Özgüven ve Özsaygı

Konu 'Psikolojik Destek' bölümünde Toгgαи tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. Toгgαи

  Toгgαи Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  25 Ekim 2007
  Mesajlar:
  4.730
  Beğenileri:
  1.813
  Ödül Puanları:
  38

  ÖZGÜVEN VE ÖZSAYGI NASIL KAZANILIR?

  Nobel ödülü kazanan Amerikalı bir Profesöre ait bir başarı öyküsünü sizinle paylaşmak istiyorum:

  Bu profesör 5 yaşlarındayken bir çiftlik evinde yaşamaktadır. Bir gün mutfaktaki 5 lt’lik sütü taşımaya çalışırken hepsini birden yerlere döker. Annesi koşarak gelir, durumu görür. ‘Rezaletin bile büyük. Bakalım büyüyünce ne büyük işler yapacaksın’ der.

  Oğlunun o süt birikintisinin üstünde bir süre kağıttan kayıkla oynamasına izin verir, sonra da bir bez vererek ortalığı temizlemesini ister. Bu öykü bizim öykülerimize hiç benziyor mu sizce? Bence pek değil.

  Özgüven başarıya bağlıdır. Bizim toplumumuzda küçük yaşlardan başlayan baskıya ve yanlışları yakalamaya dönük yaklaşım, insanların kendi potansiyellerini hayata yansıtmaları konusunda büyük bir engeldir.Oysa çocukların hareket alanlarını geniş tutmak ama sınırlarını iyi çizmek ve insiyatif almalarına destek olmak onlarda başarı güdüsünü güçlendirir.

  Araştırmalar göstermektedir ki özgüven mutluluk için tek başına yeterli değildir. Gerçek mutluluğu bulabilenler, 7 yaşına kadar destekleyici bir aile ortamında büyüyen, böylece de özsaygı geliştirebilen kişilerdir.Çocuğun evin yakın çevresinde dolaşmasına, kendi arkadaşlarını seçmesine izin vermek, yapıcı bir özgüven, sorumluluk ve başarı duygusu getirmektedir.

  Çocuklar çevrelerinden çelişkili ve istikrarsız tepkiler alır , bir desteklenip bir kösteklenirlerse her davranışları için çevrelerinden onay bekler hale gelirler. Onaylandıkları ya da başarılı olduklarında özgüvenleri artar, tam tersi olduğunda özgüvenleri azalır.Özgüven başkalarının bizi nasıl gördüğü ile bağlantılıdır.

  Kendimizi sevip sevmememiz, başkalarının bizi değerlendirmesine bağlı kalır.Oysa içselleşmiş benlik algısı, özsaygı ve özdeğerin temelidir.Kendine saygı; kendini ve sınırlarını kabul etmektir. Bir anlamda gerçeklerle yüzleşmektir. Nerede yetersiz olduğunu , başkaları söylemeden kendisi bilmektir.

  Kendine güven başarıyı getirebilir ama iç huzuru kendine saygı ile mümkündür. Carl Gustav Jung ‘ Mutlu olmak istiyorsan, sınırlarını tanı ve onları kabul et’ demektedir.Özsaygı dış etkenlere bağlı olmadığından başarısızlıktan zarar görmez. Özsaygısı olanlar suçluluk ve pişmanlık duymazlar. Daha az stres altında kalırlar ve hayatlarından daha memnundurlar.

  Günümüzde ana-babaların mükemmele ulaşma arzusu, çocuklarına gereğinden fazla müdahale etme ve yanlış düzeltme girişimine yol açmaktadır. Çok fazla müdahale edilen çocukların duygusal zekaları ( sağduyu )donuk kalmakta , empati yeteneği geliştirememektedirler.

  Bir fanus içinde yaşamaktadırlar. Oysa mükemmel olmaları için yaptığımız baskı ve yanlış bulma eğilimimiz, kendilerine güven duymalarını, daha kötüsü kendilerine saygı duymalarını engellemektedir. Duygusal zekanın gelişmediği bireylerde hayat başarısı düşer. İçlerindeki potansiyeli ortaya çıkaramazlar.
  Andre Maurois ‘ Başarısızlık ve felaketlere rağmen hayata karşı güvenlerini koruyabilen iyimser insanlar, daha çok iyi bir anne tarafından büyütülmüş olanlardır.’ demektedir.

  Çocukların özgüvenini arttırmak için;

  Ona sık sık söz hakkı verin,
  Duygularını sorun, anlamaya çalışın,
  Onun fikirlerine değer verdiğinizi hissettirin,
  Aile içinde vazgeçilmez olduğunu hissettirin,
  Onu ciddiye aldığınızı hissettirin,
  Yaşına uygun görevler verin ve başarısını takdir edin,
  Ona zaman ayırın,
  Eleştirici ve yargılayıcı davranmayın,
  Olumlu davranışlarını takdir edin,
  Korku ve endişelerine saygı duyun,
  Sohbet ortamı oluşturun,
  Hatalı davranışlarında konuşarak uyarın ve doğru olanı anlatın,
  Başkalarının yanında küçük düşürmeyin,
  Yeteneklerini fark edin ve teşvik edin,
  Varlığını önemseyin,
  Toplulukta olumsuzluklarını dile getirmeyin,
  Oyun faaliyetlerini destekleyin,
  Beraber sosyal aktivitelere katılın,
  Yanlış ve uygunsuz cezalardan kaçının,
  Başarısızlıklarını büyütmeyin ,
  Kıyaslamayın,
  Onun yapması gerekenleri siz yapmayın.

  ( Acar Baltaş’ın internetteki makalelerinden derlenmiştir.)
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş