ÖSYM den öğrencilere mektup

Konu 'YGS - LYS Destek' bölümünde MiqRoBiotik tarafından paylaşıldı.

 1. MiqRoBiotik

  MiqRoBiotik Üye

  Katılım:
  20 Mart 2010
  Mesajlar:
  65
  Beğenileri:
  50
  Ödül Puanları:
  19

  Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ali Demir’in imzasıyla, öğrencilere e-posta ile Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS)’ndaki şifre iddiaları ile ilgili mektup gönderildi.
  Mektupta, 27 Mart günü yapılan YGS sonucunda, hak edenin hak ettiği üniversiteye yerleşebilmesi için gerekli ortamın hazırlandığı belirtildi. Uygulanan güvenlik tedbirlerinin, sınava giren pek çok kişi tarafından takdir edilmiş olmasına rağmen, bazıları tarafından sınav stresini artırıcı etken olarak karşılandığı aktarıldı.

  Sınav bittikten sonra tüm kamuoyu önünde bazı tartışmaların yaşanmaya başladığı hatırlatılarak, "Bu konudaki gerçekler tüm açıklığı ile aşağıdaki gibidir." ifadelerine yer verildi. Basına verilen soru kitapçığının, ÖSYM’nin hazırladığı master soru kitapçığı olması gerekirken, gereksiz yere master soru kitapçığından basitçe türetilmiş bir kitapçık olduğu belirtildi. Bu soru kitapçığının sınav bittikten sonra türetildiği ve sınava giren hiçbir adaya verilmediği için, hiçbir adaya üstünlük sağlanmasının söz konusu olmadığı aktarıldı. Mektupta, tüm adaylara verilen soru kitapçıklarında cevap seçeneklerinin dizilişi ile ilgili şu ifadelere yer verildi:

  "Tüm adaylara verilen soru kitapçıklarında, sorunun doğru cevap seçeneği rastgele biçimde değiştirilirken, diğer seçeneklerin yerleri de rastgele değiştirilmesi gerekirdi. Ancak geliştirilen yazılım çalıştırıldığında, her soru için rastgele verilmesi gereken değerler sehven sıralı olarak verildiğinden, oluşturulan soru kitapçıklarında bazı sorularda en büyük değerli seçeneğin hemen sağındaki seçeneğin doğru cevap olması durumu ortay çıkmıştır. Tüm sınav evrakı gibi soru kitapçıklarının da hazırlanması kapalı dönem olarak ifade edilen ve tüm dünyadan izole bir ortamda hazırlandığından, bu dizilişin ÖSYM çalışanları dahil dışarıdan herhangi biri tarafından bilinmesi imkansızdır. Bugüne kadar incelenen çok sayıda soru kitapçığından bu dizilişi fark ederek cevap seçeneğine yönelen tek bir adaya bile rastlanmamıştır. Sınavda adaylar tarafından kullanılan soru kitapçıklarının incelenmesi devam etmektedir. Ayrıca, tüm adayların ham puanları üzerinde yapılan istatistiksel değerlendirmeler sonucunda normal dışı hiçbir durum görülmemiştir."

  İstanbul-Eyüp bölgesinde sadece kız öğrencilerin sınava girdiği okullarla ilgili durumun, söz konusu bölgede sınava girme talebini karşılayacak yeterli kapasite olmadığından ve bölgeye yerleşimde kız öğrencilere öncelik verilmesi nedeniyle ortaya çıkan bir sonuç olduğu belirtildi. ÖSYM’nin bu yolla sınavda hiçbir adaya üstünlük sağlamasının söz konusu olmadığı kaydedildi.

  ÖSYM’nin mektubunda, "Bugüne kadar yapılan cevap kağıdı okumalarının sonuçları, geçtiğimiz yıl yapılan YGS sonuçları ile mukayese edildiğinde normal dışı bir durumun olmadığı ve sınavın adil ve doğru yapıldığı gerçeğini ortaya koymaktadır." denildi.

  ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, e-posta yoluyla öğrencilere gönderdiği mektupta, "Son günlerde sizlerin heyecan ve duyarlılığınızı harekete geçirmek üzere oluşturulan senaryoların hiç bir dayanağı yoktur." dedi.

  ÖSYM Başkanı Ali Demir’in, öğrencilere yönelik mektubunda, merkezin hak ve adalet ölçülerinde, modern çağın imkanlarını kullanarak bir sınav hazırladığı, yürüttüğü ve değerlendirmelerini tamamladığı kaydedildi. Tüm bu süreçte sınava girenleri rahatsız edecek hiçbir oluşumun söz konusu olmadığı belirtildi. Mektupta, şu ifadelere yer verildi:

  "Son günlerde sizlerin heyecan ve duyarlılığınızı harekete geçirmek üzere oluşturulan senaryoların hiçbir dayanağı yoktur. En kısa zamanda sonuçlar açıklanacak ve sizler hem sınav sonuçlarınızı öğrenebilecek hem de cevap kağıtlarınızı ve kendinize ait cevap anahtarınızı internet sitemizden görebileceksiniz. Tam bir güven ve sükunet içinde Haziran ayında yapılacak olan Lisans Yerleştirme Sınavlarına hazırlanmanızı ve hiçbir yönlendirmeye izin vermeden sadece bilginiz ile hayatınızı şekillendirme gayreti içinde olmanızı tavsiye ediyoruz. Son olarak, şunu da bilmenizi isteriz ki sizlerin heyecan ve duyarlılığınız üzerinden kamuoyunu karamsarlığa yöneltmek isteyenler hakkında gerekli inceleme, soruşturma ve yasal işlemler yapılmaktadır. Sizlere LYS’de başarılar dileriz." [​IMG]

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

Sayfayı Paylaş