ÖSS İle İlgili En Çok Merak Edilenler

Konu 'YGS - LYS Destek' bölümünde karamelek tarafından paylaşıldı.

1. karamelek

karamelek Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    458
    Ödül Puanları:
    36

ÖSS ile ilgili sorulara verilen cevaplar bir arada toplanmıştır. Yararlı olması dileğiyle…

SORU : Düz liseliler iki yıllık meslek yüksekokullarından hangi bölümleri tercih edebilir? Teşekkürler.

CEVAP : Değerli üyemiz, iki yıllık bölümlere öncelikle meslek liselerinin ilgili bölümlerinin öğrencileri sınavsız geçişle yerleştirilecektir. Onlardan geriye kalan kontenjanlara y-öss puanları ile öğrenci yerleştirilecektir.2006 ÖSS kılavuzunda (sayfa 36-42 arası) tablo 3C’ yi incelemenizi öneririm. Başarılar diliyorum. Selamlar.

SORU: Merhaba ben ilerde Türkçe öğretmeni olmak istiyorum ama sözelle alıyor sözelde başarısızlar olduğu için gitmek istemiyorum sayısala gidip sözelden tercih yapınca puan düşüyor mu?

CEVAP: Türkçe öğretmenliği sözelden ve eşit ağırlıktan öğrenci alıyor. Sözele gitmek istemiyorsanız eşit ağırlık bölümünde okuyabilirsiniz. Okulunuzdaki rehberlik öğretmeni ile ayrıntılı bir görüşme yapmanız yararınıza olabilir. Selamlar.

SORU: Öğrenciler tercihlerini geçen yılın puanlarına göre mi yapacaklar. Puanlar ne kadar artabilir. Puan artışı her okul için aynı oranda mı olacak.Teşekkürler.

CEVAP: Öğrenciler tercihlerini geçen yılın puanlarına göre yaparlarsa yanılabilirler. Bu nedenle en sağlıklı tercih yüzdelik dilime göre yapılan tercihtir. Puan artışı konusunda net bir şey söylemek mümkün değil. Selamlar.

SORU: Merhabalar okul birincisi belirlenirken not ortalamasını biri yıl sonunda 5.00 diğeri yükseltmelerle 5.00 yaparsa hangisi seçilir.

CEVAP: Okul birinciliği Haziran ayı içerisinde belirleniyor ve ÖSYM’ye bildiriliyor. Ortalama yükseltme sınavı ağustosta yapılacak. Ağustos’taki yükseltmeler sonucunda birinci olsanız dahi bu işinize yaramayacaktır. Çünkü ÖSYM yerleştirmesini yapmış olacaktır. Okul birinciliği hakkı mezun olunan yıl kullanıldığı içinde Ağustos’ta elde edilen birincilik bir anlam ifade etmeyecektir. Selamlar.

SORU: Sınav tercihlerinde nelere dikkat edilmeli? Tercihler nasıl yapılmalı? Teşekkürler

CEVAP: Tercihlerde puan sıralamasından daha çok başarı sırası yada yüzdelik dilime göre sıralama yapılmalı. Selamlar.

SORU: ÖSS’nin birinci kısmındaki Türkçe sorularının katsayısı 2.kez değiştirildi mi? Değiştiyse katsayı kaç oldu?

CEVAP: Değerli üyemiz, katsayı değişikliği olmadı.Türkçe soruları standart puanının çarpılacağı katsayı 2006 ÖSS kılavuzunda belirtildiği gibidir. Selamlar.

SORU: Sınavdan bir hafta önce neler yapmalı nelere dikkat etmeli

CEVAP: Değerli üyemiz, sınavdan 1 hafta önce en çok dikkat edilmesi gereken şey yeni yaşantılara girmemek olmalıdır. Alışılmış yaşantınızdan farklı bir şeyler yaşamamaya özen gösterin. Sınava 2 gün kalasıya kadar deneme sınavı çözebilir ve yapamadığınız soruların konularına bakabilirsiniz. Sınava 2 gün kala tüm ders çalışmalarınızı bırakın ve dinlenmeye çalışın. Doğa yürüyüşleri yapın, temiz hava alın. Bütün bunlardan sonrada sınava girin ve gerçek performansınızı gösterin. Başarılar diliyorum. Selamlar.

SORU: Selam…bir SORUm daha olacak. Say1’de kimya öğretmenliği istiyorum ama meslek liseleri ve bazı liseler sadece 1.bölümden den tercih yapacakları için önceki senelere göre say1 ile alınan bölümlerde puan artışı bekleniyor mu?Şu anda puanım yetiyor ama eğer puan artışı olursa açıkta kalma ihtimalim çok yüksek olacak böylece…ne önerirsiniz? Bir de öğretmen lisesinde değilim onlardan size sıra gelmez verilen ek puanlardan dolayı diyorlar. Şimdiden çok teşekkür ederim.

CEVAP: Değerli üyemiz, kimya öğretmeliği için hem meslek lisesinin kimya bölümü mezunlarına hem de Anadolu Öğretmen Lisesi mezunlarına ek puan verilmekte. Ek puan veriliyor olması sizin oraya giremeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Gerekli puanı alan herkes yerleşecektir. Ancak puanının yükselip yükselmeyeceği konusunda bir şey söylemek şu an imkansız. Sizin yapmanız gereken şey elinizden gelenin en iyisini yapmak ve sınavda gerçek performansınızı ortaya koymak olmalıdır. Başarılar diliyorum. Selamlar.

SORU: Merhaba, bu sene orta öğretim basarı puanı tercih yapınca değişikliğe uğrar mı? Yani ben bir yeri tercih yaptım ama yerleşemedim bu puan gene aynımı kalır yoksa düşer mi? Şimdiden tşk ederim vereceğiniz cevaba.

CEVAP: Değerli üyemiz, bu yıl bir yeri tercih eder ve kazanırsanız. Kayıt yaptırsanız da yaptırmasanız da sonraki yıl AOBP’niz yarıya düşer. Ancak bu yıl kazanamazsanız sonraki yıl herhangi bir kayba uğramazsınız. Selamlar.

SORU: Sosyal bilimler alanından hangi meslek alanını seçerim?

CEVAP: Değerli üyemiz, sosyal bilimler alanından mezun olan bir öğrenci söz1 ve söz 2 puanları ile öğrenci alan bölümlerinin tamamını yazabilirler. Ayrıca ortak alandan; EA 1 ve EA 2, Say 1 ve Dil puanıyla alan bölümleri de yazabilirler. Ayrıntılı bilgi için 2006 ÖSS kılavuzunun 26. sayfasını incelemen gerekmekte. Kolaylıklar ve başarılar diliyorum.

SORU: Acaba yeni açılan üniversitelerin kontenjanları bu yıl ki tercih kılavuzunda yer alacak mı öğrenebilirmiyim?

CEVAP: ÖSYM Başkanı yeni üniversitelere yeni bölüm açılmadığını, mevcut üniversitelerin bazı fakülte ve yüksek okullarının yeni kurulan üniversitelere bağlandığını açıklamıştı. Bu bilgiden hareketle okul bilgileri güncellenmiş halde 2006 ÖSYS tercih kılavuzunda yer alacaktır. Selamlar.

SORU: Merhaba hocam; ÖSS puanlamasında katsayılar ve her SORUnun karşılığı olan puan arasındaki fark nedir açıklayabilir mi siniz?

CEVAP: Değerli üyemiz, 2006 ÖSS kılavuzunda da belirtilen katsayılar, sınav olduktan sonra ilgili testten yapmış olduğun net sayının o testin Türkiye ortalaması ile girdiği bir takım istatistiksel işlemden sonra bulunan standart puanların çarpılacağı katsayılardır. Yani standart puanların (Türkçe, sos1,fen1…..)Çarpılacağı katsayıları biz biliyoruz. Ama standart puanlar sınavdan sonra ortaya çıkacak. Sonuç olarak bizim şu anda hesapladığımız 2006 ÖSS puanı aslında yaklaşık diye tahmin ettiğimiz puanlardır. Gerçek puanlama sınavdan sonra yapılacaktır. Biraz karışık gibi duruyor ama umarım anlatabilmişimdir. Selamlar.

SORU: İşletme istiyorum ama iş bulamayacağımı söylüyorlar ne yapabilirim?

CEVAP: Değerli üyemiz, işi, ne üniversite nede bitirdiğiniz bölüm bulur. İşi siz bulursunuz. Okulda geçireceğiniz süreci iyi değerlendirirseniz ( yabancı dil, bilgisayar ,iyi bir yerde staj çalışması, sosyal ilişkiler vs.) İşletmeden mezun olduktan sonra iş bulamamanız imkansıza yakındır. Selamlar.

