Özel Yeteneği Olana İkinci Şans

Konu 'Arşiv' bölümünde Moderatör Güleda tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. Moderatör Güleda

Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    4.563
    Ödül Puanları:
    113

Özel yeteneği olana ikinci şans

Özel yetenek gerektiren üniversite programlarına öğrenci seçme ve yerleştirme işlemleri yüksek öğrenim kurumunun kendisi tarafından yapılıyor. Başvuru için ilk şart ilgili alanda 180 ve üstü YGS puanı gerekiyor

Özel yetenek gerektiren programların sınavları ile seçme ve yerleştirme işlemleri yükseköğretim kurumları tarafından yapılmaktadır. Özel yetenek gerektiren programlara başvurular doğrudan yükseköğretim programının bağlı bulunduğu yükseköğretim kurumuna yapılır. Sınav ve değerlendirme işlemleri de ilgili yükseköğretim kurumu tarafından yürütülür. Özel yetenek gerektiren bir programa başvuracak öğrenci bu programlara tercih listesinde yer vermez, başvurusunu tercih edeceği programın bağlı bulunduğu yükseköğretim kurumuna yapar.

Aynı zamanda hem tercih listesi vererek merkezi yerleştirme ile öğrenci alan programlara başvurup, hem de özel yetenek gerektiren programlara bizzat okula giderek başvurabilir. Her ikisine de yerleştirildiği takdirde öğrencinin, istediği programa gidip kayıt yaptırabilme hakkı vardır.
    2010 - 2011 ders yılında Özel Yetenek Sınavı sonuçlarına göre öğrenci alınacak yükseköğretim programları kılavuzdaki tabloda gösterilmiştir. Bu programlarla ilgili olarak uygulanacak işlemler ve gerekli koşullar ilgili yükseköğretim kurumlarınca ön kayıt sırasında adaylara duyurulacaktır. Merkezi yerleştirme sistemiyle herhangi bir yükseköğretim progr***** kayıt hakkı kazanmış olan adaylar da bu tabloda gösterilen programlara başvurabilirler.

Bu programlardan her birine başvuru yapabilmek için en az kaç YGS puanı gerektiğini, sınavı yapan ilgili yükseköğretim kurumu puan türü gözetmeden karar verir ve bu karar basın yayın organlarıyla adaylara duyurulur.

AĞIRLIKLI PUANA BAKILACAK

Bu programlara yerleştirme işlemi, kurum tarafından yapılan sınav puanları ile ağırlıklı ortaöğretim başarı puanlarının birinden oluşacak ağırlıklı puanlar göz önünde tutularak yapılacaktır.
    Özel yetenek sınavı sonuçlarına göre öğrenci kabul eden programlardan puanla öğrenci alan tablo 4' teki programlara yatay geçiş için adayların ilgili puan türünde 180 veya daha fazla YGS puanı almaları zorunludur. Yurtdışı ve KKTC' de bu tür programlarda öğrenime başlayanlar Türkiye'deki programlara yatay geçiş yapamayacak, Merkezi yerleştirme ile bir yükseköğretim progr***** yerleştirilmiş adaylar da isterlerse özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilirler.

BÖLÜMLER AYNI YÖNTEM FARKLI

ÖĞrencİlerİn özel yetenek gerektiren programları seçerken dikkat etmeleri gereken bir nokta da şudur; bazı bölümlerin ismi aynı olmasına rağmen yükseköğretim kurumlarından birinde özel yetenek aranırken, diğerinde merkezi yerleştirme ile almaktadır. Dolayısıyla adayların seçimlerini yaparken okullardan detaylı bilgi almaları gerekmektedir. Ayrıca adayların takip etmesi gereken bir diğer husus da, üniversitelerin özel yetenek ön kayıt tarihlerinin birbirinden farklı olmasıdır. Bu sebeple adaylar, başvuracakları program ve yükseköğretim kurumlarının web sayfasından gerekli bilgileri almalıdır.

Tasarımın önlenemeyen yükselişi

Dİjİtal teknolojilerin hayatın her alanında yaygın bir biçimde kullanılmasıyla birlikte bu teknolojilere hakim tasarımcılara olan ihtiyaca Bahçeşehir Üniversitesi cevap veriyor. İletişim Tasarımı Bölümü'ne gelen öğrencileri yaratıcı ve renkli bir eğitim hayatı bekliyor. İletişim tasarımı, günümüzün en popüler mesleklerinden biri. Dijital ürünler artık hayatımızın her alanında ve her anında karşımıza çıkıyor. Özellikle görsel medyadaki gelişimle birlikte reklam, kurumsal kimlik, katalog, gazete, dergi, afiş, video, sinema, hareketli görüntü ve oyun tasarımı gibi alanlarda duyulan ihtiyaca cevap veren bu alanın mezunlarını parlak bir kariyer bekliyor.
    Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Tasarımı Bölümü, 2010-2011 öğretim yılında özel yetenek sınavıyla değil LYS'den alacakları puanla öğrenci alacak. Adayları, teknoloji ve sanatın buluştuğu geniş yelpazesi ile dinamik bir eğitim-öğretim ortamı bekliyor. Bölüm, Güney Kore ve ABD'de eğitim olanağı da sağlıyor.

Akşam*​
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş