'Özel Okullar Öğrenci Kıyafetini Belirlemek Amacıyla Velilerden Belge Almalı'

Konu 'Milli Eğitim Bakanlığı' bölümünde Moderatör Barış tarafından paylaşıldı.

1. Moderatör Barış

Moderatör Barış Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

Beğenileri:
    1.458
    Ödül Puanları:
    113

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), özel okullarda her öğretim yılının sonunda, bir sonraki öğretim yılı için okul öğrenci kıyafetini belirlemek amacıyla öğrenci velilerinden imza muvafakat belgesi alınması gerektiğini açıkladı.

MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü 81 il milli eğitim müdürlüğüne 'Özel okullarda öğrenci kılık-kıyafeti' başlıklı bir yazı gönderdi. MEB Müsteşarı Emin Zararsız imzalı yazıda, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okul öğrencilerinin kılık ve kıyafet yönetmeliğine dair açıklamalar yer aldı. Bakanlığa bağlı tüm resmi ve özel okullarda öğrenim gören öğrencilerin kılık ve kıyafetlerini düzenleyen yönetmeliğin 27 Kasım'da Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiği vurgulanan açıklama da, 5580 Sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu'na göre göre faaliyette bulunan, milletlerarası okullar, yabancı okullar ve azınlık okulları hariç diğer tüm özel okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde öğrenim gören öğrencilerin de kılık-kıyafet yönünden ilgili yönetmelik hükümlerine tabi olduğu kaydedildi.

Son günlerde özel okullara ilişkin bazı sivil toplum örgütleri yöneticileri tarafından özel okullarda yönetmelik hükümlerinden farklı olarak tek tip kıyafet uygulamasına devam edileceği ile ilgili yanlış bilgiler verildiği belirtilen açıklama da, "Söz konusu Yönetmeliğin 3. maddesinin 2. fıkrasında sadece özel okullara ilişkin farklı uygulama olarak; "Ancak, velilerin en az yüzde 60'ının muvafakatiyle, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı özel kurumlara ait okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde 4. maddede yer alan sınırlamalara uyulmak kaydıyla, okul yönetimlerince okul kıyafeti belirlenebilir" hükümlerine yer verilmiştir. Bu kapsamda, özel okullar, her öğretim yılının sonunda, bir sonraki öğretim yılı için okul öğrenci kıyafetini belirlemek amacıyla öğrenci velilerinden imza muvafakat belgesi alacaklardır. Muvafakat belgelerinin yukarıdaki yönetmelik hükmü doğrultusunda değerlendirilmesi sonucunda, okul kıyafeti uygulamasına yeter sayıda talep bulunması halinde, belirlenen okul kıyafetine ilişkin karar ve karara esas belgeleri ile birlikte bağlı bulundukları il milli eğitim müdürlüklerine bildirmeleri gerekmektedir." ifadelerine yer verildi.

Alıntı

Sayfayı Paylaş