SORU: Kılavuzu incelediğimde öğrencilerin 1 . aşamayı geçtiklerinde tercih edebildikleri yerleri yüksek okullar olarak biliyordum. Ancak kılavuzda acil yardım ve afet yönetimi sayısal 1 ve 4 yıllık olarak görülüyor. Bu konuda nasıl bir puanlama yapılıyor.

CEVAP: Değerli üyemiz, sizinde dediğiniz gibi 1. Bölüm puanlarıyla daha çok (2 yada 4 yıllık)yüksek okullar tercih edilebiliyor. Ancak bunun yanı sıra yüksek okul olmayan bölümlerde var. Mesela sizin dediğiniz afet yönetimi, kimya öğretmenliği, bilgisayar öğretmenlikleri vb. Gibi bölümlerde 1. Bölüm puanlarıyla alınıyor. Burada dikkate değer olan sözü edilen bölümlere meslek liselerinin ilgili bölümlerinden mezun olanlar ek puanla, düz liseler normal puanla yerleşebiliyorlar. Selamlar.

SORU: Yetenek sınavları hakkında bilgi verir misiniz?

CEVAP: Değerli üyemiz, özel yetenek sınavlarına girmeyi düşündüğünüz bölümün açıklayacağı taban puanı almanız durumunda müracaat edeceksiniz. Eğer güzel sanatlar lisesi yada düz liselerin güzel sanatlar bölümü mezunu iseniz en az 160 puan, bunların dışında bir okuldan yada alandan mezunsanız 185 puandan yüksek almanız gerekmektedir. Özel yetenek sınavının içeriği konusunda da özel yetenek sınavı ile öğrenci alan herhangi bir okulundan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

SORU: Merhabalar. Anaokulu öğretmenliğini sadece meslek lisesi mezunları mı yazabiliyor? Düz liseden birisi anaokulu öğretmenliği yazdığı zaman puan kaybına uğruyor mu?

CEVAP: Değerli üyemiz, anaokulu öğretmenliklerini meslek liselerinin ilgili bölüm mezunları yazabileceği gibi düz lise çıkışlı adaylarda yazabileceklerdir. Her hangi bir puan düşümü söz konusu değildir. Selamlar.

SORU: ÖSS tercih formlarının doldurulmasında dikkat edilmesi gereken konular nelerdir?

CEVAP: Değerli üyemiz, bu yıl ÖSS sisteminde büyük bir değişiklik yapıldı. Geçen yıllarda puanlardan yola çıkarak da tercih yapılabiliyordu ama esas tercihleri biz yüzdelik dilimlere göre yapıyorduk. Bu yıl sadece yüzdelik dilimlerden yola çıkarak tercih yapacağız. Bence en önemli konu bu. Selamlar.

SORU: İki sorum olacak;

1- ÖSS de okul birincisine diploma notu beş olmasa da 80 puan gelir mi?

2- Eğer o yıl 80 puan gelirse bir sonraki yılda aynı puan gelir mi yani ünv.kazanamazsa ve diploma notu da beşin altında ise bir sonraki yıl yine 80 puan gelir mi? Teşekkürler…

CEVAP: Değerli üyemiz, eğer bir öğrenci okul birincisi olursa diploma notuna bakılmaksızın 80 puanı alır. Çünkü obp hesaplanırken diploma notu en yüksek olan 100 en düşük olan 50 olacak şekilde belirlenir diyor. Daha sonrada sizinde bildiğiniz gibi obp okulun ÖSS ortalamasıyla ağırlıklandırılarak AOBP bulunuyor. Okul birinciliği, o yıl o okuldan mezun olan öğrenciler içinde en yüksek diploma notu olan kişi anlamına geldiği için her yıl 80 puanı alacağı anlamına da gelir. Selamlar.

SORU: Merhaba hocam. Ben bu sene özel yetenek sınavına gireceğim. (müzik öğretmenliği) bunun için en az 185 almam gerekiyormuş. Bu 185 puan benim kendi alanım olan eşit ağırlık puanımdan mı almam gerekiyor yoksa alanım dışı (sayısal, sözel) alsam da olur mu? Yani yetenek sınavına girmem için eşit ağırlık puanından 185 almak zorunda mıyım? Diğer alanlardan da alsam fark eder mi? SORUmu cevaplandırırsanız çok sevinirim.

CEVAP: Değerli üyemiz, herhangi bir puan türünde 185 puan almak yeterlidir.selamlar ve başarılar.

