ÖSYM Bu Yıl YGSde Rekora İmza Attı

Konu 'Güncel Haberler' bölümünde Moderatör Barış tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Barış

  Moderatör Barış Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

  Katılım:
  7 Eylül 2011
  Mesajlar:
  2.587
  Beğenileri:
  1.459
  Ödül Puanları:
  113

  İşte YGS'nin gizli şampiyonu ÖSYM'nin sınav performansınınayrıntıları...
  24 Mart'ta yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavına yaklaşık2 milyon aday girdi. Sınavdan sonra gözler ÖSYM'deydi.
  NASIL BU KADAR HIZLI OKUNDU
  ÖSYM Başkanı Ali Demir 1 Nisan sürprizi yaptı ve 8 gün sonra sınav sonuçlarını açıklandı. Merak edilen soru şu; "ne değişti de 20 günlük sınav okuma süresi nasıl 8 güne indirildi?" Başlıca sebebi sınav yoğunluğunun az olduğu Kasım-Aralık aylarında teknolojik alt yapının tamamen yenilenmesi.
  Sanal teknoloji ile sunucular değiştirildi. Veri depolama ve erişim güvenliği artırıldı.
  Bu sınavda yeni kalem, silgi ve optik formlar kullanıldı.
  ÖSYM Başkanı Ali Demir'e göre sınav gereçleri, kalem, silgi kalitesi daha da artırılmış olmasından dolayı optik okuma kolaylaştı. Kalemdeki karbon oranı, silgi ve kağıt kalitesi optik tarama hızını yüzde 40 etkiledi.
  KIRMIZI KUTULAR İŞİ KOLAYLAŞTIRDI
  Optik formların kırmızı kutularda toplanması iş yükünü azalttı. Karekod uygulaması ile optik forma daha kolay ulaşım sağlandı.
  24 SAAT MESAİ
  Sınavdan hemen sonra yoğun maraton başladı. Kurulan 3 ekip aralıksız 24 saat optik formları taradı. ÖSYM Başkanı Ali Demir, "optik okuma kapasitemizi yüzde 40 oranında artırdık ve bu çalışmaları eş zamanlı olarak gerçekleştirdik" dedi.
  Optik okuyucu sayısı 11'den 15'e, personel sayısı da 3 katına çıkarıldı. Optik yazılımlarının da yenilenmesi ile çarşamba günü tüm optik formlar okundu. Hem de 3'er kez kontrol edildi.
  ARALIKSIZ ÇALIŞTILAR
  Taramadan sonra sıra değerlendirmeye geldi. İkinci ekip aralıksız çalışarak netleri ve puanları hesapladı. Pazar akşamı tüm işlemler tamamlandı. Son kontrollerin ardındanpazartesi 16:00'da sınav sonucu açıklandı.
  ÖSYM'nin internet adresi sadece 1 saatte 1 milyon 250 bin tık aldı. Sanal sunucularla sistem kilitlenmeden tüm adaylar sonuçlarına ulaştı. Rekor hız ve yoğun mesai ile bu yılın gizli şampiyonu ÖSYM oldu. ÖSYM Başkanı Ali Demir bu çalışmalarından dolayı tüm personele teşekkür etti. - Aktifhaber

Sayfayı Paylaş