OSMANLI DEVLT.nasıl uzun yıllar yasayabılmıstır

Konu 'Tarih - İnkılap Tarihi 10. Sınıf' bölümünde xdream tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. xdream

  xdream Üye

  Katılım:
  27 Eylül 2009
  Mesajlar:
  13
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  acıl lazımm bilen arkadaslar lutfen yazssın ne kadar bılıyorlarsa da olsun
 2. fulyag

  fulyag Üye

  Katılım:
  5 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  29
  Beğenileri:
  12
  Ödül Puanları:
  0
  1299 yılında Osman Bey tarafından kurulan Osmanlı Devleti, 600 yıl gibi uzun bir süre yaşadı. Osmanlı İmparatorluğu’nun sınırları Asya’dan Avrupa’ya ve Afrika’ya kadar çok geniş bir alanı kaplıyordu… İmparatorluğun sınırları içerisinde çok çeşitli milletler (Türk, Arap, Çerkez, Kürt, Boşnak, Sırp, Ermeni, Yahudi, Bulgar…) yaşıyordu.
  Osmanlı İmparatorluğu tarihte en uzun yaşayan imparatorluklardan biriydi. Tarihçilerin söylediğine göre; Osmanlı’nın uzun süre yaşamasının en önemli sebeplerinden biri Devletin “Adalet sistemiydi.” Çünkü; Osmanlı Devleti, işgal ettiği şehirlerin, ülkelerin halklarının dini görüşlerine, gelenek ve göreneklerine karışmıyor, o ülke ve şehirlerin kalkınması ve imarı için ne gerekiyorsa yapıyordu…


  Sizce neden diğer Türk Devletleri 50, 100 hadi en fazla 150 yıl yaşadı da Osmanlı Devleti 700 yıl gibi uzun bir süre yaşamıştır. Çünkü Osmanlı Devletinin kuruluş ilkesi "Türklüğün Hoşgörüsü, İslamiyetin Adaleti" dir. Yani her gittiği yerde insanlara eşit davranır; dinlerine ,gelenek ve göreneklerine karışmazdı. Bu yüzden Osmanlı devleti 700 yıla yakın bir sene kadar yaşamıştır. Mesela Moğollara bakacak olursak Moğollar çok güçlü bir devletti ancak Moğollar sürekli önüne geleni öldürüyordu. Sonucunda o güçlü devleti 4 torunu paylaştı, ülke 4 parçaya ayrıldı. Bir süre sonra ise bu devletler yıkıldı.
 3. hilly

  hilly Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  15 Şubat 2009
  Mesajlar:
  1.548
  Beğenileri:
  1.711
  Ödül Puanları:
  113
  konu çözülmüştür kilit
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş