Oruç Ömrü Uzatıyor.

Konu 'Sağlık Dersi' bölümünde Fnd.Mmsgl tarafından paylaşıldı.

 1. Fnd.Mmsgl

  Fnd.Mmsgl Üye

  Katılım:
  12 Haziran 2011
  Mesajlar:
  338
  Beğenileri:
  122
  Ödül Puanları:
  0

  Açlık, aslında tüm canlılarda ve bununla birlikte insanlarda da ciddi bir stres faktörüdür. Burada stresi açıklamak gerekir.


  Stres nedir?  Stres; fiziksel, biyolojik ya da kimyasal, kimi zaman da psikolojik zararlı faktörlerin vücutta oluşturduğu bir takım biyolojik yanıtlardır.
  Organizma ya da vücut, temelde stres oluşturan zararlı uyarana karşı güçlü bir cevap vermeye çalışır. Stres oluşturan faktöre vücudun yanıt verme potansiyeli ne kadar güçlü ise, canlının ya da insanın hayatta kalımı ve ömrü o kadar uzun olur. Diğer bir ifadeyle strese karşı verilecek yanıt ne kadar güçlü ise hayatta kalım da o kadar fazladır.

  Pek çok canlı ile birlikte insanlar üzerinde de yapılan araştırmalar, açlık ya da oruç gibi kalori alımının kısıtlanmasının pek çok canlı türünde ömrü uzattığı, insanlarda ise damar sertliğine, kanserlere ve Alzheimer gibi pek çok hastalığa zemin hazırlayan serbest oksijen radikali yapımını baskıladığı saptanmıştır. Diğer bir ifade ile periyodik açlık ya da benzer şekilde oruç; vücuda stres sinyali göndererek, vücudun daha sağlıklı olabilmesi için gerekli biyolojik yanıtın ortaya çıkmasına yol açmaktadır. Buna modern tıpta “Hormetik yanıt” adı verilmektedir.

  Evet, periyodik aç kalım ya da oruç, kalori kısıtlamasına benzer şekilde canlıların sağlıklı ömür sürelerini uzatmaktadır. Ancak burada ifade edilenler sağlıklı bireyler için geçerlidir. Kronik hastalığı olanlar ya da yaşlılarda, açlık gibi vücutta stres oluşturan sinyallere güçlü yanıtlar verilemez ve bu kişiler stres nedeni ile sağlığını daha fazla kaybedebilirler.

  Kalori kısıtlaması sağlıklı canlılar için yaşlanma geciktirici bir uyarandır. Bir de vücutta kalori kısıtlaması sinyali oluşumuna yol açan gıda faktörleri de, hayatta kalım ve sağlık için önemlidir.
  Bunların başında üzüm çekirdeği ekstresi bulunur. Özellikle üzüm çekirdeği ekstresinden izole edile proantosiyanidinler çok güçlü birer anti-oksidandırlar.  Bu güçlü anti-oksidanlar kalp ve damar sağlığının korunmasına yardımcı olurlar. Ayrıca doğal bir mineral olan krom insülin direncini azaltarak hem açlık ataklarının azalmasını hem de kalp ve damarların yüksek şekerden zarar görmesinin engellenmesine yardımcı olur. Özellikle kırmızı etten veya kolesterolden yüksek beslenildiği zaman, kalp ve damar sağlığının korunması için krom ve üzüm çekirdeği ekstresi içeren ve ülkemizde Sağlık Bakanlığı onaylı tek tablet olan Exodex kullanılabilir. Exodex tablet, kilo alımı ile ortaya çıkan ve kalp-damar hastalıklarına, erken yaşlanmaya, şeker hastalığına yol açan metabolik sendromda çok etkili doğal bir tablettir.

  Özellikle ramazan ayında iftar ya da sahurda aşırı gıda tüketimi, orucun faydasının ortadan kalmasına yol açabilir.
  Bu dönemde kan şekerinin aşırı düşmesinin engellenmesi ya da iftarda fazla besin alınmasının ortaya çıkardığı risklerden korunmak için Exodex tablet, uzmanlar tarafından önerilmektedir.

  Sonuç olarak ramazanda da az ve öz beslenme; yani modern tıbbın değimi ile ‘optimum nutrisyon’ sağlığı koruyacak temel metoddur.
  Red bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş