Öznel-Nesnel,Soyut-Somut,Doğrudan-Dolaylı Anlatım

Konu 'Dil ve Anlatım 10. Sınıf' bölümünde KiNqR€pubLiČ tarafından paylaşıldı.

1. KiNqR€pubLiČ

KiNqR€pubLiČ Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0

Öznel Anlatım
    Doğruluğu ya da yanlışlığı kişiden kişiye değişen, doğruluğu tartışılan düşüncelerin anlatıldığı yargılara öznel yargı denir. Bu yargıların kullanıldığı anlatıma da öznel anlatım denir. Bu cümlelerde (yargılarda) bence ifadesi vardır.
    *İzmir,tarihi ve doğal güzellikleriyle eşsiz bir şehrimizdir.
    *Şair söyleyiş güzelliğiyle türkü tadında bir şiir sunuyor bize.
    *Konferansa katılanların saçma sapan fikirleri beni iyice sıkmıştı.
    *Yazar,sürükleyici anlatımı ve ilginç betimlemeleriyle okuyucuyu olayın içinde yaşatıyor.
    *Çatık kaşları,yaralı yüzüyle insanı ürküten bir havası vardı.

Nesnel Anlatım
    Doğruluğu ya da yanlışlığı kişiden kişiye değişmeyen, deney ve gözleme dayanan tarafsız yargılara nesnel yargı denir. Bu yargıların kullanıldığı anlatıma da nesnel anlatım denir. Nesnel yargılarda duygu ve izlenimlere yer verilmez.
    *Filmde olaylar küçük bir kasabada geçiyor.
    *Eser dört bölüm halinde sinemaya uyarlanmış.
    *Turizm gelirleri geçen yıla oranla yüzde 5'lik bir artış göstermiştir.
    *Aruz ölçüsüyle yazılan şiirde nazım birimi dörtlüktür.
    *Dört perdede oluşan bu oyunda yazar,aile bireyleri arasındaki sorunları anlatır.

2. KiNqR€pubLiČ

KiNqR€pubLiČ Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    DOĞRUDAN ANLATIMLI CÜMLELER
    Herhangi bir konuda bir kişinin görüş ve düşünceleri hiçbir değişikliğe uğratılmadan verilir. Bu cümle genellikle tırnak içinde gösterilir.
    *Çiçero'nun "Bir yerde yaşam varsa orada umut da vardır."sözü çok hoşuma gider.
    *Kadın,arkadaşının kulağına eğilerek: "Birazdan kalkalım mı?"diye fısıldadı.
    *Bu konuda atalarımız: "Cesurun bakışı,korkağın kılıcından keskindir."der.
    *Deskartes'in: "Düşünüyorum öyleyse varım."sözü çok ünlüdür.

DOLAYLI ANLATIMLI CÜMLELER
    Bir kişinin sözünün söylendiği biçimde değil de,bazı değişiklikler yapılarak aktarıldığı cümlelerdir.
    *Onunla bir daha konuşmayacağını söyledi.
    *Bernard Shaw,düşünmenin ruhun kendisiyle konuşması olduğunu söylerdi.
    *Doktor,babama ilaçları mutlaka içmesi gerektiğini tembih etti.
    *Yazar,sanatçı olunabilmek için çok çalışılması gerektiğini vurguladı.
  3. KiNqR€pubLiČ

KiNqR€pubLiČ Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    Somut ve Soyut Anlam
    Beş duyudan biriyle algılayabildiğimiz varlıkları karşılayan sözcükler somut anlamlıdır. Beş duyumuzdan biriyle algılayamadığımız fakat varlığına inandığımız kavramları karşılayan sözcükler soyut anlamlıdır.
    "Ağaç, uçak, silgi, kitap, hava, sıcaklık vb." sözcükler somut anlamlıdır. Bu sözcüklerin karşıladığı varlıkları beş duyumuzdan en az biriyle algılayabiliyoruz.
    "Üzüntü, sevgi, eziyet, korku, mutluluk vb." sözcükleri beş duyumuzun hiçbiriyle algılayamıyoruz. Ancak bu kavramların var olduğuna inanıyoruz. Dolayısıyla bu sözcükler soyut anlamlıdır.
    "Soğuk su içersen tabii ki hasta olursun." cümlesinde "soğuk" ve "su" sözcükleri somut anlamlıdır. Çünkü "soğuk" dokunma duyusu ile, "su" hem görme hem dokunma duyusuyla algılanabilir.
    "Öfke ile kalkan zarar ile oturur." cümlesinde "öfke" ve "zarar" sözcükleri beş duyudan herhangi biri ile algılanamaz. Dolayısıyla bu sözcükler soyut anlamlıdır.
    "Tatlı üzümleri keyifle yediler." cümlesinde "tatlı" sözcüğü somuttur. Çünkü tatma duyusu ile algılanabilen bir özellik taşımaktadır. Yine "üzüm" sözcüğü de somuttur çünkü bu da duyu organlarıyla aklanabilmektedir. Ancak "keyif" sözcüğü soyuttur, bu sözcük duyu organlarıyla algılanamaz.

Sayfayı Paylaş