SORU: Alan dışında tercih yapılırsa kaç puan düşüyor okul kaç puan veriyor

CEVAP:Değerli üyemiz, alan içi tercih yaparsanız AOBP katsayınız 0,8 alan dışı tercih yaparsanız katsayınız 0,3 olacak.sonuç olarak en başarılı öğrencide yani diploma notu 5.00 olan bir öğrenci alan içi tercih yaparsa AOBP den en fazla 80 puan, alan dışı tercih yaparsa 30 puan alacaktır. Arada 50 puanlık bir fark oluşmaktadır. Alacağınız diploma notu ve mezun olduğunuz/olacağınız okulun o yılki ÖSS ortalaması gibi değişkenlere göre alacağınız puan belirlenecektir. Okuldan alacağınız puan alan içi tercihlerde 40 ila 80 arasında, alan dışı tercihlerde 15 ila 30 arasında değişebilir. Selamlar.

SORU: Düz Lise öğrencileri Okul öncesi öğrt.yazarsa Aobp’leri nasıl olacak?

CEVAP: Değerli üyemiz, okul öncesi öğretmenliği düz liselerin tm,fen ve sos. Mezunlarının ortak alanı olduğu için ea 1 puanıyla öğrenci alacaktır. Düz liselerin yukarıda saydığım bölümlerinden herhangi birinden mezun bir kişi yeterli EA1 puanını alırsa AOBP de herhangi bir eksilme olmaksızın yerleşebilir. Selamlar.

SORU: Merhaba. Yüzdelik dilimim mantığı nedir? Sözgelimi geçen yıl %3’lük dilime giren bir öğrencinin Türkiye sıralaması nasıl olur? Yüzdelik dilimi nasıl formülize edebiliriz? Saygılarımla.

CEVAP: Değerli üyemiz, 185 puanı geçen toplam öğrenci sayısını 100 sayısına bölüyoruz.çıkan sayı %1 e giren öğrenci sayısını veriyor.diyelim ki bir ÖSS de (ea-say-söz herhangi biri için) 185 barajını aşan 750000 kişi olsun.100 e böldüğümüzde %1 e 7500 kişi girmektedir.sorduğunuz % 3 ise 7500*3=22500 yapar.yani 22500. Kişi %3 lük dilimin son kişisidir. Sanırım anlaşılmıştır. Selamlar.

SORU: Tercih dönemi yaklaştıkça endişem artıyor,öğrencilere yanlış bir tercih listesi hazırlamaktan. Bu süreçte tek alternatif 2005 taban puanımı olacak yada ÖSYM bir puan dönüştürmesi yapar mı? Ne yapmalıyım?

CEVAP: Değerli üyemiz, en sağlıklı tercihi yüzdelik dilime göre yapabiliriz. Puanlar her zaman yanıltıcı olmuştur. Öğrencinin yazmayı düşündüğü programa 2005 de kaçıncı sıradaki aday girmiş ve 2006 ÖSS de bizim öğrencimiz kaçıncı sırada yer alıyor. Bu ikisi mukayese edilerek sağlıklı tercih yapılabilir. Selamlar.

SORU: Ben geçen seneki fakültelerin taban puanlarının değişip değişmeyeceğini soracaktım. Aksi taktirde bu puanlarımla biraz zor. Sağolun.

CEVAP: Değerli üyemiz, ÖSS puanının hesaplanması değişmiştir. Bu nedenle geçen yılki puanların bu yıl için bir anlamı yoktur. Anlamlı olan geçen yılki yüzdelik dilimlerdir. Bu nedenle tercihlerde yüzdelik dilimlere göre yapılacaktır. Gerek yüzdelik dilimleri gerekse de okul puanlarını bu yıl ÖSS sınavına giren sizler belirleyecektir. Selamlar.

SORU: Merhabalar. * obp ile aobp arasında ne tür bir ilişki var. *Okul ortalaması 4 olan bir okul düşünelim. Diploma notu okul ortalamasının altında olan bir öğrencinin aobp’si,düşük gelir mi?(mesela diploma notu 3.8 ile 4.1 olan öğr. Çok fark edermi) *Düz lise/Ea’dan mezun olan birisinin spor akademisine başvurabilmesi için kaç puan alması gerekir. *Spor alanından mezun olan öğrenci Spor akademisi yazarken ek puan alır mı. *

CEVAP: Değerli üyemiz, obp diploma notlarınızın en yükseği 100 en düşüğü 50 olacak şekilde belirlenerek diğer diploma notlarının da 50 ile yüz arasında orantılı bir biçimde dağıtılmasıyla bulunan puandır. Aobp ise obp’lerin okulunuzun o yıl mezun olan öğrencilerin girdiği sınavda aldıkları ÖSS puanlarının aritmetik ortalaması ile şekillenerek yine 50 ile 100 arasında yeniden anlamlandırılmasıyla bulunan puandır. Okulun ÖSS ortalaması ne kadar yüksekse o öğrencilerin alacakları aobp de o kadar yüksek olur. Bulunan (50 ile 100 arasındaki)sayı alan içi tercihte 0,8 alan dışı tercihte 0,3 katsayısı ile çarpılarak yerleştirme ÖSS puanınız bulunacaktır. Düz lise EA mezunu olanlar spor akademisine başvurmak için ÖSS’den 185 puan ve üstü alması gerekmektedir. Spor alanından mezun öğrenciler spor akademisine girerken sadece 160 puan alarak müracaat edebilmektedirler. Genel bilgi vermeye çalıştım. Daha ayrıntılı cevap almak için bir rehberlik öğretmeni ile karşılıklı görüşmenizi öneririm. Selamlar.

SORU: Sayısal çıkışlı bir öğrenci eşit ağırlıktan tercih yaparsa eşit ağırlık-1 puanı say-1 katsayılarıyla mı ea-1 katsayılarına göre mi hesaplanacak?

CEVAP: Değerli üyemiz, hangi alandan tercih yaparsanız o alanın katsayıları ile puanınız hesaplanacaktır. Dolayısı ile ea1 den tercih yapacaksanız katsayınız ea 1 in katsayıları olacaktır. Selamlar.

SORU: Lise Fen bölümü öğrencisi YDS girebilir mi? ÖSS-Dil puanının hesaplanmasında katsayı ne olur?

CEVAP: Dil bölümü dışından bir alanla mezun bir öğrenci y.dil sınavına girebilir tabi ki. Ancak dil bölümü mezunu değilse alan dışı tercih olacağından yerleşmek çok da kolay olmayacaktır. ÖSS dil yerleştirme puanı hesaplanırken aobp alan dışıların katsayısı olan 0,3 ile çarpılacaktır.
  2. 2αн!_∂3

2αн!_∂3 Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    454
    Ödül Puanları:
    36
    Gizem 'cim paylaşım için sağol ..
  3. ceylan

ceylan Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    16
    paylasım için tesekkürler..
  4. (¯`•вєуαz мєℓєк•´¯)

(¯`•вєуαz мєℓєк•´¯) Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    310
    Ödül Puanları:
    36
  5. karamelek

karamelek Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    458
    Ödül Puanları:
    36
    önemli değil arkadaşlar
  6. ROCK MERVE

ROCK MERVE Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    güzeL payLaşım emeğine sağLık
  7. pilli bebek

pilli bebek Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    paylaşım için tskler emeğine sağlık...
  8. axi_sey

axi_sey Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    6
    SORU: İki sorum olacak;

1- ÖSS de okul birincisine diploma notu beş olmasa da 80 puan gelir mi?

2- Eğer o yıl 80 puan gelirse bir sonraki yılda aynı puan gelir mi yani ünv.kazanamazsa ve diploma notu da beşin altında ise bir sonraki yıl yine 80 puan gelir mi? Teşekkürler…

CEVAP: Değerli üyemiz, eğer bir öğrenci okul birincisi olursa diploma notuna bakılmaksızın 80 puanı alır. Çünkü obp hesaplanırken diploma notu en yüksek olan 100 en düşük olan 50 olacak şekilde belirlenir diyor. Daha sonrada sizinde bildiğiniz gibi obp okulun ÖSS ortalamasıyla ağırlıklandırılarak AOBP bulunuyor. Okul birinciliği, o yıl o okuldan mezun olan öğrenciler içinde en yüksek diploma notu olan kişi anlamına geldiği için her yıl 80 puanı alacağı anlamına da gelir. Selamlar anlamadıgım şimdi ben bu yıl okul birincisi oldugumda 80 puan mı almış olucagım ?
  9. Persephone

Persephone Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    492
    Ödül Puanları:
    83
    hep aynı sorular ama napalım sistem kafamızı karıştırdı :(
  10. ttlm

ttlm Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    selamlarr..
    sözelciyim ben.. sözel alandan bir bölüm istiyorum.. saçma olacak belki ama pek bilgim de yok..kusura bakmayın..325 gibi bir puan almam gerekli...
    benm matematiğim fenim pek iyi degil.. onlara pek el atmasam da böyle bir puana erişebilir miyim...daha çok hangi derslere ağırlık vermeliyim..ne dersinz .. tesekur ederm..

Sayfayı Paylaş