ve opera rejisörlüğü çalışmalarını birarada sürdürdü.

  Bir süre sonra şan hocalığının yanı sıra sahne çalışmaları opera çevirileri ve opera rejilerini de birlikte sürdüren Altan'ın İtalyanca Almanca ve İngilizce'den çevirdiği yaklaşık 50 opera arasında "La Traviata" " Maça Kızı" "Don Carlos" "Hansel ve Gretel" "Salome" "Maskeli Balo" "Eugene Onegin" "Alayın Kızı" operaları ve Brahms Schubert Çaykovski Mussorgski ve sayısız lietleri bulunuyor. Türkiye'ye döndükten sonra Fi****o Carmen Maskeli Balo Cosi fan Tutte operalarında ve Yarasa Çingene Baron operetlerinde baş roller oynadı. Il Trovatore Hansel ve Gretel Satılmış Nişanlı Orfe Cehenemde gibi eserlerde görev aldı.


  İzmir'de ilk şan konserini Adana'da ilk kez batı repertuarlı bir konser Ankara ve İstanbul'da orkestra ve piano eşliğinde konserler Ankara Radyosu’nda yıllarca süren opera programı ve konserler Münih Nürnberg Köln radyolarındaki sayısız yurt dışı konserleri verdi.


  1963-1964 yılında Köln'de Glettenberg'in yardımcısı olarak üstadlar kurslarına katıldı. Münich konservatuarına Profesör ünvanıyla katılma teklifini ailevi nedenlerle kabul etmedi. Ankara Radyosu’nda alaturka sanatçılarına ses eğitimi verdi (Muazzez Abacı Emel Sayın gibi). 1952 yılında Ankara'ya gelen Münich Devlet Tiyatrosu başrejisörü Arnulf Schröder'in asistanlığını yaptı. "Yarasa opereti" "Elektratngetyası" “Bir Piyes Yapalım” adlı eserlerin sahiplenmesinde yardımcı oldu. Muhsin Ertuğrul'un teşvikiyle Mozart'ın “Cosi fan tutte” operasını sahneye koyarak ilk kadın rejisör olma onurunu kazandı. Bunu konservatuarda “Hansel ve Gretel” “Palyaçolar”; Türk-Amerikan derneğinde İngilizce Telefon operaları takip etti. Yine Ankara Devlet operasında J. Strauss'un Viyana Kanı opereti Donizetti'nin Çıngırak ve Rossini'nin "Evlenme bonosu" Kalmann'ın “Çardaş Fürstin” opereti Saadet İkesus'un rejisini yaptığı eserlerdir.


  Saadet İkesus 50’inci sanat yılını İzmir Devlet opera ve balesinde Necdet Aydın'ın müdür ve genel sanat yönetmeni olduğu devirde Franz Lehar'ın Şen Dul'unu sahneleyerek kutladı. İstanbul Devlet Opera ve Balesi de 25. kuruluş yılında Atilla Manizade'nin müdür ve sanat yönetmeni olduğu zamanda Verdi'nin “La Traviata” operasını Saadet İkesus sahneleyerek 50’inci sanat yılı bir daha kutlandı. [1]

  Saadet İkesus Altan'ın bir de Sel Yayınları'ndan çıkan ve biyografik öykülerden oluşan "Kara Böcek" adlı kitabı bulunuyor. [2] [3]
  Öğrencileri


  Türkiye’de pek çok opera sanatçısı Hocaların Hocası [4] diye tanınan Saadet İkesus ile çalışmıştır. Suna Korad Fikret Kutnay Sevda Aydan Filiz Işıksun Özcan Sevgen Müveddet Altan Günbay Mustafa İktu Ayşe İktu Mesut İktu Mete Uğur Atilla Manizade Fevziye Bartu Yalçın Keriman Davran Şinasi Özel Nejat Boren Hale Cahit Şaher Cemaliye Kıyıcı Begüm Ertem Yüksel Örses Sevim Çıdamlı Nursel Öncül Nursel Sözlütürk Oktay Akyüz Nuran Çapanoğlu Gülşen Kocaaay ve Pekin Kırgız bunların bir bölümü..
  Basında


  Saadet İkesus hakkında iç ve dış basında çıkan bazı yazılardan özetler:
  5.11.1940 Essener Volkszeitung
  Rigoletto'nun yeni Maddelena'sı Duisburg operasının yeni üyesinin sesi temiz ve kıvrak diksiyonu yabancılarda az rastlanan temizlik ve mükemmellikte oyunu son derece hareketli ve ustaca.

  Regensburg operası
  Tiyatro mu? Carmen rolünde genç Türk altosu Saadet İkesus'u takdim etti. Ses ve sahne yeteneğinin yanında gerekli figüre de sahip bir sanatçı. Sanatçının özellikleri Carmen temsiline yüksek sanat damgası vurmuştur.

  Duisburg
  Carmen temsilinde cazip renkli bir ses güçlü ifade ve sahne yeteneğiyle genç bir Türk sanatçısını Saadet İkesus'u seyrettik. Carmen'i canlandırırken kendini sahne etti ve kişiliğini de katıyordu.

  Mümtaz Faik Fenik
  ”Fi****o” rolünde Saadet İkesus çok başarılı bir tip yarattı. Yüksek oyunculuğu olgun ses tekniği büyük bir kazançtır. Avrupa sahnelerinde oynamış ilk opera sanatçımızdır.

  Lütfi Ay
  “Büyücü kadın Ulrica” rolünde kontralto Saadet İkesus trajik rollere uygun düşen bir sanat mizacı zeki ve ölçülü oyunu ile başarılı bir kompozisyon çizmiştir.

  Orhan Remzi Yüreğir
  Rejisör İkesus bu meslekte bilgiye ve büyük anlayışa sahiptir. Seyrettiğimiz “Cosi Fan Tutte” bilhassa miseen scéne bakımından Arnulf Schröder'in temsilinden çok üstündür.

  Sözlerinden Alıntılar


  Berlin’den ayrılmadan Hocam Maria Schult bana şu öğütü verdi: Sahnede bülbül sesi fil derisi lazımdır. Her zaman zoru seç. Alıngan olma kırılmamayı öğren. Ve asla meslekten biriyle ne seviş ne de evlen. Ben hepsine uydum.

  Türkiye'de kadın olmak kabahattir. Türk olmakta kabahattir. Yabancılar daha iyi bilir diye getirdiklerinizin çoğu benden ders aldı. Beni idareciler değil öğrencilerim takdir etti.

  Eskiden bir sesim vardı. Şimdi yüz sesim var. Bir yerine öğrencilerimle bin rolüm var. Mabette başrahip olamazsan zangoç olmalı yani hoca gibi.”

  Son sözü; Yeniden yaşasaydım


  Opera Sanatçıları - Semiha Berksoy

  Semiha Berksoy (d. 1910 İstanbul - ö. 15 Ağustos 2004) Türk opera sanatçısı ve ressam.
  İlk Türk kadın opera sanatçısıdır. İstanbul Konservatuarı'nda ve Güzel Sanatlar Akademisi Namık İsmail Atölyesi Resim ve Tiyatro Okulu'nda eğitim almıştır. Daha sonra devlet bursu ile Almanya'da Berlin Devlet Yüksek Müzik Akademisi Opera Bölümü'nde eğitim almış ve birinci olarak bitirmiştir.
  Opera kariyerine 1934'de başlamış olan Semiha Berksoy Türkiye Almanya ve Portekiz'de sahneye çıkmıştır. 1939'da Richard Strauss'un Ariadne Auf Naxos isimli operasındaki Ariadne rolü ile Avrupa'da sahne alan ilk Türk opera sanatçısı olmuştur. 1940'da Türkiye'ye dönen Semiha Berksoy Carl Ebert'in rejiliğinde Tosca ve Madame Butterfly operalarında oynamıştır. Ayrıca **** Dolu ve Lüküs Hayat operetlerinde de görev almıştır.
  1998'de Devlet Sanatçısı unvanı almıştır. 1999'da New York City Lincoln Center'da Robert Wilson'ın The Days Before: Death Destruction and Detroit III isimli operasında opera söylemiştir. 15 Ağustos 2004'de 94 yaşında ölmüştür bir gün sonra İstanbul'da gömülmüştür.


  1910 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Annesi ressam Fatma Saime Hanım babası Ziya Cenap Berksoy'dur. Annesi ona jestlerle şiir okumasını şarkı söylemesini ve resim yapmasını öğretti. İlkokuldayken hikayeler yazar yazdıkların resimlerdi. Darülbedai tiyatro okuluna giden Semiha İstanbul Belediye Konservatuarı'nda Nimet Vahit Şan sınıfına devam eder ve ilk şan konserini verir. Artık ses operasında primadonnadır 1932'de Darülbedai'de çalışmaya başlayan Semiha Hanım çeşitli oyunlarda başrol oynar. Muhsin Ertuğrul'un çektiği ve ilk sesli Türk filmi olarak bilinen İstanbul Sokaklarında Semiha rolündedir. Darülbedai'de sahnelenen Türk operetlerinin primadonnası olur. Atatürk'ün hayranlıkla seyrettiği Özsoy Operası'ndaki rolüyle dikkatleri üzerine çeker.
  Nazım Hikmet'in yazdığı 'Bu Bir Rüyadır' operetinde Fatma rolünü Cemal Reşit ve Ekrem Reşit Rey'in operetinde Marlane rolünü 'Saz Caz'da Doleres Del Ranco'yu oynadıktan sonra Ankara Devlet Konservatuarı'nın açtığı sınavı kazanarak Berlin Devlet Yüksek Müzik Akademisi Opera bölümüne girer. Berlin'de verdiği konserlerde ayakda alkışlanan ilk Türk operacısıdır. Orada Richard Straws'un 75. doğum yılı şenliklerinde " Ariadne auf Naxos" operasında başrolde oynar (1939).
  Berlin'de çalışmak yerine Ankara Devlet Operası'nın sanatçısı olmaya yeğleyen Semiha Hanım ilk konserini Cemal Reşit Rey'in eşliğinde verir. Ankara Devlet Operası'nın kurulmasında Carl Ebert ile birlikte görev alan Semiha Hanım 1941 yılında profesyonel anlamda ilk opera gösterisi olan Tosca'da oynar. Bundan sonra da Devlet Operası'nın çeşitli gösterilerinde rol aldı ve yurtdışında pek çok konser verdi. 1963 yılında jübilesi yapılan Semiha Berksoy 1972 yılında Devlet Operası'ndan 'Yüksek Dramatik Soprano' olarak emekli oldu. Bütün bu çalışmalarının yanısıra Semiha Hanım resim yapmaktan vazgeçmedi. 1969 yılında Berlin'de 1972 yılında da Paris'te sergi açtı. Türkiye'de ilk sergisini 1974 yılında Ankara Devlet Resim Heykel Galerisi'nde açan Semiha Hanım tuvallerinde genellikle ölüm ve aşk temalarını işledi. Kocaman kara gözlü genç bir kadın ya kendi ölümünü ya da aşkı beklemektedir.
  XX Semiha Berksoy vefat etti Hürriyet 16 Ağustos 2004
  Türkiye’nin ilk kadın opera sanatçısı Semiha Berksoy dün tedavi gördüğü hastanede 94 yaşında vefat etti. Semiha Berksoy’un kızı Zeliha Berksoy ‘Yeri doldurulamayacak bir sanatçı ve insandı’ dedi.
  Türkiye’nin ilk kadın opera sanatçısı Semiha Berksoy tedavi gördüğü Memorial Hastanesi’nde dün 94 yaşında vefat etti. Semiha Berksoy’un kızı Zeliha Berksoy ‘Her şey iyiye gidiyordu. Böbrekleri akciğeri düzelmişti. Ancak bu (dün) sabaha karşı yoğun bakımda öldü. Atatürk ödülü sahibi ilk Türk kadın opera sanatçısıydı. Yeri doldurulamayacak bir sanatçı ve insandı’ dedi.
  Semiha Berksoy’u ameliyat eden Memorial Hastanesi Kalp Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez hastasının ölümünden ve büyük bir sanatçıyı kaybetmekten ötürü üzüntü duyduğunu söyledi.
  Zeliha Berksoy annesi Semiha Berksoy’un cenazesinin 17 Ağustos Salı günü AKM’de düzenlenecek tören ve Teşvikiye Camisi’nde kılınacak öğle namazının ardından Çengelköy Mezarlığı’nda toprağa verileceğini belirtti. Türkiye’nin ilk kadın opera sanatçısı Berksoy geçtiğimiz ay kalp ameliyatı olduktan sonra basının karşısına çıkarak çok iyi olduğunu önümüzdeki aylarda yapılacak Viyana Bienali’ne gitmeyi planladığını söylemişti. Basın mensuplarına poz verirken bir arya da söyleyen Berksoy ‘Ben mesleğime áşığım. Gece gündüz mesleğimle meşgulüm’ demişti.  Opera Sanatçıları - Suna Korad

  Suna Korad ( d.1935 - ö.2003 ) İstanbul Opera Sanatçısı


  İstanbul’da doğdu. Ankara Devlet Konservatuvarı'nda Ulvi Cemal Erkin’in piyano öğrencisi oldu. Sonra Prof. P. Savorosh Madam E. de Hidalgo Saadet İkesus ve İtallo Brancucci ile şan çalışmaları yaptı. Alman opera repertuvarını Hannover’de Dr. H.Thierfelder ve İtalyan Opera ve Repertuvarını da La Scala Operası’nda Maestro T. Tonini ile hazırladı. Opera Kantatrisi olarak dünyanın bütün önemli merkezlerinde sahneye çıktı konserler verdi ve plak doldurdu.


  Suna Korad’ın emsalsiz sesitekniği ve ifadesi dünyanın her tarafında hayranlık uyandırmıştır. Mario Del Monaco Tito Gobbi gibi büyük şöhretlerle beraber sahneye çıktı.


  Londra B.B.C. televizyonunda Yehudi Menuhin Margot Fontaine Rudolf Nureyev ile birlikte “Gala Performance’a katıldı. Teatre Regio Di Parma’nın Orkestrası korosu ve Milano La Scala Operası’ndan Renata Tebaldi Tito Gobbi ve Mario Del Monaco gibi sanatçılarla birlikte tek yabancı ve Türk olarak Amerika’da Verdi Festivali’ne katıldı.


  Paris’te National Opera’da bugüne kadar oynayan tek Türk Sanatçısı olan Suna Korat ayrıca Basf şirketi ile belcanto türünde opera aryalarından oluşan orkestra eşliğinde bir long play yaptı.


  Hollanda AVRO televizyonunda orkestra ve koro eşliğinde özel Christmas gecesinde bütün dünyaya yapılan renkli naklen yayında Ave Maria’yı söyledi.(AVRO televizyonu bunu ayrıca bir plak yaptı.)


  Güney Afrika’da La Scala sanatçıları ile La Traviata operasını oynadı. Çekoslovakya Enternasyonal “Prag’da Bahar” Festivaline üç kez davet edildi. Hollanda İspanya İtalya Finlandiya Çekoslovakya Belçika Sovyetler Birliği Bulgaristan İsviçre Macaristan Romanya Almanya Yugoslavya Etyopya ve Yunanistan’da opera resital ve televizyon programları yaptı..[1]
  Suna Korat’a 1981’de Türk hükümetinin sanatçılar verdiği en yüksek ünvan olan “Devlet Sanatçısı” ünvanı verildi.


  Son olarak Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi'nde öğretim görevlisi yapmakta iken geçirdiği kalp krizi sonucu yaşama gözlerini yummuştur.[2]


  Prof. Dr. Pars Tuğlacı Suna Korad : Türk Operasının Sönmeyen Yıldızı adlı kitabında 2003 yılında yitirdiğimiz Devlet Sanatçısı Suna Korad’ın yaşam öyküsünü resimlerle buluşturuyor.[3]


  Opera Sanatçıları - Zehra Yıldız

  Zehra Yıldız (d. (?) - ö. 12 Aralık 1997 Heidelberg) soprano.
  İstanbul Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı şan bölümünü bitirdi. 1982'de İstanbul Devlet Operası'nda solist olarak çalışmaya başladı. Yurt dışında çeşitli ödüller aldı. 1997'de turne sırasında Almanya'da geçirdiği beyin kanaması sonrasında öldü. Adına kurulan vakıf her yıl Aralık ayında Zehra Yıldız Gecesi adı altında dünyadan genç opera yıldızlarını ağırlıyor.  Opera Sanatçıları - Ömer Yılmaz


