orbıtaller

Konu 'Kimya 10. Sınıf' bölümünde ~rumeysa~:) tarafından paylaşıldı.

 1. ~rumeysa~:)

  ~rumeysa~:) Üye

  Katılım:
  8 Kasım 2011
  Mesajlar:
  11
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  elektronların orbıtallerle yerlestırmesı konusunda o sıralamayı bulabılırsenız cok sevınırım...:) yarına lazım lutfen yardımcı olun :)
 2. Nur4

  Nur4 Üye

  Katılım:
  4 Ocak 2012
  Mesajlar:
  4
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Elektronlar orbitallere; atomun enerjisi en düşük olacak şekilde en içteki yörüngeden başlayarak dolmaya başlarlar. Elektronlar, orbitallere önce 1s sonra 2s ,2p ,3s… sırasına göre yerleşirler.Bu yerleşime Aufbau 4 Yöntemi denir. Bir orbitalin enerjisi çekirdeğe yaklaştıkça azalır. Buna göre enerjisi en az olan orbital 1s orbitalidir.Aynı yörüngedeki ( 1,2,3,4,… = K,L,M,N, … ’den herhangi biri ) orbitallerin enerjileri arasındaki ilişki s < p < d < f şeklindedir. Aynıyörüngedeki 3 tane p ,5 tane d ve 7 tane f orbitallerinin enerjileri kendi aralarında birbirine eşittir.
  Buna göre ; orbitallerin enerji artış sırası 1s,2s, 2p,3s ,3p… şeklindedir.Ancak atomdaki elektron sayısıarttıkça obitallerdeki elektron bulutlarının birbirini itmeleri sonucu enerji artış sırasında bazı değişiklikler olur. Çok elektronlu atomlar için orbitallerin enerjilerinin sıralanmasışekildeki yöntem takip edilerek kolay hale getirilir. Orbitallerin elektronla doluş sırasını bulmak için okun yönü takip edilir.
  1s < 2s< 2p < 3s < 3p < 4s < 3d < 4p < 5s < 4d < 5p < 6s < 4f < 5d < 6p < …
  ~rumeysa~:) bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş