ÖSYM'den Mektup

Konu 'Güncel Haberler' bölümünde Toгgαи tarafından paylaşıldı.

 1. Toгgαи

  Toгgαи Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  25 Ekim 2007
  Mesajlar:
  4.730
  Beğenileri:
  1.813
  Ödül Puanları:
  38

  Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ali Demir'in imzasıyla, öğrencilere e-posta ile Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS)'ndaki şifre iddiaları ile ilgili mektup gönderildi.

  Mektupta, 27 Mart günü yapılan YGS sonucunda, hak edenin hak ettiği üniversiteye yerleşebilmesi için gerekli ortamın hazırlandığı belirtildi. Uygulanan güvenlik tedbirlerinin, sınava giren pek çok kişi tarafından takdir edilmiş olmasına rağmen, bazıları tarafından sınav stresini artırıcı etken olarak karşılandığı aktarıldı.


  Sınav bittikten sonra tüm kamuoyu önünde bazı tartışmaların yaşanmaya başladığı hatırlatılarak, "Bu konudaki gerçekler tüm açıklığı ile aşağıdaki gibidir." ifadelerine yer verildi. Basına verilen soru kitapçığının, ÖSYM'nin hazırladığı master soru kitapçığı olması gerekirken, gereksiz yere master soru kitapçığından basitçe türetilmiş bir kitapçık olduğu belirtildi. Bu soru kitapçığının sınav bittikten sonra türetildiği ve sınava giren hiçbir adaya verilmediği için, hiçbir adaya üstünlük sağlanmasının söz konusu olmadığı aktarıldı. Mektupta, tüm adaylara verilen soru kitapçıklarında cevap seçeneklerinin dizilişi ile ilgili şu ifadelere yer verildi:

  "Tüm adaylara verilen soru kitapçıklarında, sorunun doğru cevap seçeneği rastgele biçimde değiştirilirken, diğer seçeneklerin yerleri de rastgele değiştirilmesi gerekirdi. Ancak geliştirilen yazılım çalıştırıldığında, her soru için rastgele verilmesi gereken değerler sehven sıralı olarak verildiğinden, oluşturulan soru kitapçıklarında bazı sorularda en büyük değerli seçeneğin hemen sağındaki seçeneğin doğru cevap olması durumu ortay çıkmıştır. Tüm sınav evrakı gibi soru kitapçıklarının da hazırlanması kapalı dönem olarak ifade edilen ve tüm dünyadan izole bir ortamda hazırlandığından, bu dizilişin ÖSYM çalışanları dahil dışarıdan herhangi biri tarafından bilinmesi imkansızdır. Bugüne kadar incelenen çok sayıda soru kitapçığından bu dizilişi fark ederek cevap seçeneğine yönelen tek bir adaya bile rastlanmamıştır. Sınavda adaylar tarafından kullanılan soru kitapçıklarının incelenmesi devam etmektedir. Ayrıca, tüm adayların ham puanları üzerinde yapılan istatistiksel değerlendirmeler sonucunda normal dışı hiçbir durum görülmemiştir."


  İstanbul-Eyüp bölgesinde sadece kız öğrencilerin sınava girdiği okullarla ilgili durumun, söz konusu bölgede sınava girme talebini karşılayacak yeterli kapasite olmadığından ve bölgeye yerleşimde kız öğrencilere öncelik verilmesi nedeniyle ortaya çıkan bir sonuç olduğu belirtildi. ÖSYM'nin bu yolla sınavda hiçbir adaya üstünlük sağlamasının söz konusu olmadığı kaydedildi.

  ÖSYM'nin mektubunda, "Bugüne kadar yapılan cevap kağıdı okumalarının sonuçları, geçtiğimiz yıl yapılan YGS sonuçları ile mukayese edildiğinde normal dışı bir durumun olmadığı ve sınavın adil ve doğru yapıldığı gerçeğini ortaya koymaktadır." denildi
 2. yaren aydemir

  yaren aydemir Üye

  Katılım:
  27 Aralık 2010
  Mesajlar:
  4
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  arkadaşlar fen ve teknoloji çalışma kitabı sayfa 116 7. etkinlik

Sayfayı Paylaş