  Ömer Yılmaz (d. 1953 Zigana Gümüşhane - ö. 7 Nisan 2006 Ankara) Devlet opera ve balesi sanatçısı tenor.
  1974 yılında Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü'nde göreve başlayan Yılmaz bugüne kadar Mozart'ın "Saraydan Kız Kaçırma" "Zaide" "Sihirli Flüt" "Don Giovanni" "Cosi Fan Tutte" Rossini'nin "Sevil Berberi" Donizetti'nin "Don Pasquale" "Aşk İksiri" "Rita" Çaykovski'nin "Yolanta" Borodin'in "Prens Igor" Verdi'nin "Rigoletto" Gounod'un "Faust" Hacıbeyov'un "Arşın Mal Alan" Strauss'un "Yarasa" Lehar'ın "Tebessümler Diyarı" Carl Orff'un "Carmina Burana" eserlerinde başrol oynadı. Yurtiçi ve dışında çok sayıda etkinliğe de katılan Yılmaz 2002 Dünya Kupası'nda Seul'de İstiklâl Marşı'nı seslendirdi. Gitarist Bekir Küçükay ile birlikte "Sevda Türküleri" adlı albümü yayınlanan Yılmaz Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı Şan Bölümü'nde öğretim görevlisi olarak görev yaptı. İyi bir Atatürkçü ve Cumhuriyet savunucusu bir insandı. Ankara Karşıyaka Mezarlığına defnedilmiştir. Anısına her yıl doğduğu köyde ve Trabzon Karadeniz Üniversitesi'nde törenler düzenlenmektedir  Opera Sanatçıları -Özay Günay

  Özay Günay Opera SanatçısıMezzosoprano.
  1997 yılında İstanbul Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı Opera Bölümünden mezun oldu. 1995-1997 yılları arasında İstanbul C.R.R. Konser Salonu Opera ve Orkestrasında solist sanatçı olarak görev aldı.1998 yılından bu yana İstanbul Devlet Opera ve Balesinde kadrolu sanatçı olarak görevine devam etmektedir. Yurt içi ve yurt dışında pek çok konser ve uluslararası müzik festivallerinde solist sanatçı olarak yer almıştır.
  Seslendirdiği roller arasında Emilia (Otello) Meg Page ( Falstaff ) Dinah ( Trouble in Tahiti ) Cherubino ( Mozart'ı Sever misiniz ? ) Marcellina ( Mozart'ı Sever misiniz ? ) Annina ( La Traviata ) Contessa ( Rigoletto ) Asya ( Arşın Mal Alan ) Sorceress ( Dido & Aeneas ) yer almaktadır.
  Sanatçının seslendirdiği diğer eserler arasında
  Mozart ' Requem ' ( Alto Solo)
  Mozart ' Missa Brevis ' ( Alto Solo )
  Bach ' Weihnachts Oratorium ' ( Alto Solo )
  Bach ' Magnificat ' ( Alto Solo ) yer almaktadır.
  Mezzosoprano Özay Günay opera sanatçılığı görevinin yanı sıra bes yıl süre ile İstanbul Üniversitesi K.B.B. Anabilim Dali Foniatri Bölümünde Ses ve Konuşma Terapisti olarak görev yapmıştır.  Opera Sanatçıları - İclal Ar


  İclal Ar (d. 1904 - ö. 2 Ekim 2007) İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanatçılarından Türkiye'nin ilk sopranolarından biriydi. İclal Ar İstanbul Radyosu’nda bir dönem program müdürlüğü yapan Cemal Reşit Rey'in takdimiyle radyoda konser veren ilk soprano ünvanına da sahiptir. Vedat AR ile evlenmiştir.
  103 yaşında ölen Ar Nazım Hikmet'in yaşayan son aşkı olarak da gündeme gelmiştir.
  Manevi kızı ise 1957 doğumlu Mine AR yaş..... oğluyla devam etmektedir. Oğlu olan Emre Kalyoncu Güzel Sanatlar ve Metal müzik projelerini yürütmektedir. Yurtdışı ve yurtiçi organizasyon ve görsel tasarım ayrıca Wacken Almanya festivali Rusya Slovakya ve Norveç Black Metal türü müzik gruplarının çalışmalarını yaratan ilk Türk olarak tanınmaktadır


  Opera Sanatçıları - Linet Şaul

  Linet Şaul (d. 10 Ekim 1970 İstanbul) Türk Opera sanatçısı ve soprano.

  Eğitimi


  1970 yılında İstanbul'da doğan sanatçı bursla devam ettiği Amerika Birleşik Devletleri'nde Connecticut eyaletinin Hartford şehrindeki Hartt School of Music üniversitesinin şan bölümünden 1995 yılında mezun olmuştur. Sonraki şan çalışmalarını İtalyan bariton Licinio Montefusco ile sürdürmüştür.
  Sanat Yaşamı


  1995 yılında ilki yapılan Leyla Gencer Şan Yarışmasın'da finale kaldıktan sonra 1996 yılında ilk temsili olarak Cemal Reşit Rey salonunda Gaetano Donizetti'nin Aşk İksiri operasında "Adina" rolünü seslendirmiştir. 1998 yılından beri İzmir Devlet Opera ve Balesi'nde görev yapan Linet Şaul'un seslendirdiği operalar şunlardır. Don Giovanni (Zerlina) Faust (***bel) Fi****o (Marzelline) Aşk İksiri (Adina) Hoffmann'ın Masalları (Giulietta) Sevil Berberi (Rosina) İtalya'da bir Türk (Fiorilla) La Bohème (Musetta) Figaro'nun Düğünü (Susanna) Idomeneo (Idamante) Carmen (Frasquita) Imeneo (Trinito).[1]
  Sanatçı ayrıca İtalya'da ve Türkiye'de çeşitli konserler vermiştir. Bunların arasında Barok müzik üzerine tanınmış I Suonatori della Gioiosa Marca orkestrası ile İtalya'da seslendirdiği Barok dönem bestekârı Luigi Boccherini'nin Stabat Mater'i de bulunmaktadır. İtalya'da ayrıca Enternasyonal Kutsal Müzik Festivali kapsamında Klasik dönem bestekârı Carl Philipp Emanuel Bach'ın Magnificat'ını seslendirmiştir. Diğer yurt dışı konserleri arasında İstanbul'da Bas Bonaldo Giaotti ile konser Pretoria Güney Afrika'da Tauromenium Auditorium'da resital ve radyo kaydı Montevideo Uruguay'da resital yer almaktadır.
  Linet Şaul ana dili Türkçe dışında İngilizce İtalyanca İspanyolca ve temel Fransızca konuşmaktadır.  Opera Sanatçıları -Şevkiye May

  Şevkiye May


  Şevkiye May (d.1915 İstanbul- ö. 23 Mart 1973 İstanbul) tiyatro operet ve sinema oyuncusu.
  Cumhuriyet döneminde sahneye çıkan ilk kadın sanatçılardandır. Komik Şevki Bey’le kantocu Mari Ferah Hanım’ın kızıydı. Sahneye ilk kez 1927’de Cemal Sahir’in topluluğunda ünlü Macar Operet yazarı ve bestecisi İmre Kalman’ın Kontes Mariça adlı yapıtıyla çıktı. Ertesi yıl Süreyya Opereti’ne girerek topluluğun ilk oyunu olan Muhlis Sabahattin’in Asaletmaap’ın oyununda oynadı. Ardından Muhlis’in çocukları ve Ses Opereti gibi topluluklarda yer aldı. 1931’de Atina’ya turneye çıktığı Raşit Rıza topluluğunda Rumca oyunlar oynadı.
  1933-52 arasında İstanbul Şehir Tiyatroları’nda çalıştı. Burada Rey Kardeşlerin Üç Saat (1933) Lüküs Hayat (1933) **** Dolu (1934) ve Saz-Caz (1935) gibi operetlerinin yanı sıra Ibsen’in Peer Gynt (1933) Victorien Sardou’nun Yalancılar (1935) A. Birabeau G. Dolley’in Bilmece (1937) Shakespeare’in Yanlışlıklar Komedyası (1939) P.B. Hoffman’ın Kördöğüşü (1941) Giraoudoux’un Su Kızı (1943) A. Bisson’nun İpekçi Merhum (1947) gibi oyunlarda oynadı. 1952’den sonra Yeni Ses Tevhit Bilge Münir Özkul Dormen ve Bulvar tiyatrolarında çalıştıktan sonra 1963’te Şehir Tiyatrosu’na döndü.
  1933’te Muhsin Ertuğrul veNazım Hikmet’in birlikte yönettikleri Cici Berber’le sinema oyunculuğuna başlayan May daha sonra Muhsin Ertuğrul’un Aynaroz Kadısı (1938) ve Tosun Paşa (1939 film) filmleriyle Adolf Körner’in yönettiği Üçüncü Selim’in Gözdesi (1951) gibi filmlerde rol aldı. 1972’de Dormen Tiyatrosu’nda 41 inci sanat yılını kutladı. Ertesi yıl intihar etti. YaşamıUnutulmayanlar adlı televizyon dizisinin bir bölümünde Hümeyra tarafından canlandırıldı.
  Cem Akaş'ın "Uyandığında Kadın Hala Yanındaydı - Elli Öykü" eserinde May'ın özel yaş..... ilişkin bir bölüm yer almaktadır. "Gitmek" başlıklı öykünün ilk kısmı şu şekildedir: "İstanbul'a 1963'teki gelişinde tanıştı Agostino Pertusi Muhsin Ertuğrul'da sahneye çıkan Şevkiye May'la - İstanbul'un fethi konusundaki uzmanlığının kadın kalbine girme konusunda ona bir üstünlük sağladığı söylenemezdi özellikle de hayata girmeye değil hayattan çıkmaya kararlı bir kadın söz konusuysa."
  Akaş C. (2002) "Uyandığında Kadın Hala Yanındaydı - Elli Öykü" Öyküler 1985-2001 İstanbul: Okuyan Us Yayınları 40-41
  ayceNuR bunu beğendi.
 5. nefes_95

  nefes_95 Üye

  Katılım:
  12 Mart 2012
  Mesajlar:
  5
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  İSTANBUL - 71 yaşındaki Pavarotti, Temmuz 2006’da pankreas kanseri rahatsızlığından ötürü New York’ta ameliyat olmuş, kendisine geçen sürede beş kür kemoterapi uygulanmıştı. Pavarotti’nin menejeri Terri Robson, sanatçının İtalya’nın Modena’daki evinde bu sabah erken saatlerde, hayatını kaybettiğini belirtti. Robson, “Pavarotti, ölümüne neden olan pankreas kanserine karşı uzun ve zorlu bir savaş verdi” dedi.
 6. nefes_95

  nefes_95 Üye

  Katılım:
  12 Mart 2012
  Mesajlar:
  5
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  1968'de Ankara'da doğdu.

  Eğitimine 1981 yılında Ankara Devlet Konservatuvar'ında başladı.

  1987'de 6. Belvedere Şan Yarışması'nda En İyi Genç Şarkıcı ödülü alarak final konserine katıldı.

  1988'de mezun olduktan sonra Viyana'ya gitti ve Mozart'ın Cosi fan Tutte Operası'ndaki Ferrando rolü ile Avusturya, Hollanda ve Almanya'da turneye çıktı.

  1989 yılı Temmuz ayında Salzburg Festivali kapsamında, Haydn'ın "Acis ve Galatea", Offenbach'ın "Les Bavardes" operalarında başrolleri seslendirdi. Eylül ayında Viyana Devlet Opera'sına giren sanatçı, aynı yıl Aralık ayında R. Strauss'un "Rosenkavalier" operasındaki "Tenor" rolü ile debut yaptı.

  1990 yılında Viyana Devlet Operası'nın kadrolu sanatçısı oldu ve birçok operada rol aldı. Bu arada Luciano Pavarotti'nin öğrencisi oldu.

  1991 yılında Koblenz Devlet Operası'na angaje oldu ve birçok eserde rol aldı.

  1992'de Katia Ricciarelli ile opera-gala konseri verdi.

  1995-97 yıllarında kadrolu olarak Darmstadt Devlet Operası'nda da major rollerini üstlendi.

  1997'nin Mart ayında Norveç'te Rigoletto, Ağustos'ta Fransa'da Carmen operalarında sahneye çıktı. Sanatçı bugüne kadar Düsseldorf, Basel, Texas (Austin), Bern, Mannheim, Aachen, Heilderberg operalarında misafir sanatçı olarak görev aldı. Ayrıca 1997'de Verdi/Requiem'in CD kaydını yaptı.

  1998 başında Frankfurt'ta ikinci Cd'sini kaydetti. 1998'de Fransa'nın Nansy kentinde Wozzec Operası'nda görev aldı; Basel'de Othello Operası'nda "Othello" rolünü oynadı; Bulutsuzluk Özlemi ile Rock Opera konseri gerçekleştirdi.

  1999'da pop şarkıcısı Nilüfer ile sahneye çıkan Aysev, ayrıca Tiflis Senfoni Orkestrası eşliğinde Ağrı Dağı Efsanesi'nde "Memo" rolünü üstlendi. 5. ve 6. Bilkent Anadolu Müzik Festivali'ne solist olarak katılan Aysev, 2000-2002 yıllarında İzmir Devlet Opera ve Balesi Müdür ve Genel Sanat Yönetmenliği yaptı.

  2005 Eylül ayında Buenos Aires Teatro Colon’da “König Kandaules” operasında başrol oynadı.

  Barcelona Senfoni Orkestrası eşliğinde Beethoven’ın 9. senfonisini seslendirdi.

Sayfayı Paylaş