Özet

Konu 'Dil ve Anlatım 9. Sınıf' bölümünde tenten258 tarafından paylaşıldı.

1. tenten258

tenten258 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    4

arkadaşlar bana dede korkut ve beyaz diş kitap özetlerin lazım acil ben yazmış gibi lazım arkadaşlar acill
  2. tenten258

tenten258 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    4
    bende kitap yok o yüzde kardeş
  3. tenten258

tenten258 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    4
    Özet:
    Ağrıdağı Efsanesi, Ahmet’in evinin kapısının önüne bir kıratın gelmesiyle başlar. Ahmet, Sofi’nin dediklerine uyarak onu üç kez evden uzaklaştırır. At her seferinde dönünce, Ahmet onun kendi kısmeti olduğuna inanır ve onu sahiplenir; fakat daha sonra kıratın Osmanlı paşası Mahmut Han’a ait olduğunu öğrenirler.
    Mahmut Han atını geri ister, Ahmet atın kendi kısmeti olduğuna inandığı için atı vermeyi kabul etmez, zindana atılır. O sırada paşanın kızı Gülbahar’la birbirlerine aşık olurlar. Daha sonra at, paşaya geri getirilse de paşa onun kendi atı olmadığını söyleyerek Ahmet’i idam etmek için ısrar eder.
    Gülbahar’ın saçından bir tutam kesip vermesi şartıyla, akrabası ve aynı zamanda zindan bekçisi Memo, Ahmet’in kaçmasına yardım ettikten sonra intihar eder. Gülbahar da zindana hapsedilir. Daha sonra Ahmet geri döner, Mahmut Han bir tek şartla Gülbahar’la evlenmelerine izin verir: Ahmet, Ağrı Dağı’na çıkıp ateş yakabilirse…
    Ahmet şartı yerine getirir ve Gülbahar’la tekrar dağa doğru yola çıkarlar; ama Ahmet, Gülbahar’a Memo’yla aralarında bir şeyler yaşandığını düşündüğü için kırılmıştır. Ahmet o günün ertesinde yürümeye başlar ve Küp gölünde kaybolur. Anlatıcı, oradan geçenlerin, Gülbahar’ı hâlâ orada oturup suya bakarken gördüklerini belirtir ve metin sona erer.

Kaynak: Meriç Kurtuluş, Ağrıdağı Efsanesi’nden Sözlü Edebiyata “Metinlerarası” Bir Yolculuk, Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı Bölümü
  4. Moderatör Burcu

Moderatör Burcu Moderatör Yönetici Moderatör

Beğenileri:
    827
    Ödül Puanları:
    93
    e kitap denen bir olay var illa kitap şart değil ki. burada beyaz dişin e kitap hali var okuyacaksanız..

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

MaMiLog bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş