Orhan Gazi ve 1.Murat

Konu 'Tarih - İnkılap Tarihi 10. Sınıf' bölümünde nilüfer tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. nilüfer

nilüfer Üye

Beğenileri:
    399
    Ödül Puanları:
    16

Orhan Gazi ve 1.Murat zamanında devlet yönetimi konusunda yapılan çalışmalar ile ilgili bi bilgi bulamadım yardımcı olur musunuz?
    Şimdiden teşekkürler..
  2. hilly

hilly Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    1.711
    Ödül Puanları:
    113
    1.murat zamanı için bu

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

orhan gazi

Müslüman Türkler Avrupa'ya ilk defa Orhan Bey zamaninda geçmislerdir. Istanbul'un Anadolu yakasi tamamen Orhan Bey zamaninda Osmanli topraklarina katilmistir.

Yeni fethedilen hiristiyan topraklarinda yasayan yerli hiristiyan halktan Osmanli hayranligi, yeni fetihleri de kolaylastirmistir.Zamaninda fethedilen yerler :1326'da Bursa, 1329'da Iznik, 1337'de Gemlik'i fethetti ve Bizanslilara kary Palekanon(Maltepe) zaferini kazandi. 1345'de Karasi Beyligi ilhak edildi. 1354'de Ankara ve Gelibolu feihedildi.Orhan Gazi 1360 senesinde 79 yasinda vefat etmistir
    nilüfer bunu beğendi.
  3. nilüfer

nilüfer Üye

Beğenileri:
    399
    Ödül Puanları:
    16
    Sağol canım ama buldum sonunda..:D

Orhangazi:
    Orhan Gazi Osmanlı Beyliği'ni yeni yasalar ve düzenlemeler sayesinde devlet yapmıştır. Sultan unvanı ilk kez Orhan Gazi zamanında kullanılmıştır. İlk kez vezirlik teşkilatı kurulmuştur. İlk kadı ve subaşı atamaları bu dönemde yapılmıştır. Sancaklara kadılar gönderilmiştir. Divan Örgütü kurulmuştur. Vakıf sistemi, adli teşkilat kurulmuştur. İlk gümüş para "akçe" bastırılmıştır.

1.Murat:
    Bursa kadılığı, ordu kadılığı ile birleştirildi.İlk defa kadıasker müessesesi doğdu.Lala Şahin Bey'e asker ve ordunun tertibi, savaş araçlarının sağlanması için "beylerbeyilik" görevi verildi...

Bu kadar buldum ama olsun...
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş