ÖSYM Açık Uçlu Klasik Sınav Yapacak

Konu 'Güncel Haberler' bölümünde Toгgαи tarafından paylaşıldı.

 1. Toгgαи

  Toгgαи Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  25 Ekim 2007
  Mesajlar:
  4.730
  Beğenileri:
  1.813
  Ödül Puanları:
  38

  ÖSYM , bugüne kadar birçok sınavda kopya iddiaları ile karşı karşıya kalmıştır. Her ne hikmetse, ÖSYM ne kadar önlem almaya çalıştıysa da kopya olayını tam olarak engelleyemedi. Bunun üzerine ÖSYM, yeni sınav modeline geçmeye karar verdi. ÖSYM yeni sisteme geçiyor: Sınavlarda test usulü yerine kopyaya karşı daha etkili “açık uçlu soru” dönemine hazırlıklı olun. ÖSYM, sınavlarda açık uçlu sorular ; bir diğer deyişle klasik yazılı cevaplardan oluşacak sorular soracak.

  Test usulü sınavların öğrencilerin yeteneğini sınırladığı ve kopyaya imkan tanıdığı eleştirileri,alternatif sınav arayışını hızlandırdı.

  ÖSYM Başkanı Prof.Dr. Ali Demir, Londra’da Pearson Ölçme Merkezi’yle sınav sistemi geliştirmek için anlaşmaya vardı. Yeni sistemde doğru şık yerine yazılı cevap istenecek.


  Sabah’ın manşetinde yer alan habere göre ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, Londra’da, 70′den fazla ülkede hizmet veren Pearson Uluslararası Ölçme Merkezi ile Türkiye’deki sınavteknolojileri ve yöntemlerini daha da geliştirecek üç konuda ön anlaşma yaptı. İki kurum ilk aşamada ortak bir taslak hazırlayacak.

  Prof. Demir, bu sistemle kopyanın önüne geçebileceklerini söyledi. Açık uçlu soru sisteminde klasik yazılı sınav yapılıyor, yanıtlar da özel bir bilgisayar programıyla merkezi olarak değerlendiriliyor.
  ÖSYM açık uçlu soru yeni sınav sistemi , ÖSYM sınavlarda klasik sorular soracak.


  21 Ekim 2012
 2. Lethe

  Lethe Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  12 Nisan 2010
  Mesajlar:
  8.551
  Beğenileri:
  8.202
  Ödül Puanları:
  113
  Son derece saçma.
  Ki yıllardır söyleniyor.
  Pratiğe geçeceğini sanmıyorum. ​
 3. okyanasuya

  okyanasuya Üye

  Katılım:
  25 Aralık 2011
  Mesajlar:
  347
  Beğenileri:
  29
  Ödül Puanları:
  0
  Olacak iş değil çok zor imkansız gibi birşey

Sayfayı Paylaş