osmanlıda ekonomik yöntemi nasıldır

Konu 'Tarih - İnkılap Tarihi 11. Sınıf' bölümünde yalnızgül tarafından paylaşıldı.

1. yalnızgül

yalnızgül Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1

:rolleyes::confused::p
  2. ~~Özge~~

~~Özge~~ Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    1.697
    Ödül Puanları:
    36
    başlığını yanlış yazdın galiba tam olarak ne soruyorsun?osmanlı ekonomisini mi?
  3. yalnızgül

yalnızgül Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    osmanlıda ekonomik yöntem başlığı doğru açtım
  4. S. Moderatör Uğur

S. Moderatör Uğur Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    6.155
    Ödül Puanları:
    36
    buna bi bak beLki yardımcı oLabiLir..!!

osmanlı da üretim çok büyük ölçüde tarıma dayalı yapılmaktaydı.sanayisi gelişmemişti.tbuna karşılık osmanlı devletinin son 50-60 yıllarında yabancılar sayesinde ticaret,bankaclık ve ulaştırma gelişmiştir.fakat bu kesimler büyük ölçüde azınlık ve yabancı sermaye egemenliğindedir.
    17. ve 18.yüzyıllarda batıdaki sanayi devrimi,batıdaki üretim anlayışını değiştirdi.kas gücü ile yapılan tarımdan makinalar ile yapılan tarıma geçildi.ama osmanlı devleti bu makinalaşmayı yakalayamadı.batıda kitle üretim yaygınlaştı ama osmanlı da hala kas gücüyle üretim yapılıyordu,böylece osmanlı devleti geride kaldı.
    osmanlı devleti nin üretim yapısında etnik bir iş bölümü vardır.sanayi sektöründe ve hizmetlerde yabancılar ve azınlıklar,tarım sektöründe ise müslüman türk halkı görev alıyordu.
    sanayi sektöründe katma değer daha yüksek olduğu için dolayısıyla kar ve sermaye birikimi daha çoktur,tarımın isekdvsi düşük olduğu için kar ve sermaye birikimi yoktur.
    osmanlı devleti nin sanayileşememesinin sebebi,paranın azınlıklar ile yabancıların elinde bulunmasıdır.yerli azınlıklar ve yabancılar yönetimde rol almadıklarını düşündükleri için çekinik kalmışlar ve sanayi devrimine girmemişlerdir.

Sayfayı Paylaş