ÖSYM Artık Bu Sınavları Yapmayacak

Konu 'Güncel Haberler' bölümünde Moderatör Barış tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Barış

  Moderatör Barış Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

  Katılım:
  7 Eylül 2011
  Mesajlar:
  2.587
  Beğenileri:
  1.459
  Ödül Puanları:
  113

  Diğer yabancı dil bilgisi seviye belirleme sınavları (ÜDS/KPDS vb.) ise yapılmayacak. İçeriğinde yabancı dil bilgisi yeterliliğin ölçülmesi için, yabancı dil sorularının yer aldığı sınavlar (KPSS, TUS, DUS vb.) için de YDS yeterli olacak.

  ÖSYM, bu yıldan itibaren yabancı dil bilgisi seviyesini belirlemeye yönelik olarak sadece Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Sınavı (YDS) yapacak. Diğer yabancı dil bilgisi seviye belirleme sınavları (ÜDS/KPDS vb.) ise yapılmayacak.
  ÖSYM’den yapılan açıklamada, Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin Resmi Gazete'de yayımlandığı anımsatılarak, Yönetmelik gereği; ÖSYM tarafından bazı dillerde yılda iki kez olmak üzere YDS yapılacağı ve sınavın ilk uygulamasının 7 Nisan tarihinde gerçekleştirilmesinin planlandığı aktarıldı.

  Ayrıca açıklamada şu ifadelere yer verildi:

  “ÖSYM tarafından uygulanan ve içeriğinde yabancı dil sorusu/testi bulunan sınavlarda yabancı dil sorusu/testi bulunmayacak, bu adayların sınav sonuçlarının değerlendirilmesinde YDS’den alacakları puanlar kullanılacaktır.

  2013 yılından itibaren ÖSYM tarafından yapılan KPSS, TUS, DUS vb. sınav ve yerleştirme işlemleri ile ÜDS/KPDS sonuçlarını kullanan diğer kamu/özel kurum ve kuruluşların sınav/yerleştirme işlemlerine katılacak adayların, yabancı dil yeterliğinin belirlenmesi için 7 Nisan 2013 tarihinde yapılması planlanan YDS’ye katılmaları yararlarına olacaktır.”

  Anka
 2. kitapkurdu

  kitapkurdu MEDRESE Gerisi Vesvese. Özel Üye

  Katılım:
  30 Ekim 2008
  Mesajlar:
  4.278
  Beğenileri:
  1.583
  Ödül Puanları:
  113
  Peki LYS deki LYS5 ne olacak? Var mı yani?

Sayfayı Paylaş