ÖSYM'den Flaş 2013 YGS Açıklaması

Konu 'Güncel Haberler' bölümünde Moderatör Barış tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Barış

  Moderatör Barış Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

  Katılım:
  7 Eylül 2011
  Mesajlar:
  2.587
  Beğenileri:
  1.459
  Ödül Puanları:
  113

  Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nden (ÖSYM) yapılan açıklamada, 24 Mart 2013 tarihinde yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavına (2013-YGS) girerek sonuçlarını bekleyen 1 milyon 805 bin 125 aday ve ailelerinin heyecanlı bekleyişini en kısa sürede bitirebilmek amacıyla tüm ÖSYM personelinin sınavın yapıldığı tarihten bu yana 24 saat büyük bir özveri ile çalışarak sınav sonuçlarını 1 Nisan 2013 tarihinde açıklama aşamasına getirdiği belirtildi.

  “2013-YGS süreci Eylül 2012’de başlamış ve bugün itibarıyla sona ermiştir” denilen açıklamada, “2010 yılında bir kopya skandalı sonrası devralınan ÖSYM’nin, tarihinde ilk kez 1 hafta gibi kısa sürede sonuçları açıklayabilir bir noktaya gelmiş olması, tümüyle bir ekip çalışmasının sonucudur” ifadelerine yer verildi.

  ÖSYM’nin tüm birimlerinde tam bir takım ruhu ile çalışması olduğunun belirtildiği açıklamada, 2013-YGS’de ÖSYS’ye başvuran aday sayısının 1 milyon 924 bin 563, sınava giren aday sayısının 1 milyon 805 bin 125, sınavsız geçiş için başvuran aday sayısının 71 bin 746, ceza infaz kurumlarında sınava giren aday sayısının 2 bin 327, kullanılan bina sayısının 6 bin 467, kullanılan salon sayısının 100 bin 452, sınavda görev yapan görevli sayısının 282 bin 542, sınav evrakının taşınması için kullanılan kutu sayısının 56 bin 670, sınav evrakı naklinde kullanılan araç sayısının 75, şehir içi nakliye aracı sayısının 3 bin 150, oluşturulan Sınav Koordinasyon Kurulu sayısının 163, görevlendirilen sınav denetçisi (ÖSYM Temsilcisi) sayısının ise 2 bin 726 olduğu bildirildi.

  Temel matematikte bir soru iptal

  Açıklamada, “2013-YGS Sonuçlarının Açıklanması” başlığı altında şu bilgilere yer verildi:

  “24 Mart 2013 tarihinde yapılmış olan 2013-Yükseköğretime Geçiş Sınavında Temel Matematik Testinde yer alan Temel Soru Kitapçığı 30. sorusu ÖSYM Yönetim Kurulu’nun 29 Mart 2013 tarih ve 2013/07.02 sayılı kararı ile iptal edilmiştir. Temel Matematik testinde en az bir işareti bulunan adayların 30. soruya doğru yanıt verdikleri kabul edilerek değerlendirme yapılmıştır.”

  Cevap kağıtları da erişime açılacak

  Açıklamada 2013-YGS sonuçlarının 01 Nisan 2013(bugün) saat 16.00’dan itibaren

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

  internet adresinden TC Kimlik Numarası ve şifreleri ile öğrenilebileceğinin ifade edildiği açıklamada, “Sınava giren adayların soru kitapçıkları ile cevap kâğıtları da saat 16.00’dan itibaren erişime açılacaktır. Adaylar kendi cevap kâğıtlarının görüntüsünü, ÖSYM’nin

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

  İnternet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile erişebileceklerdir. Ayrıca; sınavda kendi cevap kâğıtlarına kodladıkları soru kitapçığı numarasına ve bu kitapçıkta yer alan sorulara da

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

  İnternet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ile erişebileceklerdir. Adaylar, sisteme giriş yaptıktan sonra, ilgili sınavı ve görüntülemek istedikleri soru numarasını seçtiklerinde ekranda soru kökünü, cevap seçeneklerini ve sorunun doğru cevabını görebileceklerdir” ifadelerine yer verildi.

  LYS başvuru süreci

  Açıklamada LYS Başvuru süreci ile ilgili olarak da şu bilgiler verildi: “YGS puanlarının en az birinden 180 ve üzerinde puan alan adaylar Lisans Yerleştirme Sınavına başvurmaya hak kazanmıştır. Bu adaylar, 22-29 Nisan 2013 tarihleri arasında LYS’lere başvurabileceklerdir. LYS’ler için ayrı bir kılavuz bulunmamaktadır. 2013 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Kılavuzu, ÖSYS ile ilgili tüm ilke ve kuralları kapsamaktadır. Adayların başvuru yapmadan önce bu kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir. LYS başvuruları bireysel olarak İnternet aracılığı ile yapılabilir. Dileyen adaylar 2 TL hizmet ücreti ödeyerek Başvuru Merkezi aracılığıyla da başvuru yapabilirler. LYS’lere katılma hakkı elde eden adaylar, hesaplanmasını istedikleri LYS puanına uygun istedikleri sınava katılabilirler. Adayların en az iki LYS’ye girmeleri yararlarına olacaktır.

  Adayların yapmaları gereken işlemler şunlardır:

  -Girecekleri LYS’lere karar vermek,

  -LYS ücretlerini ÖSYS kılavuzunda belirtilen bankalardan birine yatırmak (Adaylar kredi kartı ile de sınav ücretini ödeyebileceklerdir.),

  -Hangi sınav merkezinde girmek istediklerine karar vermek,

  -İnternet veya Başvuru Merkezi aracılığı ile başvurularını yapmak.
  LYS’ler 81 il merkezinde ve Lefkoşa’da yapılacaktır. Adaylar girmek istedikleri LYS’lerin tümüne aynı merkezde gireceklerdir. Her aday 2 sınav merkezi tercihi yapabilecektir.

  İnternet üzerinden başvuru yapan adaylar; 'Başvurunuz sistem tarafından başarıyla kabul edilmiştir' uyarısını mutlaka görmelidir. Aksi takdirde başvuru yapılmamış demektir. ÖSYM başarısız kayıt işleminden sorumlu değildir. Adaylar başvuru sonunda, başvuruya ilişkin belgeyi sistem üzerinden edinmeli ve yerleştirme işlemine kadar saklamalıdır.”

  Aktifhaber

Sayfayı Paylaş